Chopin w Internecie

Na platformie internetowej "mUltimate Chopin" gromadzone są cyfrowe kopie rękopiśmiennych i drukowanych źródeł dzieł Fryderyka Chopina. Interaktywna aplikacja pozwala na porównanie zapisów nutowych utworów kompozytora i przygotowanie własnych wersji dzieł.

"Chodziło nam nie tylko o zdigitalizowanie źródeł, ale również o zebranie wszelkich możliwych wersji utworów Chopina" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Nawiązuje do tego nazwa projektu, która jest połączeniem dwóch słów z języka angielskiego: "ostateczność" i "multimedialność".

Aplikacja umożliwia przeglądanie i porównywanie różnych wersji utworów Chopina, od jego własnych rękopisów po wydania drukowane. Użytkownik porusza się po zdigitalizowanym zapisie nutowym jak po interaktywnej mapie - interesujące miejsca może powiększać i obserwować nuty w dużym przybliżeniu.

Pomysłodawca projektu Paweł Kamiński zaznaczył, że projekt "mUltimate Chopin" jest skierowany nie tylko do muzykologów i pedagogów, ale także do pianistów. "Tekst nutowy dzięki swojej niejednoznaczności, podobnie jak czytanie książki, uruchamia wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć twórcę" - powiedział. Kamiński jest jednym z redaktorów Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod red. Jana Ekiera.

"Taka baza danych pozwala stwierdzić, jakiego rodzaju błędy popełniono w kolejnych wydaniach, jakie błędy popełniali kolejni kopiści i sam Chopin" - tłumaczył. Jak podkreślił, rękopisy kompozytora miały czasem pewne niedociągnięcia. "Sam pisał często do swojego kopisty, że może tam jeszcze krzyżyków i bemoli brak, autoryzując niejako Juliana Fontanę do dopisania jeszcze czegoś" - mówił Kamiński.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów