Ciekawostki

19 Kwiecień 2019
Orkiestrownik - Fortepian - Aleksander Dębicz
Dobra wiadomość dla miłośników muzyki klasycznej i fanów nowoczesnych technologii w jednym. Jest dalsza część Orkiestrownika, aplikacji stworzonej przez zespół Instytutu Muzyki i Tańca i współpracujących z nim ekspertów.
Aplikacja jest już rozpoznawalna wśród osób zainteresowanych najpiękniejszą ze sztuk. Mateusz Cieślak, koordynator projektu: Na początku nie wiedzieliśmy, co z tego wyjdzie, ale filmy zostały dobrze przyjęte przez młodzież, ale i – przez muzyków! Do dziś została pobrana ponad 20 tysięcy razy.
Nowości:
18 luty 2019
MATEUSZ CIUPKA: 17 stycznia, podobnie jak ja, ale 285 lat temu urodził się jeden z kompozytorów, od których zaczęła się moja przygoda z muzyką – François-Joseph Gossec (1734-1829), dziś niemal kompletnie zapomniany. Bardzo niesłusznie.
Był kompozytorem niezwykłym. Pochodził z wiejskiej, wielodzietnej rodziny, u schyłku baroku przybył do Paryża z listem polecającym od Jean-Philippe'a Rameau. Stał się dyktatorem życia muzycznego Francji, a zmarł rok przed zaprezentowaniem światu fundamentalnego dzieła romantyzmu – „Symfonii Fantastycznej” Berlioza. W swoim 95-letnim życiu stał się twórcą trzech epok. Jakie to smutne, że znany jest u nas tylko z jakiegoś gawociku ze starego podręcznika nauki gry na fortepianie.
25 Styczeń 2019
Dziś obchodzimy 106 urodziny Witolda Lutosławskiego - wielkiego kompozytora, dyrygenta i pianisty. Czy wiecie jednak jak lubił on spędzać swój czas wolny? Opowiedzą Wam o tym Grzegorz Michalski, Marcin Bogusławski i Julia Hartwig.

 
14 Styczeń 2019
Powszechnie taniec jest postrzegany jako forma rozrywki. Jednak dzisiejsza medycyna odkryła terapeutyczne działanie muzyki i ruchu na psychikę człowieka. Dla niektórych chorób choreografia jest jedną z metod wspomagających leczenie.

Terapia tańcem CHOREOTERAPIA powoduje mikro ruchy ciała, na co dzień, rozluźnia jedne grupy mięśniowe, napina inne. Te własnie, typowe tylko dla tańca drżenia mięśni powodują zwiększenie elastyczności kręgosłupa.
31 Grudzień 2018
Wciąż nie masz żadnych postanowień noworocznych? Powiedz nam na jakim grasz instrumencie, a coś Ci podpowiemy!
ŚPIEW:
Spróbuj zaprzyjaźnić się z kimś kto nie jest wokalistą.
Tak, tak, ostatnie tournée było wielkim sukcesem i koledzy z chóru zawsze będą najbliżsi Twojemu sercu, ale spróbuj czasem porozmawiać… może z kimś, kto na przykład gra na jakimś instrumencie? Niech to będzie taki towarzyski eksperyment.
GITARA:
Przestań obgryzać paznokcie!
Tak, wiemy, że to najszybszy sposób, aby były właśnie odpowiedniej długości, a dźwięk gitary brzmiał słodko. Ale to wygląda paskudnie. Prosimy, przestań.
24 Grudzień 2018
Zastanawialiście się kiedyś jak popularną świąteczną piosenkę "Jingle Bells" zaaranżowaliby Mozart, Debussy, Michael Jackson albo Philipp Glass? To posłuchajcie! Przy fortepianie Bartosz Kowalski-Banasewicz.


25 Listopad 2018
Zakurzona paprotka na oknie, szare linoleum i znudzona sekretarka pijąca kawę? Warszawskie domy kultury już dawno przestały przypominać swoje stereotypowe PRL-owskie odpowiedniki. Współczesne domy kultury to nowocześnie zarządzane, dynamicznie zmieniające się instytucje z ogromnym potencjałem społecznym, miejsca twórczej energii, spotkań z drugim człowiekiem i projektów zmieniających świat. Co więcej, ostatnio połączyły swoje siły pod hasłem „(Na)dajemy kulturę!”, by wspólnie powiedzieć: razem możemy więcej!
22 Listopad 2018
Wiemy z niejednego filmu, że futerały instrumentów nieraz skrywają mroczne tajemnice – karabiny maszynowe, lub skradzione dobra. Możliwe, że właśnie dlatego obsługa warszawskiego lotniska Chopina postanowiła traktować muzyków przewożących swoje instrumenty bardzo poważnie.
5 Listopad 2018
Wiemy już, że muzyka ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Słyszeliśmy także, że może oddziaływać na naszą inteligencję. Pojawiła się także teoria, że wpływa na wzrost roślin. Czy wiecie jednak, że za pomocą muzyki można… kontrolować proces dojrzewania sera?
19 Październik 2018
„Planety” Gustava Holsta wykonywane są niezwykle rzadko, bo jest to szalenie trudne dzieło i wymaga zaangażowania ogromnego zespołu – 120 muzyków i chóru. A szkoda, bo to utwór wielowymiarowy, piękny i ciągle bardzo współczesny. Na szczęście będzie można usłyszeć go podczas kolejnego koncertu z serii Moc Klasyki w Warszawie 2 grudnia 2018 r. A jak w ogóle powstało i jakie były jego losy?

Strony