Dźwięki pełne radości

W. A. Mozart - Gran Partita

"Na kartach partytury nic nie wskazywało na geniusz ... Tylko puls - fagoty i basethorny, trochę jak zardzewiała, fałszująca pozytywka. Nagle - wysoko nad nim - obój, pojedyncza nuta, wisząca niezmiennie, aż klarnet ją przejął i sam rozsmakował się w frazie pełnej radości!" (Peter Schaffer Amadeus") 

To właśnie tak opisuje zachwyt "Gran Paritą" czyli  Serenadę B-dur dramatopisarz, a my świetnie znamy ten fragment z filmu Milosa Formana gdzie Salieri pierwszy raz widzi baraszkującego Wolfganga Amadeusza Mozarta, który spóźnia się...na własny koncert. 

I to właśnie to fenomenalne dzieło zastanie wykonane 30 czerwca o godz. 19 w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) .

Serenadę B-dur, zwana „Gran Partitą”, na trzynaście instrumentów dętych, to kompozycja, która całkowicie wyłamała się czasach Wolfganga Amadeusza Mozarta z kanonu, choć powód powstania był prozaiczny. Dzisiaj, używając pojęć ekonomicznych, nazwalibyśmy ją produkcją niskobudżetową. Dlaczego?  Tego typu muzyka była elementem życia niższych warstw osiemnastowiecznej szlachty, bo zespół z takim składem instrumentalnym był tańszy niż orkiestra, a do tego znakomicie wpisywał się w domowe uroczystości, koncerty w ogrodach i parkach, mógł świetnie dopełnić parady.

W sobotę wykonają ją:

Soliści Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
„Musicae Antiquae Collegium Varsoviense”:

Marek Niewiedział I obój
Patrycja Leśnik-Hutek II obój
Francesco Spendolini I klarnet
Robert Michalski II klarnet
Renske Wijma I róg
Mateusz Cendlak II róg
Dominika Stencel III róg
Alicja Rozwadowska IV róg
Robert Šebesta  I rożek basetowy
Juan Ullibarri II rożek basetowy
Tomasz Wesołowski I fagot
Elżbieta Jendrysik II fagot
Grzegorz Zimak kontrabas

Po koncercie w foyer spotkanie z artystami, na którym będzie można porozmawiać o instrumentach dawnych, na których Partitę wykonano oraz praktyce wykonawczej. 

Wydarzenie jest objete patronatem Presto

{info. pras.}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów