film

27 Maj 2020
Nie spotkamy się w tym roku pod Wawelem na plenerowych pokazach cyklu “Dźwięki muzyki”, ale to nie oznacza, że na jubileuszowej, 60. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego zabraknie muzyki. Będzie głośno i bardzo różnorodnie! W programie zarówno pokazy najciekawszych dokumentów muzycznych i spotkania z ich twórcami, a także koncert, set DJ-ski i Noc Wideoklipów. Wydarzenia będą transmitowane na stronie i w mediach społecznościowych festiwalu.
Muzyczne wątki w programie
26 Maj 2020
Macierzyństwo to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych i najdziwniejszych zarazem życiowych ról, w które może wejść kobieta. Błędem jest postrzeganie tego procesu przez pryzmat uniwersalnych wartości i przeżyć. Każdy obraz matki to odrębna historia pełna skrajnych emocji i ciągłych zmian. Z pewnością dlatego temat macierzyństwa stanowi obiekt dużego zainteresowania filmowców.
24 Maj 2020
Claude Monet (1840–1926) to postać kluczowa dla francuskiego impresjonizmu. To właśnie od tytułu jego obrazu „Impresja. Wschód słońca” wzięła początek cała nazwa nurtu. Aczkolwiek „Impresja...” znalazła się pod obrazem dość przypadkowo...
20 Maj 2020
VI symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena za pośrednictwem tancerzy zamienia się w niespieszną opowieść w Teatrze Chaillot. Ludzkie ciało służy tu jako narzędzie do interpretacji muzyki, zaś reżyser Patrick Lauze wraz z Les Films Figures Libres interpretuje ten nietypowy mariaż w pięknej filmowej realizacji.
19 Maj 2020
Koronawirus zagościł w naszym życiu na dobre, przynajmniej do czasu wynalezienia szczepionki. Trudno jednak przewidzieć, kiedy to nastąpi. Jak rządy poradzą sobie z pandemią w dłuższej perspektywie? Pojawiają się teorie, które mówią, że koronawirus będzie pretekstem, by „w białych rękawiczkach” wprowadzić ustawy ograniczające wolność obywateli i zainstalować w ich telefonach obowiązkowe aplikacje monitorujące 24/7. Czy wszyscy będziemy pod permanentnym nadzorem rządzących?
18 Maj 2020
Samoakceptacja, dojrzewanie, niełatwe wybory. Na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym wyrazisty jest głos kobiet, które nie boją się opowiadać o często trudnych doświadczeniach związanych z własnym ciałem.
16 Maj 2020
Nowy film Martina Scorsesego wzbudza kontrowersje. „Irlandczyk” – obsypany nominacjami, lecz pomijany przy wręczeniach nagród. Niektórzy go uwielbiają, inni nienawidzą – zwłaszcza za niemiłosiernie długi czas trwania... O filmie i jego przesłaniu dyskutują Maja Baczyńska i Anna Józefiak.
Maja Baczyńska: Jak sądzisz, czy Scorsese coś nam chciał tym filmem powiedzieć? A może właśnie o to chodziło, aby obejrzeć opowieść o czyimś życiu, nie mając żadnego konkretnego celu, poza pogłębieniem swojej wiedzy o kimś, kto istniał naprawdę i w pewnym sensie wpłynął na amerykańską historię?
15 Maj 2020
Są takie filmy, których się nie ogląda, lecz chłonie zmysłami. Są takie filmy, podczas których oddycha się tym samym powietrzem, które otacza bohaterów. Są takie, w które widz chce się wtulić i zostać w nich na dłużej. Takie myśli towarzyszyły mi podczas oglądania filmu Edwarda Nortona „Osierocony Brooklyn”.
14 Maj 2020
„Biały, biały dzień” (reż. Hlynur Pálmason, 2019) to duńsko-islandzki film przypominający w swojej strukturze samą wyspę – przez większość czasu mamy wrażenie, że niewiele się dzieje, wszystko spowija mgła, interakcje między bohaterami są niespieszne, wręcz leniwe. A potem nagle oglądamy scenę, która wyciska nam łzy z oczu. Jakbyśmy zobaczyli zapierający dech w piersiach pejzaż polodowcowy lub jakby właśnie na ekranie wybuchł wulkan.
13 Maj 2020
Docs+Science to jeden z najmłodszych cykli Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Każdego roku podąża za filmowymi ekspresjami na temat fascynujących przyrodniczych zjawisk, największych naukowych odkryć, śledzi losy najwybitniejszych umysłów epoki, a także przygląda się skomplikowanym relacjom człowieka z naturą i technologią.
W tegorocznym cyklu twórcy będą próbowali odpowiedzieć na wielkie pytania za pomocą różnorodnych filmowych technik i form, a poza filmami dokumentalnymi pojawią się animacje, a także obrazy nie dające się zamknąć w gatunkowych ramach.

Strony