Brodnica ClassiX - fuzja klasyki i jazzu

Ostatni weekend marca w Brodnicy będzie weekendem muzyki. W dniach 28-31 marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Trzy wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej.

Brodnica ClassiX to pionierskie wydarzenie artystyczne, które na stałe zmieni oblicze kulturalnej oferty miasta. Festiwal, w którym świat muzyki klasycznej łączy się z jazzem i improwizacją, jest pierwszym i jedynym takim przedsięwzięciem w regionie. Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica staje się miejscem, gdzie spotykają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela. Program festiwalu konstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualnym performancem z udziałem chóru, a także premierami zupełnie nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji.

Brodnica ClassiX rozpocznie 28 marca (czwartek) koncert kameralny w Pałacu Anny Wazówny z udziałem wielokrotnie nagradzanej skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz. W programie znalazły się utwory znane i lubiane: "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha w opracowaniu na trio smyczkowe oraz jeden z największych przebojów muzyki klasycznej – "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

Drugi dzień festiwalu (29 marca, piątek) dedykowany jest muzyce chóralnej. W Kościele Farnym wykonana zostanie "Msza" Józefa Świdra, a akcentem związanym z obchodzonym właśnie rokiem moniuszkowskim będą "Pieśni" kompozytora, których wyboru i opracowania dokonał Mat Kwiatkowski. Artysta potraktował ten materiał w nowatorski sposób, tworząc chóralną wersję "Pieśni" z towarzyszeniem skrzypiec, wiolonczeli, instrumentów perkusyjnych i elektroniki live.

Sobota, 30 marca, to wieczór z żywiołową SawaS Tango Orquestra, prowadzoną przez wybitnego polskiego kontrabasistę Sebastiana Wypycha. To jedyny w Polsce i jeden z niewielu zespołów tangowych
nawiązujący stylem gry oraz składem do dawniej istniejących w Argentynie 'Orquesta Tipica'. W programie SawarS Tango Quartet usłyszymy przede wszystkim tanga okresu międzywojennego Warsa, Szpilmana,
Petersburskiego, ale także innych wybitnych kompozytorów tego gatunku, jak Gardela, Rodrigueza, Gade, czy Piazzolli.

Finał festiwalu odbędzie się 31 marca (niedziela) w Brodnickim Domu Kultury. W koncercie symfonicznym, w którym po raz pierwszy zaprezentuje się Brodnicka Orkiestra Symfoniczna świat klasyki spotka i przeniknie się ze światem jazzu. W pierwszej części zabrzmi słynny "Koncert na dwoje skrzypiec" Jana Sebastiana Bacha z partiami solowymi w wykonaniu Anny Marii Staśkiewicz oraz pomysłodawczyni festiwalu – Mai Kwiatkowskiej, a także "Symfonia nr 40" klasycznego mistrza wszech czasów – W. A. Mozarta. W drugiej części Brodnicka Orkiestra Symfoniczna wraz z sekcją jazzową dokona premiery "Symfonii cieni" Mata Kwiatkowskiego, dzieła formalnie osadzonego w tradycji klasycznej, lecz muzycznie flirtującego z estetyką muzyki współczesnej. W koncercie finałowym wezmą udział fantastyczni muzycy, wirtuozi, a zarazem improwizatorzy, stąd też na zakończenie festiwalu (po oficjalnym bankiecie) odbędzie się jam session i celebracja muzyki w innej, luźniejszej formie.

Warto podkreślić, że Festiwal jest też jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów młodego pokolenia, funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych (takich jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, zespołów Atom String Quartet, Nikola Kołodziejczyk Band czy Namysłowski Quartet. Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji regionu w wymiarze ogólnopolskim.

PROGRAM

28.03.2019 godz. 19:00
PAŁAC ANNY WAZÓWNY

KONCERT KAMERALNY
J. S. Bach Wariacje Goldbergowskie
A.Vivaldi Cztery pory roku

29.03.2019 godz. 16:00
KOŚCIÓŁ FARNY

KONCERT CHÓRALNY
J. Świder Msza
S. Moniuszko
Pieśni towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, instrumentów perkusyjnych i elektroniki live

30.03.2019 godz. 19:00
BRODNICKI DOM KULTURY

KONCERT LUDOWY
SawarS Tango Orquestra
Tanga okresu międzywojennego

31.03.2019 godz. 16:00
BRODNICKI DOM KULTURY

KONCERT SYMFONICZNY
J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec
W. A. Mozart Symfonia klasyczna
M. Kwiatkowski Symfonia cieni

BANKIET
BRODNICKI DOM KULTURY

KONCERT JAZZOWY
BRODNICKI DOM KULTURY / 18.00

Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym

{info. pras}

 

 

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów