16 najlepszych płyt, których słuchaliśmy w 2019 roku

10.01.2020
16 najlepszych płyt, których słuchaliśmy w 2019 roku

Nowy rok to czas różnego rodzaju zestawień i podsumowań, a więc i my dorzucamy coś od siebie! Oto 16 najlepszych płyt, których słuchaliśmy w 2019 roku. Ich dłuższe recenzje publikowaliśmy w kolejnych numerach Presto (#23 - #26).

Polish Contemporary Concertos: M. Błażewicz, P. Łukaszewski, S. Czarnecki
Marcin Dylla (gitara), Paweł Gusnar (saksofon sopranowy), Jakub Jakowicz (skrzypce), Tomasz Strahl (wiolonczela)

Łomża Chamber Philharmonic, J.M. Zarzycki (dyrygent)
DUX 2018

Słucha się jej jednym ciągiem. Zaciekawia i wciąga, m.in. tym, że tak wiele może się dziać w orkiestrze smyczkowej. Może się dziać, bo sfera niuansów brzmieniowych i wyszukanych możliwości artykulacyjnych bywa – jak w tym nagraniu – przeogromna.

{Jan Popis}

***

Works for violin & piano
Jarosław Nadrzycki (skrzypce), Tadashi Imai (fortepian)
DUX 2011

Jeśli pokochać skrzypce, to dzięki takim nagraniom. Absolutny hit w mojej kolekcji. W różnorodnym repertuarze wybitny młody wirtuoz pokazuje dziesiątki odsłon ekspresji i barwy dźwięku, zdumiewa łatwością, zniewala odwagą, inwencją. Po pierwszym przesłuchaniu Poloneza Wieniawskiego (od niego najlepiej rozpocząć) dosłownie zakręciło mi się w głowie.
{AM}

***

Góreccy
Anna Górecka (fortepian), Orkiestra Sinfonia Varsovia, Jerzy Maksymiuk (dyrygent)
Warner Classics 2018

Na okładce jedno słowo: Góreccy. Nie trzeba więcej, aby przekonać do tej płyty miłośnika sztuki. Poszukiwaczom smaczków polecamy porównanie charakteru „Orfeusza i Eurydyki” Góreckiego – syna z utworem „Dwa postludia tristanowskie i chorał” Góreckiego – ojca. […] Góreccy to płyta – kumulacja najlepszych emocji i cech ludzkich.
{KAW}

***

Dariusz Przybylski: Percussion works
Leszek Lorent, Krzysztof Niezgoda, Szymon Linette, Michał Niedziałek (perkusje); Aleksander Dębicz, Andrzej Karałow (fortepiany); Lubomir Jarosz (trąbka), Henryk Kowalewicz (waltornia), Zoltan Kiss (puzon), Jakub Mastalerz (puzon basowy), Monika Wolińska (dyrygent)
Chopin University Press 2018

Zaangażowanie Lorenta wprost wypływa z przyjaźni z kompozytorem i podobnego postrzegania świata. Obaj szukają w muzyce treści metafizycznych, głębokich znaczeń, pierwotnej siły, która napędza ludzkość i sztukę. To wzajemne zrozumienie sprawia, że wykonania nie są tylko precyzyjnym odtworzeniem partytur, ale zostały głęboko emocjonalnie przetworzone.
{KAW}

***

Pawlik/Moniuszko Polish Jazz
Włodek Pawlik Trio

Pawlik Relations | 2019

Jedną płytą Włodek Pawlik zrobił to, czego – być może – nie zrobiła całoroczna celebracja urodzin Stanisława Moniuszki. Sprawił, że romantyczny kompozytor z ojca opery narodowej stał się po prostu autorem dobrej muzyki, pięknych melodii, znawcą poezji, po którą tak chętnie sięgał w swojej twórczości. Moniuszko chciał, żeby jego muzyka trafiła pod strzechy. Pawlik wydatnie się do tego przyczynia.
{KAW}

***

Ombra mai fu F. Cavalli
Philippe Jaroussky (kontratenor), Emoke Barath (sopran), Marie-Nicole Lemieux (kontralt), Artaserse

Warner Classics 2019

Każdy kolejny utwór wciąga nas coraz bardziej, a głos Jaroussky’ego hipnotyzuje. Słuchając, warto przeczytać zawarty w książeczce esej o kompozytorze. A dla jeszcze bardziej dociekliwych są teksty wszystkich utworów w tłumaczeniu na trzy języki. Do tego świetna sesja zdjęciowa przybliżająca epokę. To płyta nie tylko dla (licznych) fanek Jaroussky’ego.
{KAW}

TU posłychasz płyty na spotify

***

(Re)discovering Masterpieces of new romanticism
J.J. Bokun, Radom Chamber Orchestra
JB Records | 2018

To idealny album dla każdego, kto twierdzi, że współczesna muzyka poważna jest trudna, brzydka i nieprzystępna. Bokun wraz ze świetnymi twórcami i wykonawcami udowadnia, że jest wręcz przeciwnie. Trzeba się przekonać!
{KAW}

***

Turski, Spisak, Penderecki – polska muzyka olimpijska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Andrzej Markowski (dyr.), Chór i Orkiestra Monte Carlo, Andre Jouve (dyr.), Eugeniusz Rudnik (reż. nagrania), Bernard Ładysz (bas), Jerzy Dukaj, Zygmunt Listkiewicz, Włodzimierz Press, Mieczysław Voit, Tomasz Zawilski, Andrzej Żarnecki (recytacje), Chór FN, Józef Bok (dyr.)
Polski Komitet Olimpijski | 2012

Nie ma lepszej okazji, żeby napisać o tej płycie, bo w 2019 roku setne urodziny obchodził Polski Komitet Olimpijski. Płyta ukazała się co prawda siedem lat temu, w wersji limitowanej, ale warto zrobić wszystko, żeby ją mieć. W obliczu popowych piosenek i dyskusyjnych aranżacji hymnów państwowych ta muzyka zapisuje się w historii sportu złotymi zgłoskami.
{KAW}

***

Pejzaż bez Ciebie
Iza Połońska, Leszek Kołodziejski, Polish Cello Quartet

DUX 2019

Dziękuję Ci, Izo, że nagrałaś tę płytę. Że zaśpiewałaś. Że na okładce jest właśnie TO zdjęcie. Dajesz szansę tym, którzy boją się rozliczyć ze sobą z najdotkliwszej straty. Dajesz wszystkim sposób i jest nim twórczość.
{KAW}

TU posłuchasz płyty na Spotify

***

Wodecki Jazz
Piotr Baron Quintet: Piotr Milwiw-Baron (saksofony, klarnet basowy), Robert Majewski (trąbka, fluegelhorn), Michał Tokaj (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja), gościnnie: Sebastian Karpiel-Bułecka, Tomasz „Tomson” Lach, Paweł Królikowski, Gabriel Niedziela, dzieci: Adam, Aleksander i Marysia Milwiw-Baron

Polskie Radio 2019

Jazzman pokazał, jak można umiejętnie godzić światy – jazzowy z popowym, szlachetnej poezji z hip-hopem, muzyków doświadczonych, którzy nic nikomu już udowadniać nie muszą, z tymi, którzy dopiero wchodzą w muzyczny świat (choć z przytupem), wyrafinowanych akademickich harmonii z góralską nutą. To płyta, która pozwala wspomnieniom płynąć i która uświadamia, że wszyscy znamy piosenki Wodeckiego, bo nawet w aranżacjach instrumentalnych brzmią znajomo.
{KAW}

TU posłuchasz płyty na Spotify

***

Bach to the future
Olivier Latry

La Dolce Volta 2019

Etatowy organista paryskiej katedry wydał ten album – prowokacyjny w dobrym tego słowa znaczeniu. Kto gra Bacha – protestanta w jednej z najważniejszych katolickich świątyń? Kto – w czasach historycznie poinformowanych wykonań – gra utwory boga muzyki na instrumencie nie z epoki? Kto – żeby zagrać Bacha na organach – studiuje orkiestracje... Leopolda Stokowskiego? Kto „autentyczności” przeciwstawia szczerość interpretacji? No właśnie.
{KAW}

TU posłuchasz płyty na Spotify

***

J.G. Goldberg. Complete Solo Harpsichord Works
Alina Ratkowska

Chopin University Press 2019

Bez wytrwałości, cierpliwości i determinacji tej płyty by nie było. A także – bez miłości do sztuki i lokalnego patriotyzmu. Alina Ratkowska od wielu lat jest zafiksowana na twórczości gdańskiego kompozytora. Na płytę zebrała sonaty, fugi, preludia i polonezy, czyli całą aktualnie poznaną twórczość na klawesyn solo Goldberga. Ciekawostka – Sonata F-dur jest tu wykonywana po raz pierwszy na świecie i można jej posłuchać wyłącznie na tej płycie, bo prywatny właściciel nut nie pozwala grać utworu na koncertach. Pozostałe kompozycje zostały zarejestrowane po raz pierwszy w komplecie. Tym większą gratką jest ten dwupłytowy album z muzyką dość lekką, w stylu galant (poza trzyczęściową późnobarokową fugą).
{KAW}

***

Maszyny
Eugeniusz Rudnik | Exclusive Archive Series | Requiem Records 2019

Jest w twórczości Eugeniusza Rudnika coś magicznego, co zmusza do zatrzymania się w sobie. Rudnik, bawiąc się materią nagraną na taśmie, przetwarzając ją, uwypuklając, przejaskrawiając, wciąga nas w swój świat, jednocześnie będąc cały czas obecny. To nie jest artysta, który tworzy i znika z dzieła. On w nim cały czas jest.
{KAW}

***

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
Jan Stefani, Wojciech Bogusławski | Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, Václav Luks (dyr.), m.in. Natalia Rubiś, Krystian Krzeszowiak, Przemysław Wyszyński, Danuta
Stenka, Andrzej Seweryn | NIFC 2019

To pierwsze takie nagranie – w całości dokonane na instrumentach historycznych. To też przykład udanej międzynarodowej współpracy, której nie osłabia upływ czasu. Dwieście lat temu współpracowali czeski kompozytor i polski librecista. W 2017 r. w Pradze projekt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na podstawie wydań nutowych PWM zrealizował polsko-czeski zespół instrumentalistów i wokalistów. Z miłością i szacunkiem pochylili się Czesi nad muzycznym kadrem z życia Polaków.
{KAW}

TU posłuchasz płyty na Spotify

***

Musica Baltica 6
Theophil Andreas Volckmar & Daniel Magnus Gronau | Andrzej M. Szadejko | MDG 2019

Organy w kościele św. Trójcy w Gdańsku. To nie jest tylko instrument. To przypowieść o potrzebie i umiejętności dokonania niemożliwego. Andrzej Szadejko najpierw postanowił zmobilizować siebie i najlepszych ekspertów w branży, by odbudować z maksymalną precyzją gdański instrument. A potem – tradycyjnie już – odkrywał zapomniane utwory gdańskich kompozytorów, napisane specjalnie na ten instrument i wykonał je tak, jakby sam je napisał.
{KAW}

***

Adam Palma Meets Chopin | MTJ 2019

Chłopak z gitarą gra Chopina. Niektórzy kręcą nosem na takie postawienie sprawy. Uspokajam: to nie jest projekt pod publiczkę ani wykorzystanie znanego, tzw. wielkiego nazwiska. Tego Chopina słucha się od nowa, na świeżo, niejako po raz pierwszy w życiu. I nie, nie jest to żaden most pomiędzy światami. To zupełnie nowa twórczość.
{KAW}

TU posłuchasz płyty na Spotify

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.