100 na 100. Muzyczne dekady wolności w Filharmonii Krakowskiej

Tradycyjny koncert, organizowany rokrocznie przez Filharmonię Krakowską w dniu 11 listopada, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości nabiera wyjątkowego charakteru i oprawy.

W najbliższą niedzielę, 11 listopada 2018 roku o godz. 11.00 w gmachu przy Zwierzynieckiej w ramach projektu 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, zorganizowanego pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tadeusza Strugały. Solistami koncertu będą zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku – Kevin Kenner oraz znakomici śpiewacy: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Ewa Marciniec – alt i Leszek Skrla – baryton.

Koncert objęły został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Filharmonii Krakowskiej, jako najstarszej filharmonii w Polsce, a jednocześnie usytuowanej w bliskości miejsca, z którego nastąpił wymarsz I Kompanii Kadrowej ku wyzwoleniu, przypadł w udziale zaszczyt inauguracji cyklu koncertów 100 na 100, jakie zgromadzą tego dnia prawie 30 tysięcy słuchaczy w 11 salach koncertowych w kraju i 11 poza jego granicami. W programie koncertów znajdą się utwory polskich kompozytorów powstałe w ostatnim 100-leciu. Koncert w Filharmonii Krakowskiej otworzy specjalnie napisana na tę okoliczność przez Krzysztofa Pendereckiego Fanfara dla Niepodległej, usłyszymy ponadto Stabat Mater Karola Szymanowskiego oraz Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Wpisanie dzieła Paderewskiego w repertuar tego nadzwyczajnego koncertu jest jednocześnie hołdem dla wybitnego męża stanu, którego działalność polityczna w tak znaczący sposób wpłynęła na ukształtowanie wizerunku niepodległej Ojczyzny.

Krakowski koncert inaugurujący cykl 100 na 100. Muzyczne dekady wolności transmitowany będzie za pośrednictwem Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie.

100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Filharmonia Krakowska
11.11.2018 godz. 11:00
Wystąpią:

Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Tadeusz Strugała – dyrygent
Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran
Ewa Marciniec – alt
Leszek Skrla – baryton
Kevin Kenner – fortepian
Penderecki, Paderewski, Szymanowski

   

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów