Dziś premiera filmu "Wojciech Kilar - między awangardą, a Hollywood"

fot. IAM

Wojciech Kilar to jedna z najbardziej znaczących, a jednocześnie jedna z najbarwniejszych postaci polskiej kultury. Zyskał międzynarodowe uznanie zarówno jako kompozytor muzyki współczesnej, jak i filmowej. Dla wielu kompozytor jest postacią niejednoznaczną. Jaki był naprawdę?

Violetta Rotter-Kozera w swoim filmie Wojciech Kilar-między awangardą, a Hollywood szuka odpowiedzi na to pytanie w rozmowach z wybitnymi artystami, często zaprzyjaźnionymi z kompozytorem. Są wśród nich m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kord, Marek Moś, Peter Jablonski, Sławomir Idziak, Fred Fuchs. Autorka filmu dotyka również fenomenu niezwykłej wszechstronności twórcy z łatwością realizującego skrajnie różne zamówienia artystyczne.

Dopełnieniem rozmów z artystami i świadkami wydarzeń, których bohaterem był Wojciech Kilar, będą fragmenty wybitnych dzieł światowej sławy reżyserów, z którymi współpracował kompozytor. W dokumencie wykorzystane zostaną fragmenty ponad 20 produkcji od wczesnych filmów z lat 60. w reżyserii Kazimierza Kutza, po ostatnie produkcje, takie jak Pianista w reżyserii Romana Polańskiego, Zemstę w reżyserii Andrzeja Wajdy, Portret damy Jane Campion, czy Drakulę Francisa Forda Coppoli, za który kompozytor otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów ASCAP Award 1992 w Los Angeles.

Premiera filmu odbędzie się 29 listopada 2017 r. w Warszawie. Reżyserką filmu i autorką scenariusza jest dr Violetta Rotter-Kozera, autorka m.in. filmu Please find. Henryk Mikołaj Górecki (koprodukcja Instytutu Adama Mickiewicza).

Wojciech Kilar-między awangardą, a Hollywood powstał w koprodukcji Instytutu Adama Mickiewicza z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, TVP oraz Katowicami – Miastem Ogrodów. Mecenasem filmu jest Bank Zachodni WBK. Premierze towarzyszyć będzie koncert Pawła Kaczmarczyka.

{info. pras}

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów