Bałkańskie oblicze gitary [rusza 12. Akademia Gitary]

Akademia Gitary to festiwal, który od 12 lat stanowi stałą część muzycznego pejzażu Wielkopolski. Co roku łączy co najmniej 30 róż­nych miast i miasteczek tego województwa.

Po inauguracji w trzech katedrach w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, festiwal zawita między innymi do takich miast, jak Czarn­ków, Jankowice, Września, Pobiedziska, Szamotuły, Piła, Konin, Nowy Tomyśl czy Ostrów Wielkopolski.

Inspiracją do zaplanowania programu festiwalu i wyda­rzeń mu towarzyszących jest Szczyt Bałkanów Zachod­nich. To właśnie tam odbył się jeden z dwóch pierwszych koncertów zapowiadających festiwal.

12. Edycję festiwalu Akademia Gitary zainauguru­je seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22. sierpnia w Bazylice Kon­katedralnej w Kołobrzegu. Po nim, 23 sierpnia, Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, by dzień później zaprezentować się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Łukaszowi Kuro­paczewskiemu, profesorowi Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Grazu, towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą Świętego Marcina, która podczas zeszłorocznej edycji zainicjowała swoje ist­nienie, artyści wykonają kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. Oprócz tego, zabrzmi fantazja na temat Aqua e vinho Egberto Gismontiego oraz utwór PasaCatedral wspomnianego już Aleksandra Dębicza - kompozycja stworzona specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności i trzech najstarszych katedrach, w których usłyszymy ich premierowe wykonanie.

Najważniejsze wydarzenia:

Weekend Bałkański

W ramach festiwalowej zapowiedzi, między 16 a 18 sierpnia, w przestrzeni Starego Rynku odbędą się koncerty bałkańskich artytów: Bum Bum ORKeSTAR, Trio Balkan Strings, Duo Star­cevic, Agron Peni, 3 mundus, Trio Evocation czy Petrit Çeku. Odbędą się również wydarzenia kulturalne promujące kuchnię bałkańską. Na Starym Rynku świętować będziemy też Festiwal Dobrego Smaku – zaplanowane jest wspólne granie, gotowanie i próbowanie kuchni świata, a w szczególności potraw pocho­dzących z Bałkanów. Ponadto będziemy mieli okazję spróbować menu bałkańskiego z majowego Tygodnia Kultury Bałkańskiej, które będzie dostępne w wybranych restauracjach Poznania.

Happening Gitarowy

Happening Gitarowy to wydarzenie, które od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. W związku z bałkańską tematyką tegorocznego festiwalu, amatorzy gitary wspólnie wykonają utwór Prawy do lewego Gorana Bregovića. Jest to najbardziej znana biesiadna pieśń, do której tekst napisała polska woka­listka Kayah. Happening to wielkie święto gitarowe, które co roku ma miejsce w samym sercu Poznania. Tym razem spo­tkamy się na Łęgach Dębińskich podczas Pyrlandia Aquanet Festiwal. Happening odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 15:30.

Otwarte Warsztaty Gitarowe

W przygotowaniach do wspólnego wykonania utworu happe­ningowego pomogą tradycyjne już, otwarte warsztaty gitaro­we, które odbędą się w dniach 28 i 29 sierpnia o godz. 17:00 w KontenerART nad Wartą oraz 31 sierpnia o godz. 15:00 pod­czas festiwalu Pyrlandia. Zapraszamy wszystkich pasjonatów gitary, niezależnie od wieku, posiadanego doświadczenia i po­ziomu gry. To będzie doskonały czas zarówno na zadawanie pytań i odkrywanie (czy raczej odgrywanie) odpowiedzi, jak i na szlifowanie gitarowych umiejętności!

Akademia Gitary KIDS

Jak co roku pamiętamy także o najmłodszych adeptach gita­rowej pasji. Podczas prowadzonego we współpracy z pedago­gami i animatorami cyklu animacyjno - warsztatowego Akade­mia Gitary KIDS postaramy się rozbudzić w maluchach miłość do muzyki i gitarowego brzmienia.

Akademia Gitary 60+

Myślą przewodnią przedświęwzięcia jest przede wszystkim integracja seniorów poprzez koncerty muzyki gitarowej oraz zwiedzanie wybranych, interesujących miejsc w Wielkopol­sce. W tym roku, w ramach dedykowanemu seniorom projek­tu wystąpi Andrzej Lajborek. Uczestnicy będą mieli również okazję zwiedzić Pałac w Rogalinie lub Pałac w Baborówku.

Kurs Mistrzowski

Kurs Mistrzowski, nie bez przyczyny nazywany kuźnią gitaro­wych talentów, jest ważnym elementem festiwalu. Coroczne warsztaty stanowią wyjątkową okazję do szlifowania umiejęt­ności pod okiem i uchem międzynarodowej kadry nauczyciel­skiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy. Tegoroczny kurs odbędzie się w dniach 25.08-31.08.2019r. w malowniczym Pałacu w Jankowicach, umiejscowionego niedaleko Tarnowa Podgórnego. W tym roku młodzi gitarzyści będą mieli szansę rozwijać swoje umiejętności pod czujnym okiem wykładowców takich jak: Piotr Zaleski, Mathew McAllister, Maciej Kończak, Adriano Del Sal, Henryk Kasperczak, Davide Giovanni Toma­si, Judicaël Perroy oraz Łukasz Kuropaczewski. Po zajęciach uczestnicy kursu będą mogli wysłuchać koncertów i recitali znakomitych gitarzystów, odbywających się w tym czasie w Po­znaniu. Zwieńczeniem nauki będzie koncert finałowy, podczas którego kursanci będą mieli okazję zaprezentować nowo zdo­byte umiejętności przed szeroką publicznością.

Młodzi Wirtuozi

Cykl koncertów prezentujących najmłodszych i najzdolniej­szych gitarzystów, w którym udział biorą m.in. Jagoda Świdziń­ska i Mateusz Kowalski. Kultywowana od lat tradycja umożliwia im występ w ramach supportu przed największymi festiwalo­wymi Artystami.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów