Dokument muzyczny w kinie Iluzjon

W sierpniu przypominamy sobie najciekawsze dokumenty o muzyce i jej twórcach – opowieści inspirowane dźwiękiem i muzyczne biografie. Wybraliśmy filmy wybitne, często nagradzane lub docenione dopiero po latach.

Rozpoczniemy od tytułu, którego nie mogło zabraknąć w tym przeglądzie, czyli „Muzykantami” Kazimierza Karabasza – arcydziełem filmowej sztuki dokumentalnej i jednym z najważniejszych polskich filmów. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad „MiłośćFilipa Dzierżawskiego to pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Mimo skrajnie różnych osobowości udało im się pozostawić po sobie imponujący dorobek.

Sugar Man” w reżyserii Malika Bendjelloula to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał.

FalaPiotra Łazarkiewicza jest relacją z festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu młodzież, reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych. W tle i w przerywnikach słychać rockową muzykę, bez której nie mógłby istnieć festiwal, a więc i film o nim.

Jim Jarmusch swoim filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Muzycy zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje.

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. Film Sini Anderson Punkówa” śledzi burzliwe życie i karierę artystki.

Ostatnim filmem w przeglądzie będzie „Buena Vista Social Club”. Mistrzowsko sfilmowany dokument Wima Wendersa poświęcony jest magii kubańskiego ducha. Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby, podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany.
 

Program:

Czwartek | 2 sierpnia | g. 20:00
Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1960, 9 minut
Miłość, reż. Filip Dzierżawski, Polska 2012, 92 minuty
 
Czwartek | 9 sierpnia | g. 20:00
Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul, Szwecja, Wielka Brytania 2012, 85 minut
 
Czwartek | 16 sierpnia | g. 20:00
Fala, reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska 1986, 80 minut
 
Czwartek | 23 sierpnia | g. 20:00
Gimmie Danger, reż. Jim Jarmush, USA 2016, 108 minut
 
Piątek | 24 sierpnia | g. 18:00
Punkówa, reż. Sini Anderson, USA 2013, 83 minuty
 
Czwartek | 30 sierpnia | g. 20:15
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders, Francja, Kuba, Niemcy, USA, Wielka Brytania 1999, 101 minut
 

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów