CHORZÓW GRA MILIANA! W PAŹDZIERNIKU ŚWIĘTO DLA FANÓW MUZYKI KULTOWEGO JAZZMANA.

Barwna, wielowymiarowa twórczość Jerzego Miliana przeżywa od kilku lat prawdziwy renesans i jest odkrywana na nowo przez kolejne pokolenia słuchaczy i muzyków. Dlatego miasto Chorzów razem z GAD Records przygotowały dla fanów artysty prawdziwe święto w ramach Miejskiej Inauguracji Roku Kulturalnego. Będzie koncert Mitch & Mitch, przekrojowa wystawa, a także książka i płyta. A wszystko to 13 i 14 października w Chorzowie.

Żaden jazzman w Polsce nie miał jeszcze przekrojowej, szerokiej wystawy dokumentującej jego twórczość. Najsłynniejszy polski wibrafonista jako pierwszy dostąpi tego zaszczytu, a wernisaż wystawy „Pre-tekst: Jerzy Milian” w chorzowskim Muzeum odbędzie się 13 października o godzinie 17:00. Będzie można zobaczyć m.in. liczne zdjęcia z prywatnego archiwum muzyka, oryginalne partytury, taśmy, dokumenty, pamiątki rodzinne, ale także zapoznać się z obrazami i ikonami tworzonymi przez Miliana od lat 80. Będzie można także posłuchać niepublikowanych, unikatowych nagrań. Nie zabraknie niespodzianek.

Pre-tekstem jest dźwięk, który poprzedzał słowo – mówi Anna Piontek, kurator wystawy. W ten sposób to pra-muzyka stawała się pierwszym nośnikiem treści i budowania relacji. Pre-tekstem do myślenia i mówienia o dorobku Jerzego Miliana w kontekstach śląskim i chorzowskim jest przede wszystkim twórczość Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, której Artysta szefował od roku 1974 aż do jej rozwiązania na początku lat 90. Oczywiście na czasach Orkiestry opowieść o Milianie się nie skończy – będą także liczne pamiątki z okresu współpracy z Krzysztofem Komedą i Janem „Ptaszynem” Wróblewskim czy zagranicznymi big-bandami Gustava Broma i Güntera Gollascha. Wystawa staje się w ten sposób opowieścią o filarach polskiego jazzu i polskiej muzyki w ogóle – kontynuuje Anna Piontek. Od tzw. katakumb po czasy największej świetności i rozwoju. To tak naprawdę bezpośrednie spotkanie z legendą – dodajmy, że podczas wernisażu Jerzy Milian zaszczyci nas swoją obecnością.

Dzień później, 14 października, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wystąpi formacja Mitch & Mitch, która wykona program z debiutanckiej płyty Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach z 1975 roku. Będzie to niecodzienna podróż w czasy, gdy polska muzyka rozrywkowa znaczyła bardzo, bardzo wiele. To również jedyna i niepowtarzalna okazja, by posłuchać tego materiału na żywo – Mitch & Mitch zaprezentowali go dotąd tylko raz!

Obu wydarzeniom będą towarzyszyły prapremiery nowych wydawnictw związanych z osobą Jerzego Miliana. Będzie to płyta z niepublikowanymi nagraniami Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach pod nawiązującym do wystawy tytułem „Pretekst” (ukaże się zarówno na płycie CD, jak i na winylu) oraz książką – barwna, pełna anegdot autobiografia artysty opisująca jego karierę od czasów Sekstetu Komedy, uzupełniona licznymi zdjęciami z archiwum artysty. Oba wydawnictwa, których oficjalną, handlową premierę zaplanowano na 27 października będą dostępne przedpremierowo podczas wernisażu i koncertu.

Tę wyjątkową celebrację twórczości Jerzego Miliana przygotowują wspólnymi siłami Urząd Miasta Chorzowa, Muzeum w Chorzowie oraz GAD Records.

 

Wystawa „Pre-tekst: Jerzy Milian”
Chorzów, Muzeum, ul. Powstańców 25
Wernisaż: 13 października 2017 r., godzina 17:00
wstęp wolny
 
Koncert „Mitch & Mitch and Their Incredible Combo Plays Jerzy Milian”
Chorzów, Teatr Rozrywki, ul. Marii Konopnickiej 1
14 października 2017 r., godzina 18:00
Bilety: 20 / 35 zł
Szczegóły:
www.gadrecords.pl
www.muzeum.chorzow.pl
www.teatr-rozrywki.pl

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów