Ballada na Chopinianach

Uwaga - ważne:

Zmieniło się niespodziewanie miejsce, w którym odbędzie się ostatni koncert w ramach tegorocznych Chopinianów. 13 września koncert odbędzie się w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Tumska 8, a nie w Opactwie Pobenedyktyńskim. Godzina pozostaje bez zmian – 18.00.

12. edycja festiwalu Chopiniana – 12. Dni Fryderyka Chopina w 2014 r. zaprezentuje przed płocką publicznością balladę – formę twórczości, która dla samego Fryderyka Chopina miała ogromne znaczenie. Jak co roku na festiwalu wystąpią wybitni muzycy z Polski i Europy. Ballady Fryderyka Chopina zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności w kontekście dzieł innych kompozytorów – inspirujących naszego wielkiego pianistę lub inspirowanych jego twórczością. Usłyszymy także fragmenty wielkiej poezji w interpretacji znanych polskich aktorów.

Chopiniana już na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych imprez Płocka. W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Opactwie Pobenedyktyńskim podczas dwóch weekendów od 5 do 13 września, publiczność zostanie zabrana w tajemniczy i romantyczny świat ballady – wyjątkowego oryginalnego gatunku muzycznego, pełnego niesamowitości, grozy, a także humoru, którego twórcą w formie instrumentalnej był właśnie Fryderyk Chopin.

Ballada, jako szczególna forma muzyczna, pozwoliła organizatorom na stworzenie bogatego repertuaru muzyki i poezji, tak doskonale się w niej nawzajem przenikających. Oprócz dzieł samego Chopina będzie można usłyszeć utwory instrumentalne i wokalne innych kompozytorów, nawiązujących do twórczości mistrza lub nimi inspirowanych. Pojawią się także kompozycje, którymi  inspirował się Chopin. Obok tajemniczych, pełnych pasji i zmiennych w nastroju dzieł romantycznych usłyszymy najwspanialsze utwory wokalnej i instrumentalnej liryki wieków średnich. Ballada jako forma literacka obecna była w kulturze już od czasów średniowiecza, dlatego wykonaniom dzieł muzycznych towarzyszyć będą fragmenty wielkiej poezji.

Festiwal otworzy koncert szwajcarskiego zespołu LA MORRA. Wkolejnych dniach wystąpią wokaliści: Elwira Janasik, Marcin Wortmann i Michał Dembiński oraz pianiści: Mischa Kozłowski, Łukasz Krupiński i Jolanta Pawlik. Oprócz czterech ballad Fryderyka Chopina usłyszymy dzieła m.in.: Marii Szymanowskiej, Juliusza Zarębskiego, Stanisława Moniuszki, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa czy Roberta Schumanna. Muzyce towarzyszyć będzie poezja Adama Mickiewicza, François Villona, Johanna Wolfganga Goethego oraz Heinreicha Heinego w interpretacji polskich aktorów: Jarosława Boberka, Edyty Olszówki, Grzegorza Damięckiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Mariusza Bonaszewskiego i Doroty Pomykały.

Program i szczegółowe informacje www.chopiniana.pl

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

Finansowanie: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów