Dziś Polska Orkiestra Radiowa gra Beethovena i Schuberta - transmisja w radiowej Dwójce

11.03.2018
Dziś Polska Orkiestra Radiowa gra Beethovena i Schuberta - transmisja w radiowej Dwójce

Uwertura Twory Prometeusza Ludwiga van Beethovena, V Symfonia B-dur D 485 Franza Schuberta oraz Koncert d-moll na 2 flety i orkiestrę Franciszka Dopplera to program koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Dawida Runtza, który odbędzie się w niedzielę 11 marca w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Transmisja na antenie radiowej Dwójki od godz. 18.00.

Dawid Runtz urodził się w 1992 roku w Wejherowie. W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Maestro Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem maestro Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka  podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie „Riccardo Muti Italian Opera Academy” w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta Maestro Riccarda Mutiego, dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Dawid Runtz obecnie piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie.

Agata Kielar-Długosz to znakomita polska flecistka, absolwentka m.in. studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych.

Łukasz Długosz uznawany jest przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest najliczniej uhonorowanym w historii polskim mistrzem tego instrumentu. Absolwent m.in. studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven. Laureat licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych.

Historia Polskiej Orkiestry Radiowej sięga lat przedwojennych, po wojnie, już w 1945 roku orkiestrę objął Stefan Rachoń, skrzypek i dyrygent, kolejno dyrektorami artystycznymi Orkiestry PR byli: Włodzimierz Kamirski, Jan Pruszak, Mieczysław Nowakowski. Za kadencji Tadeusza Strugały (1990 – 1993) orkiestra uzyskała dzisiejszą nazwę i przeniosła się do nowej siedziby – Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Repertuar Polskiej Orkiestry Radiowej cechuje duża różnorodność - od muzyki filmowej, przez dzieła zapomnianych polskich kompozytorów po utwory współczesne.

Program: Ludwig van Beethoven – Uwertura Twory Prometeusza, Franciszek Doppler – Koncert d-moll na 2 flety i orkiestrę, Franz Schubert – V Symfonia B-dur D 485.

Początek transmisji na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielę 11 marca o godz. 18.00 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie – Grzegorz Dąbrowski.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.