Dziadek do Orzechów w Operze Krakowskiej

21.12.2013

Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie... Baśń o Dziadku do Orzechów i Królu Myszy napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego Śpiącej królewny, także w układzie sławnego choreografa. Premiera Dziadka odbyła się w 1892 r.

Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową jako tancerz, dyrektor baletu i autor przedstawień, któremu powierzono reżyserię Dziadka do orzechów w Operze Krakowskiej, zdecydował się na tradycyjną inscenizację bez żadnych zmian fabularnych i unowocześnień w opowieści. Taniec będzie utrzymany w konwencji klasycznej, ku wielkiej radości kierowniczki baletu, Eleny Korpusenko, która pragnie, aby tancerze mieli od czasu do czasu okazję zatańczyć na puentach.

Mimo pewnych trudności technicznych, spowodowanych przede wszystkim ogromnym bogactwem i zróżnicowaniem libretta Dziadka do Orzechów i stosunkowo niewielkim zespołem tanecznym Opery Krakowskiej, realizatorzy planują spektakl pełen wizualnego przepychu. Maria Balcerek projektuje barwne, a przy tym praktyczne kostiumy, tak, aby tancerze szybko mogli się wcielać w coraz to nowe role. Marek Grabowski z rozmachem obmyśla bajeczną scenografię.  Nie zabraknie fantastycznych kształtów i bogactwa detali. Będą sypać się cukierki i będzie prószył śnieg. W rolę głównej bohaterki, Klary, wcieli się ulubienica krakowskiej publiczności Mizuki Kurosawa. Orkiestrę poprowadzi Grzegorz Berniak. A muzyka Czajkowskiego niezmiennie uwodzi melodyjnością tematów.

Premiera Dziadka do Orzechów odbędzie się 21 grudnia, a w okresie świątecznym zaplanowane są kolejne przedstawienia.  Popołudniowe godziny spektakli czynią balet dostępnym również dla młodszych odbiorców. Dziadek do Orzechów adresowany jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. Bo, niezależnie od naszego wieku, czy możemy sobie wyobrazić lepszy prezent gwiazdkowy, niż muzyczna podróż przez krainę niczym nieskrępowanej fantazji?

 

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.