Filharmonia Łódzka rozpoczyna sezon artystyczny

Credo Krzysztofa Pendereckiego jest jednocześnie wyznaniem wiary kompozytora i wyrazem uniwersalnych treści kultury europejskiej. Wokalno-instrumentalne dzieło najwybitniejszego współczesnego kompozytora polskiego zabrzmi podczas koncertu inaugurującego sezon 2019/2020 w Filharmonii Łódzkiej. 

Utwór powstał na zamówienie The Oregon Bach Festival oraz Internationale Bachakademie w Stuttgarcie. Początkowo miał to być kompletny cykl mszalny, lecz credo rozrosło się tak, że stało się utworem samodzielnym. Kompozytor wykorzystał tzw. credo nicejskie, włączone do liturgii w XI wieku, wzbogacając je dodatkowymi tekstami słownymi i muzycznymi, takimi jak Któryś za nas cierpiał rany… czy Oto dzień, który Pan uczynił. Od strony muzycznej jest to synteza historycznych stylów z uwzględnieniem XX-wiecznych technik awangardowych. Utwór jest monumentalny: trwa niemal 50 minut, a wykonuje go pięcioro solistów, dwa chóry – mieszany i chłopięcy, orkiestra i zespół instrumentów dętych blaszanych umieszczony poza sceną. Tym ogromnym zespołem w Filharmonii Łódzkiej zadyryguje Dyrektor Artystyczny FŁ Paweł Przytocki. W partiach solowych usłyszymy Iwonę Hossę, Katarzynę Hołysz, Karolinę Sikorę, Tomasza Warmijaka, i Liudasa Mikalauskasa.

***

W przedostatnią sobotę września po wakacyjnej przerwie do Filharmonii Łódzkiej wracają Odkrywcy Muzyki. To wyjątkowy cykl warsztatów i koncertów dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat, które chcą aktywnie poznawać muzykę. Podczas warsztatów uczestnicy, w trzech grupach wiekowych, bawią się przy muzyce, improwizują, tańczą i grają na prostych instrumentach. W czasie koncertu świeżo zdobyte umiejętności prezentują na profesjonalnej estradzie przed publicznością. Na widowni mogą zasiąść oczywiście rodzice i inne bliskie osoby małych artystów. Ponadto w koncercie, który każdorazowo podporządkowany jest wybranej idei przewodniej, biorą udział profesjonaliści i młodzi muzycy. Zajęcia są przygotowywane w oparciu o metodę niemieckiego kompozytora i pedagoga Carla Orffa (1895–1982), której zasadniczym założeniem jest aktywne i wszechstronne doświadczanie muzyki przez dzieci. Warsztaty prowadzą doświadczeni pedagodzy z Polskiego Towarzystwa Cara Orffa.

Pierwszy po wakacjach koncert Odkrywców Muzyki nosi tytuł „Na jarmarku”. Będzie można posłuchać ludowych, rzadko spotykanych instrumentów. Agata Hartz zagra na bębenku obręczowym, Jura Pastuszenko na gitarze i buzuki, Katarzyna Szuman na harmonii.

KONCERT SYMFONICZNY – INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2019/2020
21.09.2019 / SOBOTA / 19.00
ODKRYWCY MUZYKI – WARSZTATY I KONCERT
21.09.2019 / SOBOTA / 11.00 I 12.30

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów