BALET TRIADYCZNY w ICE Kraków

10.09.2017
BALET TRIADYCZNY w ICE Kraków

W Roku Awangardy, polska publiczność będzie miała niezwykłą okazję zobaczyć jedną z najważniejszych inscenizacji teatralnych w historii sztuki. To niezwykłe wizualne wydarzenie, uczta i gratka dla wielbicieli Bauhausu, tańca, teatru i sztuk performatywnych.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Dom Norymberski mają przyjemność zaprosić na wyjątkowe wydarzenie – dwa spektakle Baletu triadycznego – współczesną wersję arcydzieła Oskara Schlemmera. Przedstawienia te są wydarzeniami zamykającymi prezentację dzieł Oskara Schlemmera i Tadeusza Kantora podczas wystawy SchlemmerǀKantor (Cricoteka, 14.10.2016 – 15.01.2017).

Zrekonstruowany w przekształconej wersji choreograficznej Gerharda Bohnera Balet triadyczny został przygotowany w 2014 r. w Monachium przez Bayerisches Staatsballett we współpracy z Akademie der Künste w Berlinie. Fenomenalna przebudowa choreografii baletu dokonana przez Bohnera, jak też wybitne rekonstrukcje kostiumów baletowych do spektaklu – poprzedzone wielomiesięcznymi badaniami interdyscyplinarnego zespołu na Akademie der Künste – doprowadziły do powstania jednego z najwybitniejszych przedsięwzięć sztuki baletowej ostatnich dekad. Ten wyjątkowy, nowoczesny, obchodzący się bez akcji i klasycznej narracji spektakl, pokazywany był na całym świecie. Za każdym razem cieszy się stuprocentową frekwencją widowni, niezależnie od szerokości geograficznej.

Schlemmer – w przeciwieństwie do swoich kolegów z Bauhausu: Wassilego Kandninsky’ego, Andora Weiningera czy Xantiego Schawinkskiego – nie chciał ani abstrakcyjnej scenografii ani czystej, pozbawionej ludzkiego ducha, mechanizacji. Chodziło mu o syntezę naturalności i sztuczności, o uzdrawiającą schematyczność w służbie wyższym celom. Już w tekście programu, który Schlemmer napisał w 1922 r., możemy znaleźć pochwałę zbawczego oddziaływania techniki, co artysta potwierdza w swoim balecie, i co pozwala, poprzez „maszynę człowieka” i „mechanizm ciała”, świadomie i wyraźnie odczuwać.

Rekonstrukcje wielkich arcydzieł zawsze rodzą pytanie o wierność wobec oryginału i współczesną nośność dawnych dzieł przywróconych scenie. Ewentualne wątpliwości rozwiewa znana amerykańska artystka Laurie Anderson, której w latach 70. sławę przyniosły multimedialne performance. Po obejrzeniu zrekonstruowanego spektaklu Schlemmera Tańce Bauhausu
w nowojorskim Muzeum Guggenheima napisała:

(…) Tańce Schlemmera były naprawdę żywe i piękne, wydawało się jakby dopiero powstały....To był szok, poczuć ten rodzaj kontynuacji i spostrzec, że artyści mają pomysły, które później wykorzystują inni twórcy, że w rzeczywistości nie istnieje żaden postęp, lecz jest to swego rodzaju wybiegająca w przód lub cofająca się, rozciągnięta w czasie konwersacja (…).

 

Oskar Schlemmer Balet triadyczny
Występ gościnny Bayerisches Staatsballett, Monachium
20.10. 2017 – godz. 20.00
21.10.2017 – godz. 19.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków
ul. Konopnickiej 17
 
Ceny biletów:
50 zł
30 zł
Bilety do nabycia od 8.09.2017
www.eventim.pl oraz punktach InfoKraków
od godziny 10.00

{info. KBF}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.