11 listopada w Operze Śląskiej

11 listopada o godzinie 16.00 na sali im. A.Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się koncert „Polskie kompozycje. Koncert Bogdana Kurowskiego i jego gości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.”

Podczas autorskiego koncertu  Bogdana Kurowskiego, zostaną zaprezentowane jego najnowsze kompozycje i opracowania, a także pieśni znanych kompozytorów w wykonaniu Jego gości – Iwony Noszczyk i Włodzimierza Skalskiego. Koncert otworzy sam artysta, wykonaniem pieśni „Straż nad Odrą” Feliksa Rybickiego. Ma to wymiar symboliczny, 50 lat temu Bogdan Kurowski pierwszy raz wykonywał tę pieśń, podczas solowego występu.

W repertuarze wydarzenia także autorskie (słowa i muzyka)  sonety miłosne na smyczki oraz „Czy znasz tę pieśń”.

Natomiast goście artysty zaprezentują się w takich utworach:  „Leci liście z drzewa” Fryderyka Chopina , Nad wodą wielką i czystą Ignacego Paderewskiego, „Stary kapral” i „Pieśni wojenne” Stanisława Moniuszki. Pojawią się też fragmenty arii z czterech operetek (m.in. Pieśń Charona z „Orfeusza w piekle” Jakuba Offenbacha) w aranżacji Bogdana Kurowskiego. Cały koncert ubogacą muzycznie grając na instrumentach:  Larisa Czaban - fortepian, Agata Maśnica - I violino , Karolina Korelus - II violino, Barbara Kostka - viola, Nikol Latocha - violoncello. Koncert poprowadzi Grażyna Brewińska.

Także w tym dniu, o godz. 18 , opera Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Don Desiderio”. Polska prapremiera sceniczna oryginalnej wersji językowej odbyła się na deskach Opery Śląskiej 20 października br. Kierownictwo muzyczne objął Jakub Kontz, reżyseruje Ewelina Pietrowiak. Opera Śląska postanowiła przypomnieć postać zapomnianego kompozytora i jego dzieło,  140 lat po polskiej premierze tego utworu we Lwowie. Opera prezentuje twórczość księcia w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości chcąc podkreślić tę rocznicę i zwracając uwagę na działalność muzyczną naszych rodaków w kontekście europejskim.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów