Ciekawostki

22 Styczeń 2020
fot. Fotolia
Genetycy pobrali próbki DNA ze szczątków ponad 30 przedstawicieli dynastii Piastów. Teraz trwają badania genetyczne, dzięki którym naukowcy zweryfikują hipotezy dotyczące pierwszych władców Polski, np. ich skandynawskiego lub wielkomorawskiego pochodzenia.
W ostatnich latach popularne stały się teorie dotyczące obcego pochodzenia dynastii Piastów. W przestrzeni publicznej dyskutowano o rzekomo normańskim, czyli skandynawskim pochodzeniu założycieli państwa polskiego. Z kolei prof. Przemysław Urbańczyk przedstawił hipotezę, że dynastia Mieszka I pochodziła z Wielkich Moraw.
25 Grudzień 2019
fot. Sylwia Błażej
„Wesołych Świąt życzymy Wam
u wielkich miast, u chatek bram!
I Wam z salonów wygodnych, jasnych,
i Wam z izdebek wilgotnych, ciasnych,
i Wam, co w trudzie pędzicie życie,
Wam, co za Krajem srodze tęsknicie!”
To fragment zapomnianej już kolędy winszującej z przełomu XIX/XX wieku, śpiewanej zarówno w okresie Bożego Narodzenia jak i Nowego Roku, a nawet Świąt Wielkanocnych. Winszująca, ponieważ jej tematem wcale nie jest stajenka w Betlejem, ale proste życzenia „Wesołych Świąt!”. Takie polskie „Merry Christmas!”. 
11 Grudzień 2019
Wasilij Władimirowicz Pukiriew był buntownikiem. Gdy w malarstwie XIX-wiecznej Rosji obowiązywał nurt akademicki (tematyka historyczna, mitologiczna i biblijna), wyłamał się poza konwencję, podążając ku realizmowi. Było to sprzeczne z doktryną Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Moskwie, w której kształcił się w latach 1847–1858. Pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny i przez całe życie walczył o byt, pozostając jednocześnie wiernym swojemu jedynemu prawdziwemu powołaniu – sztuce. Uczył rysunku, malował portrety, ikony, ilustracje do dramatów Mikołaja Gogola. I choć zmarł w nędzy i zapomnieniu, jeden obraz zapewnił jego nazwisku nieśmiertelność. Jest nim właśnie „Niedobrane małżeństwo” z 1862 r.
25 Październik 2019
Wojciech Pietrow: Dzisiaj (25.10) po raz pierwszy obchodzimy World Opera Day (Światowy Dzień Opery). Ponad czterystuletnia historia gatunku i ogrom różnorodnych dzieł mogą sprawiać, że czasem zgubimy się w wielkim świecie opery. Dlatego przypomnijmy sobie początki.
A początek miał miejsce w pod koniec renesansu. Camerata florencka – grupa artystów różnych dziedzin zauważyła ciekawą rzecz: pomimo że budują budynki jak starożytni, malują według wzorców antycznych, rzeźbią tak jak Grecy czy Rzymianie i nawet znają te same co oni mity, to nadal nie grają utworów, jakie oni wykonywali. Postanowili to zmienić.
1 Maj 2019
XIX-wieczny rysunek inspirowany premierą Dziewiątej Beethovena. Kompozytor między muzykami orkiestry / Wikipedia Commons
Tyle lat minęło, a to wciąż jedno z najlepszych wykonań IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Posłuchajcie a przy okazji sprawdźcie, czy wiedzieliście, że...

... Finał tej symfonii został uznany za narodowy hymn Europy już w 1972 roku. A w 1985 roku stał się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.
... To była ostatnia z symfonii Beethovena. Ukończył ją w 1824 roku, trzy lata przed śmiercią. Był już wtedy kompletnie głuchy.
... Ale słynny motyw, do którego Beethoven podłożył słowa "Ody do radości" Friedricha Schillera, kompozytor napisał wiele lat wcześniej i nawet wykorzystywał we wcześniejszych utworach. 
... To była pierwsza, lub przynajmniej jedna z pierwszych symfonii chóralnych. W finale usłyszycie solistów i chór.
26 Kwiecień 2019
W tym roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca Instytut Muzyki i Tańca zainicjował ogólnopolską akcję „TańczMy”. - Akcja organizowana jest po raz pierwszy, a jej celem jest zrzeszenie środowiska tanecznego wokół ważnej dla nas wszystkich idei. Hasło „TańczMy” wskazuje na wspólnotowy charakter, który Instytut ma zamiar w kolejnych edycjach rozszerzyć także na inne środowiska, docierając do osób niezwiązanych na co dzień ze sztuką tańca - wyjaśniają organizatorzy.
23 Kwiecień 2019
Aleksander Dębicz, The Union, Filharmonia Narodowa
Mazurek Dąbrowskiego, podobnie jak „Oda do radości” Beethovena, ma ogromną moc jednoczącą. Życzę nam wszystkim, żeby ta moc była częściej dostrzegana i mądrzej wykorzystywana – mówi Aleksander Dębicz, pianista, który napisał utwór z okazji 15. Rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Utwór ma premierę 23 kwietnia i nie zawiera konotacji politycznych.
19 Kwiecień 2019
Orkiestrownik - Fortepian - Aleksander Dębicz
Dobra wiadomość dla miłośników muzyki klasycznej i fanów nowoczesnych technologii w jednym. Jest dalsza część Orkiestrownika, aplikacji stworzonej przez zespół Instytutu Muzyki i Tańca i współpracujących z nim ekspertów.
Aplikacja jest już rozpoznawalna wśród osób zainteresowanych najpiękniejszą ze sztuk. Mateusz Cieślak, koordynator projektu: Na początku nie wiedzieliśmy, co z tego wyjdzie, ale filmy zostały dobrze przyjęte przez młodzież, ale i – przez muzyków! Do dziś została pobrana ponad 20 tysięcy razy.
Nowości:
18 luty 2019
MATEUSZ CIUPKA: 17 stycznia, podobnie jak ja, ale 285 lat temu urodził się jeden z kompozytorów, od których zaczęła się moja przygoda z muzyką – François-Joseph Gossec (1734-1829), dziś niemal kompletnie zapomniany. Bardzo niesłusznie.
Był kompozytorem niezwykłym. Pochodził z wiejskiej, wielodzietnej rodziny, u schyłku baroku przybył do Paryża z listem polecającym od Jean-Philippe'a Rameau. Stał się dyktatorem życia muzycznego Francji, a zmarł rok przed zaprezentowaniem światu fundamentalnego dzieła romantyzmu – „Symfonii Fantastycznej” Berlioza. W swoim 95-letnim życiu stał się twórcą trzech epok. Jakie to smutne, że znany jest u nas tylko z jakiegoś gawociku ze starego podręcznika nauki gry na fortepianie.
25 Styczeń 2019
Dziś obchodzimy 106 urodziny Witolda Lutosławskiego - wielkiego kompozytora, dyrygenta i pianisty. Czy wiecie jednak jak lubił on spędzać swój czas wolny? Opowiedzą Wam o tym Grzegorz Michalski, Marcin Bogusławski i Julia Hartwig.

 

Strony