Filharmonie na emeryturę nie idą

25.09.2015
Filharmonie na emeryturę nie idą

Jak na jubileuszowy sezon przystało, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku przygotowała szereg wydarzeń specjalnych i koncertów z udziałem zaproszonych gości, laureatów międzynarodowych konkursów i gwiazd na co dzień występujących w największych salach koncertowych świata. Ponadto, oprócz koncertu inauguracyjnego, Filharmonia przygotowała aż trzy koncerty nadzwyczajne, które hucznie wprowadzą melomanów w nowy, jubileuszowy sezon. Sami filharmonicy, na początku 2016 roku wybiorą się w najdłuższą w historii orkiestry, muzyczną podróż za Ocean…

 

Ci melomani, których ominie szansa uczestniczenia w „koncercie wspomnień”, nawiązującym do historycznego programu orkiestry z 1945 roku, jaki odbył się w Sopocie,  będą mogli wybrać jeden z koncertów nadzwyczajnych, organizowanych w ramach obchodów 70. jubileuszu. Już 29 września, podczas koncertu pt. „Wieczór z mistrzem BBC” Orkiestrę PFB poprowadzi dyrygent BBC Singers David Hill. W koncercie wezmą także udział laureaci IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki  Organowej im. J. P. Sweelincka. W programie koncertu usłyszymy utwór zainspirowany angielską melodią folkową pt. "Greensleaves". Recenzenci są zgodni co do tego, że interpretacja kompozytora Ralpha Vaughana Williamsa, daleko przerosła oryginał. Sam Willimas zwykł mawiać, że: „ muzyka jest wyrazem ducha narodu”. Z całą pewnością, tę romantyczną, angielską duszę w Fantasia on „Greensleaves” można wyraźnie usłyszeć. Druga kompozycja, która zabrzmi tego wieczoru to światowe prawykonanie Koncertu na organy i orkiestrę symfoniczną  [dedykowanego  Robertowi Brodackiemu], autorstwa norweskiego kompozytora Mons Leidvina Takle. Kompozytor, który obecny będzie także na wrześniowym koncercie, znany jest z bluesowych i jazzowych inspiracji. Nie zabraknie ich także w premierowym utworze.

Jubilatka zaprasza
Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną (2010) [dedykowany Robertowi Brodackiemu] PRAWYKONANIE ŚWIATOWE
Z kolei 1 października na zaproszenie „jubilatki” wystąpi Shanghai Symphony Orchestra, będąca najstarszą orkiestrą symfoniczną Chin. Artyści, obok rodzimego repertuaru zaprezentują Uwerturę Koncertową Piotra Czajkowskiego, cieszącą się szczególną popularnością za Oceanem. Utwór ten jest bowiem często wykonywany z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości. Tym razem jednak ubarwi obchody gdańskiego jubileuszu. Piotr Czajkowski będzie zresztą bohaterem trzeciego, nadzwyczajnego koncertu zaplanowanego na 3 października. Tym razem w roli zaproszonych gości wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.
Wymienione koncerty nadzwyczajne to również  zapowiedź nowego cyklu koncertowego, zaplanowanego na cały sezon artystyczny 2015/2016 pt. „Gościnnie na jubileusz”. Tytułowi goście to najlepsze zespoły kameralne i symfoniczne z całego świata. Wśród nich znajdzie się także Sinfonia Varsovia.
Do nowych propozycji  repertuarowych zaliczyć należy także trzy projekty realizowane z udziałem najbardziej rozpoznawanej na międzynarodowej scenie muzycznej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori. Pierwszy z nich pt. „Arte dei Suonatiori& Czesław Śpiewa” odbędzie się już 10 października.

Jesień zaczyna się w Gdańsku
Październik to także początek 10. jubileuszowej edycji największego festiwalu pianistycznego na Pomorzu – Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Tegoroczna odsłona będzie stała pod znakiem Konkursu Chopinowskiego. Odbędzie się bowiem  z udziałem tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Warto więc trzymać kciuki  za reprezentanta Polski w tegorocznym konkursie, gdańszczanina  - Piotra Pawlaka. Równie ciekawą propozycją będą z pewnością także dwa nadzwyczajne koncerty symfoniczne zaplanowane w ramach festiwalu. Oba z udziałem orkiestry PFB, która wystąpi kolejno pod batutą: jej Dyrektora Artystycznego Ernsta van Tiela i  Maestro Tadeusza Strugały.

Nowością i być może hitem sezonu artystycznego 2015/2016 mogą okazać się koncerty realizowane pod wspólnym tytułem „Maestro nie tylko skrzypiec”. W ich ramach, wielcy soliści; wśród nich m.in.: Piotr Pławner, Wiesław Kwaśny czy Robert Kabara,  nie tylko wystąpią z orkiestrą i wykonają partie solowe, ale także… staną za pulpitem dyrygenckim. Pierwszy koncert z tego cyklu zaplanowano już 15 października.

Same gwiazdy
Z okazji okrągłej rocznicy, filharmonicy gdańscy zaprezentują się także pomorskiej publiczności podczas koncertów kameralnych organizowanych przez cały sezon, pod wspólnym tytułem „Filharmonicy Gdańscy na swój jubileusz”.
Jubileuszowy sezon, to także kontynuacja stałych propozycji w postaci koncertów edukacyjnych i symfonicznych dla najmłodszych oraz cykli koncertowych, które w minionych latach cieszyły się największą popularnością wśród melomanów.  Należy do nich także cykl „Wielcy Dyrygenci”. W ramach tego projektu, Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzą światowej sławy dyrygenci. Wśród nich m.in.: Vag Papian, Łukasz Borowicz, Michael Zilm, Tadeusz Strogała, Marek Pijarowski czy George Tchitchinadze. W programie koncertów usłyszeć będzie można największe dzieła symfoniczne.
Filharmonia Bałtycka zaprosiła do współpracy najlepszych artystów z Polski i zagranicy. Wśród polskich nazwisk warto wymienić pianistów Piotra Palecznego i Janusza Olejniczaka, skrzypków: Konstantego Andrzej Kulkę czy przedstawiciela młodego Pokolenia Mariusza Patyrę. W Sali koncertowej wystąpi także mezzosopranistka nowojorskiej Metropolitan Opera, Edyta Kulczak. Wśród zagranicznych solistów znajdą się m.in. amerykański pianista i absolwent nowojorskiej Juilliard School EugenIndjic oraz genialny skrzypek, dyrygent i pedagog, przewodniczący jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 roku – Maxim Vengerov. Koncert z udziałem tego artysty oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina zostanie zresztą zarejestrowany formie wydawnictwa płytowego.

 

Zamiast na emeryturę – w podróż
Ukoronowaniem 70-letniej działalności artystycznej Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, im. F. Chopina w Gdańsku będą koncerty zagraniczne i najdłuższa w historii orkiestry trasa koncertowa  po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, która pozwoli na promowanie polskiej kultury za granicą. W ramach tournée zaplanowano 48 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, w 19 stanach. W programie koncertów, odbywających się od 13 stycznia do 20 marca 2016 roku, znajdą się m.in. flagowe dzieła muzyki polskiej: II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Zaprezentowane zostaną także jedne z najpiękniejszych dzieł R. Wagnera, L. van Beethovena, P. Czajkowskiego oraz N. Rimskieg-Korsakova.
W tym wyjątkowym projekcie orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej towarzyszyć będzie wybitna artystka Agata Szymczewska, ciesząca się międzynarodową sławą skrzypaczka, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (2006) oraz zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych Jarosław Nadrzycki. Partię solową fortepianu wykonywać będą Marcin Koziak – Półfinalista i laureat 3 nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010). Przed wyjazdem do USA zaplanowano dwa koncerty w Rosji. 4 listopada orkiestra symfoniczna wystąpi z laureatami XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie, 5 listopada ci sami artyści zagrają w Filharmonii Moskiewskiej.
Melomanom pozostaje zatem życzyć gdańskim filharmonikom kolejnych lat sukcesów i śledzić na bieżąco program Filharmonii Bałtyckiej, w którym nie zabraknie w tym sezonie  ciekawych propozycji.

 

{mat. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.