50 - lecie "Żółtej łodzi podwodnej" na Transatlantyk Festival

Żółta łódź podwodna

50 - lecie "Żółtej łodzi podwodnej", polska premiera filmu “Kawki na drodze”, światowa premiera klipu Paula Pedany, pokaz specjalny filmu Kuby Mikurdy - to tylko kilka z wielu wydarzeń, które odbędą się piątego dnia Transatlantyk Festival. Ponadto z widzami spotkają się także Marek Bukowski, Olmo Omerzu oraz Razvan Vasilescu. Nie zabraknie także pokazów długo oczekiwanych premier oraz filmów z kanonu kina.

Druga połowa festiwalu Transatlantyk rozpoczynie się od pokazu filmu z sekcji Nowe Kino - “Sprzedawca Bransoletek” (godz. 10.45, Multikino M8). Główny bohater Kempanna porusza się motocyklem po żwirowych drogach, aby dotrzeć do swoich klientek, którym sprzedaje bransoletki. Pochłonięty pracą i spędzaniem czasu z przyjacielem z dzieciństwa zaniedbuje żonę Saubaghya, która znajduje inne towarzystwo.
 
Następnym filmem z sekcji Nowe Kino jest francuski melodramat “Maryline” (reż.Guillaume Gallienne, godz. 16.30, Multikino M3). Tytułowa Maryline (Adeline d'Hermy) jest dziewczyną z prowincji, która zaczyna wspinać się po szczeblach aktorskiego rzemiosła. W rolach głównych aktorzy Comedie’d Francaise oraz Vanessa Paradis.
 
Mocnym punktem wtorkowych pokazów, będzie polska premiera filmu nagrodzonego na festiwalu w Karlovych Varach reżysera Olmo Omerzu - “Kawki na drodze” (“Winter flies”, godz. 17.45, Multikino M2). Mára (Tomáš Mrvík) i Heduš (Jan Uher) wsiadają w skradziony samochód, by odwiedzić dziadka jednego z chłopców. Reżyser Olmo Omerzu, spotka się z widzami po seansie filmu. Warto także zwrócić uwagę na film “Dobry kraj” (“Gutland”, reż. Govinda Van Maele, godz. 22.30, Multikino M9). Film ten to klimatyczny dreszczowiec, w którym młody Niemiec (Frederick Lau) zatrudnia się na luksemburskiej prowincji przy żniwach, przy „pracy dla Polakówˮ, gdzie poznaje się z miejscową kobietą ( w tej roli znana z filmu "Nić widmo" Vicky Krieps).
 
Kolejny pokaz filmu z sekcji Nowe Kino “Reedukacja Cameron Post” (“Miseducation of Cameron Post”, reż. Desiree Akhavan, godz. 20.00 Multikino M2) to film który został szczególnie doceniony na tegorocznym festiwalu Sundance Wielką Nagrodą Jury. Opowiada historię nastolatki (w tej roli Chloë Grace Moretz), którą opiekunowie umieszczają w ośrodku zajmującym się nawracaniem młodzieży. Przed seansem odbędzie się światowa premiera teledysku do piosenki Come in autorstwa Paula Pedany. Główną rolę w klipie zagrał Ken Stott, znany z roli w trylogii Petera Jacksona “Hobbit”. Zarówno Paul jak i Ken będą gośćmi specjalnymi pokazu.
 
Wtorek upłynie też pod znakiem pokazów klasyki kina, które warto przypomnieć sobie na dużym, kinowym ekranie. O 13.45 będzie można zobaczyć arcydzieło europejskiej kinematografii: “Konformistę” (“The Conformist”, reż. Bernardo Bertolucci, Multikino M8). Bertolucci sportretował w "Konformiście" młodego urzędnika (Jean-Louis Trintignant), który choć sam pełen jest sprzeczności, za wszelką cenę dąży do „normalności”. Z kolei o 17.00 zaprosimy widzów do Muzeum Kinematografii, gdzie odbędzie się pokaz filmu “Czas ołowiu” (“Marianne & Juliane”, reż. Margarethe von Trotta). To przejmująca, surowa kronika relacji dwóch sióstr, których życie krąży wokół polityki.
 
W dalszym ciągu widzowie będą mogli obejrzeć filmy bohaterów naszych retrospektyw. O godz. 14.00 odbędzie się seans filmu “Party” (Multikino M9) w reżyserii naszego gościa specjalnego Sally Potter. Film ten jest dowcipną, teatralną diagnozą sytuacji w państwie, przedstawioną w najciekawszych dramaturgicznie scenach uroczystej kolacji, która wymyka się spod kontroli. O 19:00 pokazany zostanie film Luciana Pintilie “Dąb” (“The Oak”, Multikino M8). Opowiada on historię Nela dowódcy służb bezpieczeństwa, który po śmierci swojego ojca postanawia opuścić Bukareszt i zostać nauczycielką na prowincji i pochować prochy ojca pod tytułowym drzewem. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Razvanem Vasilescu - rumuńskim aktorem, odtwórcą głównej roli w filmie “Dąb”. Andrzej Barański, aktor Marek Bukowski, kompozytor Henryk Kuźniak, a także operator Ryszard Lenczewski odpowiedzą na pytania Łukasza Maciejewskiego po projekcji filmu “Nad rzeką, której nie ma (godz. 19.30, Multikino M10).
 
{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów