Brodnica ClassiX - fuzja klasyki i jazzu

Ostatni weekend marca w Brodnicy będzie weekendem muzyki. W dniach 29-31 marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Trzy wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej.

Brodnica ClassiX to pionierskie wydarzenie artystyczne, które na stałe zmieni oblicze kulturalnej oferty miasta. Festiwal, w którym świat muzyki klasycznej łączy się z jazzem i improwizacją, jest pierwszym i jedynym takim przedsięwzięciem w regionie. Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica staje się miejscem, gdzie spotykają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela. Program festiwalu konstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualnym performancem z udziałem chóru, a także premierami zupełnie nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji.

Brodnica ClassiX rozpocznie 29 marca (piątek) koncert kameralny w Pałacu Anny Wazówny z udziałem wielokrotnie nagradzanej skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz. W programie znalazły się utwory znane i lubiane: "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha w opracowaniu na trio smyczkowe oraz jeden z największych przebojów muzyki klasycznej – "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

Drugi dzień festiwalu (30 marca, sobota) dedykowany jest muzyce chóralnej. W Kościele Farnym wykonana zostanie "Msza" Józefa Świdra, a akcentem związanym z obchodzonym właśnie rokiem moniuszkowskim będą "Pieśni" kompozytora, których wyboru i opracowania dokonał Mat Kwiatkowski. Artysta potraktował ten materiał w nowatorski sposób, tworząc chóralną wersję "Pieśni" z towarzyszeniem skrzypiec, wiolonczeli, instrumentów perkusyjnych i elektroniki live.

Finał festiwalu odbędzie się 31 marca (niedziela) w Brodnickim Domu Kultury. W koncercie symfonicznym, w którym po raz pierwszy zaprezentuje się Brodnicka Orkiestra Symfoniczna świat klasyki spotka i przeniknie się ze światem jazzu. W pierwszej części zabrzmi słynny "Koncert na dwoje skrzypiec" Jana Sebastiana Bacha z partiami solowymi w wykonaniu Anny Marii Staśkiewicz oraz pomysłodawczyni festiwalu – Mai Kwiatkowskiej, a także "Symfonia nr 40" klasycznego mistrza wszech czasów – W. A. Mozarta. W drugiej części Brodnicka Orkiestra Symfoniczna wraz z sekcją jazzową dokona premiery "Symfonii cieni" Mata Kwiatkowskiego, dzieła formalnie osadzonego w tradycji klasycznej, lecz muzycznie flirtującego z estetyką muzyki współczesnej. W koncercie finałowym wezmą udział fantastyczni muzycy, wirtuozi, a zarazem improwizatorzy, stąd też na zakończenie festiwalu (po oficjalnym bankiecie) odbędzie się jam session i celebracja muzyki w innej, luźniejszej formie.

Warto podkreślić, że Festiwal jest też jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów młodego pokolenia, funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych (takich jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, zespołów Atom String Quartet, Nikola Kołodziejczyk Band czy Namysłowski Quartet. Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji regionu w wymiarze ogólnopolskim.

PROGRAM

29.03.2019 godz. 19:00
PAŁAC ANNY WAZÓWNY

KONCERT KAMERALNY
J. S. Bach Wariacje Goldbergowskie
A.Vivaldi Cztery pory roku

30.03.2019 godz. 16:00
KOŚCIÓŁ FARNY

KONCERT CHÓRALNY
J. Świder Msza
S. Moniuszko
Pieśni towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, instrumentów perkusyjnych i elektroniki live

31.03.2019 godz. 16:00
BRODNICKI DOM KULTURY

KONCERT SYMFONICZNY
J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec
W. A. Mozart Symfonia klasyczna
M. Kwiatkowski Symfonia cieni

BANKIET
BRODNICKI DOM KULTURY

KONCERT JAZZOWY
BRODNICKI DOM KULTURY / 18.00

Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym

{info. pras}

 

 

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów