50. urodziny Chóru Filharmonii Łódzkiej

17 lutego Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina rozpocznie obchody 50-lecia istnienia. Do marca 2020 r. odbędzie się kilkanaście koncertów prezentujących bardzo różnorodny repertuar i potwierdzających klasę tego doświadczonego zespołu.

Uroczystym koncertem w dniu 104. urodzin Filharmonii Łódzkiej zainaugurowany zostanie rok jubileuszowy Chóru FŁ wpisującego się w historię instytucji od 1969 r. Wspólnie z Chórem FŁ i jego wieloletnim chórmistrzem Dawidem Berem jubileuszem cieszyć się będziemy do marca 2020 roku. W tym czasie zorganizowanych zostanie kilkanaście koncertów tak w gmachu FŁ, jak i poza nim, w trakcie których chórzyści zaprezentują swoje umiejętności w różnych konwencjach i stylach.

Chór Filharmonii Łódzkiej tworzą utalentowani, pełni zaangażowania artyści – profesjonalni pasjonaci, których umiejętności mieli okazję docenić nie tylko łódzcy melomani. Doświadczenia nabyte w ramach występów sezonowych przekładają się na jakość wykonań wskutek zaproszeń do udziału w festiwalach organizowanych poza matecznikiem chórzystów. To choćby Wratislavia Cantas, czy Gaude Mater w Częstochowie, ale i Bydgoski Festiwal Muzyczny organizowany przez Filharmonię Pomorską. Na koncie Chóru są również sukcesy odniesione na arenie międzynarodowej. Mamy też imponujące realizacje płytowe. Cieszę się, że zespół z sezonu na sezon staje się coraz bardziej rozpoznawalnym zespołem Filharmonii Łódzkiej - mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Okazji do wsłuchania się w śpiew Chóru FŁ będzie w nadchodzących miesiącach wiele. Mieszkańcy Łodzi i województwa będą mogli podziwiać go w klasycznym chóralnym i oratoryjnym repertuarze, ale także w premierowej, bardziej zaskakującej odsłonie - np. podczas listopadowego koncertu z nową kompozycją Artura Zagajewskiego. Szykujemy kilka jubileuszowych niespodzianek. Chcemy, by świętowanie tak ważnej rocznicy służyło podsumowaniu trwającego pół wieku etapu działalności. Spoglądamy również w przyszłość, bo nasz „pięćdziesięciolatek” wcale nie traci wigoru – dodaje Tomasz Bęben.

Program wydarzenia inaugurującego jubileusz także będzie wielowymiarowy muzycznie. Z estrady popłyną dźwięki zarówno staropolskiego kantyku, Bachowskiego motetu, jak i utworów dużo młodszych – np. dzieło Magnificat z udziałem saksofonu. Tego wieczoru muzyka dawna splecie się z brzmieniami współczesnymi. Motywem przewodnim koncertu będzie tematyka religijna związana z wielowiekową tradycją śpiewu chóralnego. Śpiew chóralny pięknie oddaje ducha wspólnoty, a Chór Filharmonii Łódzkiej i miłośnicy jego twórczości taką unikalną wspólnotę tworzą.

PROGRAM

Sala Koncertowa FŁ
17 lutego 2019 /17.00

Koncert Galowy – inauguracja obchodów jubileuszu 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej

Wykonawcy:

Paweł Gusnar – saksofon
Krzysztof Urbaniak – organy
Magdalena Szymańska – sopran
Robert Grabowski – tenor
Dawid Ber – dyrygent / przygotowanie chóru
Chór FŁ

Program:

Mikołaj Zieleński – Magnificat
Johann Sebastian Bach – Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf, BWV 226
Krzysztof Grzeszczak – Tongeren Mass
Paweł Łukaszewski – Magnificat and Nunc dimittis
James Whitbourn – Son of God Mass
Johann Sebastian Bach – Cum sancto spiritu z Wielkiej Mszy h-moll BWV 232

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów