Ciekawostki

12 Kwiecień 2018


Jeszcze tylko tydzień pozostał do koncertu urodzinowego Sinfonii Varsovii. W międzyczasie Sinfonia zadała kilka pytań Bomsori Kim. Zobaczcie jakich odpowiedzi udzieliła w  #KwestionariuszOSV:

1. Nie mogę żyć bez…odrobiny wolnego czasu, żeby czytać i uczyć się.
2. W wolnym dniu najchętniej… uprawiam jogę i medytację.
31 Marzec 2018
Tomasz Goska*: Optymalizacja środowiska odsłuchowego to bardzo rozległe zagadnienie. Nie sposób wyczerpać go w tekście ograniczonym do kilku akapitów. Dlatego też przenosimy cały temat do nieograniczonej przestrzeni, jaką jest Internet.
13 Marzec 2018
Akcja Labirynt to program edukacyjny i artystyczny łączący twórczy potencjał dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz artystów. Celem projektu jest wzajemna inspiracja, rozwijanie zainteresowań artystycznych, eksperyment twórczy i poznawanie sztuki.
Program Akcji Labirynt stowarzyszony jest z międzynarodowym Festiwalem La Folle Journée. Organizatorzy zapraszają szkoły podstawowe i gimnazja do udziału w takich zajęciach:
 
8 Marzec 2018
Kobieta nie powinna marzyć o komponowaniu. Jeszcze żadnej się to nie udało, czemu mnie miałoby się udać? - pisała Clara Schumann. Mogła nie wiedzieć o swoich poprzedniczkach, liczniejszych niż mogłoby się wydawać. Choć świat muzyczny przez wieki był zdominowany przez mężczyzn, niektórym kobietom nie wystarczała możliwość zabawiania gości śpiewem, lub grą na fortepianie i odważyły się tworzyć własną muzykę. Które z nich znacie?
Hildegarda z Bingen (1098-1179)
14 luty 2018
Zima wchodzi właśnie w swój najbardziej romantyczny okres, gdzie się nie spojrzy tam aż czerwono od serduszek, miłość rośnie wokół nas i ogólnie – dobrze by się było do kogoś przytulić. Poszukując drugiej połówki uważajcie jednak, aby nierozważnie nie wejść w związek z muzykiem. Mówię poważnie. Nawet nie wiecie co Wam grozi…
1. Zawsze będziecie na drugim miejscu. Zawsze. Niby się kochacie, ale on nadal spędza więcej czasu ze swoją wiolonczelą, albo ona ze swoim obojem.
8 luty 2018
Pewien duet seksownych wiolonczelistów pod nazwą 2Cellos od paru lat podbija serca fanek na całym świecie. I mało kto wie, że Luka Šulic, jeden z przystojnych panów, w Polsce gościł już kilka lat temu. W 2009 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Aktualnie trwa jedenasta edycja konkursu. Jeszcze do 10 lutego w Filharmonii Narodowej w Warszawie można słuchać występów świetnych młodych wiolonczelistów. Z tej okazji przyglądamy się bliżej pięknemu instrumentowi, a sekrety wiolonczelowego świata zdradza najprawdziwsza wiolonczelistka, Anna Markiewicz.
3 luty 2018
Myśleliście, że muzyka łagodzi obyczaje? A jednak klasyczni kompozytorzy są mistrzami ciętego i złośliwego dowcipu, którego szczyty osiągają wtedy, gdy chcą dopiec swoim konkurentom. Nie wierzycie? To posłuchajcie…
1. „Całe szczęście, że to nie jest muzyka!” /Rossini o Symfonii fantastycznej Berlioza/
2. „Słuchanie V Symfonii Ralpha Vaughana Williamsa, to jak gapienie się na krowę przez 45 minut” /Aaron Copland/
3. „Rossini mógłby być wielkim kompozytorem, gdyby jego nauczyciel trochę częściej prał go po tyłku” /L. v. Beethoven/
4. „Żeby pisać takie utwory jak on, potrzebujesz tylko butelki atramentu” /Strawiński o Messiaenie/
30 Styczeń 2018
Zobacz, co potrafi ta kura. I już nigdy, przenigdy nie mów, że nie nauczysz się grać, bo nie masz talentu albo słuchu. Na każdego znajdzie się sposób. 


 
29 Styczeń 2018
Człowiek postawił nogę na księżycu, być może niedługo stanie na Marsie, ale są to nadal skromne osiągnięcia w porównaniu z podbojem kosmosu jakiego dokonały dzieła kilku kompozytorów.
Jak zawrzeć muzyczne osiągnięcia ludzkości na jednej płycie? Przed tym dylematem stanął zespół naukowców i światowych przywódców przygotowujących kosmiczną misję Voyagera w 1977 roku. „złoty krążek” wybranych utworów został załadowany na sondę i wysłany w przestrzeń – wiadomość w butelce przemierzająca kosmos w nadziei, że uda jej się gdzieś napotkać inne inteligentne życie. Utwory nagrane na dysku miały być reprezentatywną próbką muzycznych zdolności ludzkości. Które z nich dostąpiły tego zaszczytu?
22 Styczeń 2018
Muzyka to niezła jazda, udowadniają twórcy kanału You Tube Doodle Chaos. W jaki sposób? Sprawdźcie sami! Gotowi? To trzymajcie się mocno...

***

{źródło: DoodleChaos}

Strony