Dwa koncerty Brahmsa jednego wieczoru

Philippe Bianconi, fot. arch. FŁ

Nieczęsto nadarza się okazja, by usłyszeć obydwa koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa w ciągu jednego wieczoru. Taką możliwość stwarza piątkowe wydarzenie w Filharmonii Łódzkiej, podczas którego wystąpi francuski pianista Philippe Bianconi.

Artysta jest laureatem  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland i Konkursu im. Van Cliburna (1985). Mówi się, że jego gra „jest zawsze blisko duszy muzyki, wypełniając przestrzeń poetycznością i żywotnością”. Koncert  poprowadzi Michał Nesterowicz, pierwszy dyrygent gościnny  Filharmonii Łódzkiej, a jednocześnie pierwszy dyrygent gościnny Orkiestry Symfonicznej w Bazylei. Dla koncertów fortepianowych Brahmsa (1833–1897) charakterystyczne są ścisłe połączenie partii orkiestry i instrumentu solowego, co określa się mianem symfonizacji formy koncertu. Śmiała koncepcja kompozytorska sprawiła, że I Koncert fortepianowy d-moll nie od razu spodobał się publiczności; w pełni został doceniony dopiero po 30 latach. Inaczej stało się z II Koncertem fortepianowym B-dur, który już od prawykonania pozwolił swemu twórcy cieszyć się uznaniem krytyki i publiczności.

Filharmonia Łódzka
15 marca 2019, 19.00

Wykonawcy:

Philippe Bianconi – fortepian
Michał Nesterowicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy - Uwertura „Ruy Blas” op. 95, Uwertura koncertowa "Hebrydy" op. 26
Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15, II Koncert fortepianowy B-dur op. 83

Spotkanie przedkoncertowe poprowadzi Adam Suprynowicz. Początek o godz. 18.15 w Sali Kameralnej. 

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów