Ciekawostki

20 Październik 2017
LUIZA BOROWIEC: Obój. Ten instrument to podłużna rura, lekko stożkowa, zakończona lejkowatym rozszerzeniem. Ma otwory nawiercone na prawie całej długości. Przykryte są ruchomymi klapami, które otwiera się i zamyka podczas grania.
15 Październik 2017
ALEKSANDRA ŁYCZYWEK - Jak mógłby wyglądać instrument, na którym przygrywała sobie do śpiewu Sienkiewiczowska Danusia? Może nam odpowiedzieć na to pytanie… średniowieczna elbląska latryna.
Lutnia, luteńka… Jednak pisać będę o gitternie, bo tak właśnie w literaturze przedmiotu nazywany jest strunowy instrument z połowy XV wieku odkryty podczas badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu. Gitterna to właśnie rodzaj niewielkiej lutni, czyli chordofonu o migdałowatym, wypukłym pudle rezonansowym, przypominającym – może lepiej dziś nam znane – mandoliny neapolitańskie.
14 Październik 2017
Zdjęcia: Agnieszka Deluga-Góra / Filharmonia Narodowa w Warszawie
Maestro Michaił Jurowski, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego, Chór dziecięcy Artos pod kierunkiem Danuty Chmurskiej i międzynarodowa grupa solistów nagrali całą czterogodzinną operę Antona Rubinsteina.


 

 
13 Październik 2017
KINGA BLASCHKE: Anglojęzyczny internet ekscytuje się kampanią reklamową, w której - odwrotnie niż to zwykle bywa - to nadzy mężczyźni występują jako "ozdoba" u boku pewnych siebie kobiet w garniturach. A przecież to już było! W dodatku w znacznie bardziej finezyjnym i przemyślanym wydaniu. 
12 Październik 2017

Gdy kompozytor zaczyna się bawić, może z tego wyjść coś nieprzewidywalnego. Najlepiej, jeśli zaczyna się bawić kompozytor nietuzinkowy.
Tak się składa, że Bartosz Kowalski-Banasewicz to kompozytor, który żadnej harmonii, stylistyki i formy się nie boi. Komponuje muzykę poważną, jak i tę trochę mniej serio. Aranżuje i bawi się dźwiękiem, harmonią. Przy okazji nawet edukuje. Zobaczcie zresztą sami:

A jakie są Twoje ulubione zabawy muzyczne? Zostaw komentarz!
12 Październik 2017
28 marca wystąpiło czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian) | fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
18 października 2017 r. o godz. 19.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się Koncert z okazji Roku Tadeusza Kościuszki, z udziałem Pary Prezydenckiej.
Kancelaria Prezydenta RP organizuje koncerty przy okazji ważnych rocznic historycznych i kulturalnych. 28 marca tego roku, w przeddzień 80. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego odbył się w Pałacu Prezydenckim koncert monograficzny poświęcony kompozytorowi.
12 Październik 2017
Żywa Lekcja Muzyki, projekt realizowany w kilku szkołach Małopolski przy finansowym wsparciu MKiDN
 
26 Wrzesień 2017
ALEKSANDRA ŁYCZYWEK: Nie ma chyba instrumentu bliższego ludzkiemu sercu niż dzwon. Dzwon nie dzwoni. On mówi, śpiewa. Tak właśnie wyrażają się na temat jego dźwięku chłopi. Dzwony kościelne zajmowały specjalne miejsce w świadomości ludu. W nich potęguje się apotropaiczne znaczenie dźwięku poprzez powiązanie z boską siłą. Dzwony nie tylko ostrzegały w razie niebezpieczeństwa, lecz przed nim broniły, wypędzając szatana. Odprowadzały także dusze zmarłych do nieba, pomagały w dobrym konaniu, a nawet oczyszczały z grzechów.
25 Wrzesień 2017
TOMASZ CIEĆWIERZ: Muzyka ma niepodważalny wpływ na nastrój człowieka. Jej słuchacze intuicyjnie wybierają odpowiednie dla siebie utwory. Odczuwany poziom energii oraz samopoczucie decydują, że ludzie wybierają słuchanie określonej muzyki, która przyczynia się do wyzwolenia u nich pożądanego stanu emocjonalnego. Oddziałuje na fizjologię oraz psychikę człowieka, dzięki czemu ludzie odczuwają jej wpływ na własny nastrój. Na jej odbiór ma wpływ również pierwotny stan emocjonalny w jakim znajduje się słuchacz.
25 Wrzesień 2017
Już od powstania zespołu robili oszałamiającą karierę. Na szczyty sławy weszli w ekspresowym tempie. Ich muzyka jest obecna po dziś dzień: w filmach, reklamach, bajkach, a nawet grach komputerowych. Współpracowali z wieloma artystami, a utwory, które stworzyli, były numerem 1 na listach przebojów. Skąd się wziął ich fenomen, co doprowadziło ich do tego sukcesu, kim są członkowie zespołu? Oto 10 faktów dotyczących legendarnego zespołu Queen.
 

Strony