Archipelag Lutosławski

11.12.2013

Serdecznie zapraszamy 12 grudnia o godz. 19.30 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncert zatytułowany "Archipelag Lutosławski”.

Podczas koncertu usłyszymy Grupę Kawalerów Błotnych w składzie: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik, Tadeusz Wielecki, a gościnnie towarzyszyć im będą: Michał Bereza, Wojciech Błażejczyk, Michał Górczyński, Bartosz Kowalski, Marcin Krzyżanowski, Wojciech Kwapisiński, Bart Pałyga, Marcin A. Steczkowski, Hubert Zemler.

Jerzy Kornowicz, który objął kierownictwo  artystyczne nad tym koncertem, ujął  założenia artystyczne tego niezwykłego przedsięwzięcia następująco: "Archipelag Lutosławski” to wyprawa w krainę formy. Uznaliśmy, że forma, owa słynna doskonała forma zamknięta, stanowi najistotniejsze osiągnięcie Kompozytora. Forma, u Lutosławskiego ujęta w proporcje, ciągi i tektonikę, z jej narastaniami, wyładowaniami i odprężeniami…
Jest kilka utworów Witolda Lutosławskiego, które napisane są na planie formy 4 – częściowej, gdzie 3 pierwsze części stanowią przygotowanie części głównej, najbardziej rozbudowanej. Detaliczna analiza proporcjowa tych kilku utworów wskazała nam „Live pour orchestre” jako model. Piszący te słowa miał szczęście rozmawiać o detalach tego utworu z Kompozytorem. Otóż Mistrz nie zdementował różnych odkryć niżej podpisanego dotyczących zastosowania zasady złotego cięcia i ciągów liczb Fibonacciego w tym utworze. Kawalerowie Błotni i ich goście będą dzisiaj swoje dźwięki wkładać w formę „Live pour orchestre”. Grafika formy, która posłuży wykonawcom w ich wystąpieniu stanowi przybliżoną formę utworu – diagram najważniejszych punktów zwrotnych i procesu. Wykonawcy nie odnoszą się do języka dźwiękowego Lutosławskiego. Nasz zamiar polega na sprawdzeniu na ile inne światy dźwiękowe mogą być niejako zawieszone na wielkiej formie zamkniętej Lutosławskiego”.

 

KAWALEROWIE BŁOTNI

Grupa powstała w roku 2001. Ma za sobą szereg działań intuicyjnych i kompozycji kreowanych na żywo w najróżniejszych nietypowych okolicznościach, jak np. w lasach ( Ciopan pod Warszawą), łąkach (Pupki na Mazurach) czy innych otwartych przestrzeniach ( brzeg Wisły w Warszawie, Plac Zamkowy w Warszawie). Grała też na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, od Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, festiwalu „Chopin i jego Europa”, festiwalu „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu do koncertów w prestiżowych salach Moskwy, Berlina i Brukseli. Działalność Kawalerów łączy tradycję free-jazzową z działaniami intuicyjnymi i komponowaniem. Dlatego w grupie spotykają się specjaliści od kształtowania przestrzeni muzycznej: grający kompozytorzy, improwizatorzy i inni trudni do zakwalifikowania gatunkowego muzycy, nazwijmy ich: alternatywni. Zachodzi prawdopodobieństwo, że spotkanie tak szerokiego spektrum muzyków rodzi specyficzną jakość muzyczną, a może nawet intelektualną. Kawalerowie Błotni od roku 2004 prowadzą coroczny Ogólnopolski Skup Dźwięków Nowych i Używanych – warsztaty dla entuzjastów improwizacji i komponowania na żywo.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.