Eugeniusz Morawski – mroczny ekspresjonista

02.11.2018
źródło: eugeniuszmorawski.wordpress.com

Dziś obchodzimy 142 urodziny Eugeniusza Morawskiego.

2 listopada 1876 roku urodził się Eugeniusz Morawski (zm. 23 X 1948) – warszawski kompozytor, pedagog i malarz. Jego pierwsze kompozycje pozostawały pod wyraźnym wpływem Ryszarda Straussa, od którego prędko jednak się wyzwolił. Krytycznie odnosił się on także do dzieł Maurice Ravela, Claude Debussy, ego oraz Igora Strawińskiego. Stworzył własny styl kompozytorski, którego charakterystycznymi cechami były monumentalna forma oraz ekspresjonistyczna, kunsztowna instrumentacja o ciemnym kolorycie brzmienia. Jego kompozycje były często inspirowane literaturą – w szczególności zaś mroczną i pełną grozy poezją Edgara Allana Poego.

Twórczość Morawskiego pozostaje w zapomnieniu, do czego przyczyniło się w dużej mierze negatywne nastawienie do jego osoby zwolenników Karola Szymanowskiego, po którym objął on stanowisko rektora Konserwatorium w Warszawie. Około 80% dorobku twórczego Morawskiego spłonęło podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Dzieła, które zachowały się do naszych czasów można znaleźć w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w zbiorach Biblioteki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Część utworów jeszcze w zeszłym stuleciu doczekała się nagrań.

Poemat symfoczniczny Nevermore wg wiersza E.A. Poego Kruk

|
Muzyka do baletu Świtezianka


Poemat symfoniczny Ulalume wg. wiersza E.A. Poego

{red}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.