Wokalne mistrzostwa świata - Beczała i Konieczny na festiwalu w Bayreuth

fot. Bayreuther Festspiele: Enrico Nawrath

Piotr Beczała i Tomasz Konieczny wystąpili razem w Lohengrinie na otwarciu tegorocznego Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. To pierwszy występ Polaków w rolach głównych na tym prestiżowym festiwalu od bardzo długiego czasu.

Polacy wcielili się w role Hrabiego Telramunda (Konieczny) oraz Lohengrina (Beczała) w nowatorskiej realizacji amerykańskiego reżysera Yuvala Sharon, podczas gdy za pulpitem dyrygenckim stanął Christian Thielemann.

Beczała nie był najbardziej oczywistym wyborem do tej roli, ale spisał się świetnie – pisał Neil Fisher w recenzji dla The Times. - Pomimo braku donośnego głosu charakterystycznego dla wagnerowskich tenorów, rekompensował to ciepłą barwą i przejrzystym frazowaniem. W finałowej scenie, gdy bohater ujawnia swoją prawdziwą postać i musi opuścić Brabant oraz Elzę, śpiewał zbolałym głosem porzuconego kochanka – co wydawało się tutaj jak najbardziej odpowiednie.

Wychodzę do Lohengrina z punktu widzenia śpiewaka śpiewającego romantyczny, włoski i francuski repertuar – przyznał Piotr Beczała w wywiadzie dla Polskiego Radia. - Na szczęście Lohengrin jest najbardziej „włoską” z oper Wagnera. Jest tam mnóstwo lirycznych momentów.

Choć wielu Polaków wybrało się prywatnie do Bayreuth, specjalnie po to, aby zobaczyć występ „naszych” wokalistów, zabrakło jednak reprezentacji rządu polskiego, co nieco zabolało śpiewaków, szczególnie Tomasza Koniecznego, który zwrócił na to uwagę w postach na facebooku, a także w wywiadach.

Zostałem już zaproszony na bankiet, który wydaje premier Bawarii - mówił śpiewak wywiadzie dla Gazety Wyborczej - Życzyłbym sobie, żeby politycy pojawiali się w Polsce na koncertach tak często jak ich niemieccy koledzy. Nic mi np. nie wiadomo o tym, żeby prezydent Andrzej Duda miał zaszczycić Bayreuth swoją obecnością, choć przecież szykują się „wokalne mistrzostwa świata” w wykonaniu Polaków .

{MN + pras.}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Komentarze

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów