Cosi fan tutte w ROH

fot. Stephen Cummieskey

Dr Jacek Kornak: Właśnie powróciła na deski Covent Garden produkcja “Cosi fan tutte”, która zainaugurowała sezon w Royal Opera House w 2016. Wielu pytało, czy Royal Opera House potrzebowała nowej produkcji tej opery. Obecnie już chyba nie wielu zadaje podobne pytania.

“Cosi fan tutte” Mozarta w reżyserii Jana Philippa Glogera wnosi świeży powiew do świata opery. Glogera jako reżysera ciężko sklasyfikować. Jego “Cosi fan tutte” z pewnością dalekie jest od tradycyjnych produkcji, jednak nie jest to też typowe Regietheater. Gloger stworzył przedstawienie, które w sposób naturalny potrafi śmieszyć i wzruszać. Jego “Cosi fan tutte” jest uwspółcześnione, ale zarazem momentami odrealnione, nieco oniryczne. Gloger w sposób rewelacyjny kreuje obrazy przepełnione melancholią, humorem, czułością. Te obrazy na długo pozostają w pamięci. Muzycznie przedstawienie to przygotował Stefano Montanari. Pod jego batutą orkiestra Royal Opera House brzmi niezwykle bogato, ekspresyjnie, ale zarazem ich gra ma w sobie coś zmysłowego. Wśród solistów wschodzące gwiazdy opery Serena Malfi, Serena Gamberoni, Salome Jicia, Paolo Fanale, Gyula Orendt oraz jeden operowy weteran: Thomas Allen.

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów