Ciekawostki

25 Listopad 2018
Zakurzona paprotka na oknie, szare linoleum i znudzona sekretarka pijąca kawę? Warszawskie domy kultury już dawno przestały przypominać swoje stereotypowe PRL-owskie odpowiedniki. Współczesne domy kultury to nowocześnie zarządzane, dynamicznie zmieniające się instytucje z ogromnym potencjałem społecznym, miejsca twórczej energii, spotkań z drugim człowiekiem i projektów zmieniających świat. Co więcej, ostatnio połączyły swoje siły pod hasłem „(Na)dajemy kulturę!”, by wspólnie powiedzieć: razem możemy więcej!
22 Listopad 2018
Wiemy z niejednego filmu, że futerały instrumentów nieraz skrywają mroczne tajemnice – karabiny maszynowe, lub skradzione dobra. Możliwe, że właśnie dlatego obsługa warszawskiego lotniska Chopina postanowiła traktować muzyków przewożących swoje instrumenty bardzo poważnie.
5 Listopad 2018
Wiemy już, że muzyka ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Słyszeliśmy także, że może oddziaływać na naszą inteligencję. Pojawiła się także teoria, że wpływa na wzrost roślin. Czy wiecie jednak, że za pomocą muzyki można… kontrolować proces dojrzewania sera?
19 Październik 2018
„Planety” Gustava Holsta wykonywane są niezwykle rzadko, bo jest to szalenie trudne dzieło i wymaga zaangażowania ogromnego zespołu – 120 muzyków i chóru. A szkoda, bo to utwór wielowymiarowy, piękny i ciągle bardzo współczesny. Na szczęście będzie można usłyszeć go podczas kolejnego koncertu z serii Moc Klasyki w Warszawie 2 grudnia 2018 r. A jak w ogóle powstało i jakie były jego losy?
16 Październik 2018
Zsastanawialiście się kiedyś jak powstają instrumenty? Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak lutnik buduje gitarę akustyczną.

A jak brzmi ten wspaniały instrument będzie można posłuchać już wkrótce podczas XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej!
14 Październik 2018
Dziękujemy naszym nauczycielom za kreatywność. I wiele więcej.
7 Październik 2018
Najważniejsze stacje telewizyjne i radiowe, w tym France Classique poświęcają wydarzeniu miejsce w swoich serwisach. Mieszkańcy stolicy oglądają ogromne wizerunki polskich muzyków na niemal stu stacjach metra i na 2100 autobusach miejskich. Występom Grupy znanej w ponad 50 krajach świata jako The MozART Group towarzyszy w Paryżu imponująca kampania medialna.
To wydarzenie bezprecedensowe. Po raz pierwszy polski zespół artystyczny prezentuje swój program w serii kilkudziesięciu spektakli w renomowanym teatrze muzycznym, we francuskiej stolicy, jednym z najważniejszych miejsc na mapie kultury. Artyści popularnej Grupy MoCarta (tak, tak, to oni!) wystąpią w tym sezonie w paryskim Teatrze Bobino aż 65 razy!
27 Wrzesień 2018
TABVLATVRA IOANNIS DE LYVBLYN CANONIC. REGLARIV. DE CRASNYK 1540 – takie słowa wybito na oprawie rękopisu zachowanego w Krakowie, uważanego za największą kolekcję muzyki na instrumenty klawiszowe w szesnastowiecznej Europie. Od napisu tego wzięła się jego zwyczajowa nazwa „tabulatura Jana z Lublina”.
4 Wrzesień 2018
Wchodzącą publiczność witały ze sceny dwa pięknie wyglądające fortepiany historyczne: Pleyel, Paryż 1842 i Wiszniewski, Gdańsk 1842/43, które przyjechały prosto z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. Ignaz Pleyel (1757-1831) założył fabrykę fortepianów w 1807 roku w Paryżu, był także wydawcą i kompozytorem.
25 Sierpień 2018
25 sierpnia mija 100 lat od dnia urodzin Leonarda Bernsteina, jednego z najważniejszych popularyzatorów muzyki klasycznych w dziejach. Młodziutki amerykański dyrygent dostał swoją szansę od Artura Rodzińskiego.

Strony