Ciekawostki

19 Październik 2018
„Planety” Gustava Holsta wykonywane są niezwykle rzadko, bo jest to szalenie trudne dzieło i wymaga zaangażowania ogromnego zespołu – 120 muzyków i chóru. A szkoda, bo to utwór wielowymiarowy, piękny i ciągle bardzo współczesny. Na szczęście będzie można usłyszeć go podczas kolejnego koncertu z serii Moc Klasyki w Warszawie 2 grudnia 2018 r. A jak w ogóle powstało i jakie były jego losy?
16 Październik 2018
Zsastanawialiście się kiedyś jak powstają instrumenty? Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak lutnik buduje gitarę akustyczną.

A jak brzmi ten wspaniały instrument będzie można posłuchać już wkrótce podczas XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej!
14 Październik 2018
Dziękujemy naszym nauczycielom za kreatywność. I wiele więcej.
7 Październik 2018
Najważniejsze stacje telewizyjne i radiowe, w tym France Classique poświęcają wydarzeniu miejsce w swoich serwisach. Mieszkańcy stolicy oglądają ogromne wizerunki polskich muzyków na niemal stu stacjach metra i na 2100 autobusach miejskich. Występom Grupy znanej w ponad 50 krajach świata jako The MozART Group towarzyszy w Paryżu imponująca kampania medialna.
To wydarzenie bezprecedensowe. Po raz pierwszy polski zespół artystyczny prezentuje swój program w serii kilkudziesięciu spektakli w renomowanym teatrze muzycznym, we francuskiej stolicy, jednym z najważniejszych miejsc na mapie kultury. Artyści popularnej Grupy MoCarta (tak, tak, to oni!) wystąpią w tym sezonie w paryskim Teatrze Bobino aż 65 razy!
27 Wrzesień 2018
TABVLATVRA IOANNIS DE LYVBLYN CANONIC. REGLARIV. DE CRASNYK 1540 – takie słowa wybito na oprawie rękopisu zachowanego w Krakowie, uważanego za największą kolekcję muzyki na instrumenty klawiszowe w szesnastowiecznej Europie. Od napisu tego wzięła się jego zwyczajowa nazwa „tabulatura Jana z Lublina”.
4 Wrzesień 2018
Wchodzącą publiczność witały ze sceny dwa pięknie wyglądające fortepiany historyczne: Pleyel, Paryż 1842 i Wiszniewski, Gdańsk 1842/43, które przyjechały prosto z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. Ignaz Pleyel (1757-1831) założył fabrykę fortepianów w 1807 roku w Paryżu, był także wydawcą i kompozytorem.
25 Sierpień 2018
25 sierpnia mija 100 lat od dnia urodzin Leonarda Bernsteina, jednego z najważniejszych popularyzatorów muzyki klasycznych w dziejach. Młodziutki amerykański dyrygent dostał swoją szansę od Artura Rodzińskiego.
21 Sierpień 2018
EWA CHAMCZYK: Struny, pudło rezonansowe, gryf, progi, podstrunnica i mamy jeden z najpopularnych instrumentów świata. Wszechobecność gitary nikogo chyba nie dziwi. Jest instrumentem uniwersalnym – występuje w zespołach rockowych, popowych, folkowych, przy ogniskach, na domówkach i w filharmoniach. Jest wszędzie, ale co do jej pochodzenia naukowcy ciągle spekulują.
20 Sierpień 2018
„Życie bez muzyki byłoby błędem” - twierdził autor Tako rzecze Zaratustra oraz Woli mocy. Choć Fryderyk Nietzsche zasłynął jako pisarz i filozof, to muzyka była jego największą pasją.
Swoją muzyczną działalność Nietzsche rozpoczął już w szkole, pisząc wtedy pierwsze kompozycje. W świat muzyki wprowadzał go także Ryszard Wagner, z którym filozof się blisko przyjaźnił.
28 Czerwiec 2018
Ponad dwa miliony płyt w sześć miesięcy. I ciągle się sprzedaje. Najbardziej kasowy album z muzyką klasyczną. Ten wynik trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnesa.
Nagrał go w 1989 r. Nigel Kennedy z English Chamber Orchestra dla wytwórni EMI (obecnie Warner). Na płycie jest brawurowe wykonanie koncertu "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego.
Ale Nigel Kennedy to nie tylko genialny i oryginalny skrzypek, uczeń Yehudiego Menuhina i absolwent Juilliard School w Nowym Jorku, który od lat łamie konwencje, wprowadza jazz do filharmonii a klasykę wyprowadza poza jej mury. To także błyskotliwy kompozytor.
 

Strony