film

20 Styczeń 2020
W dniach od 3 do 8 marca, w kinie Elektronik i salach Warszawskiej Szkoły Filmowej, odbędzie się 9. edycja Script Fiesty – wyjątkowego wydarzenia dla scenarzystów i pasjonatów kina.
Script Fiesta łączy w sobie m. in. festiwal, konkursy scenariuszowe, warsztaty, panele dyskusyjne, seanse filmowe, sesje czytania scenariuszy czy pitchingi projektów. W tym roku zachęcamy do udziału w dwóch konkursach:
13 Styczeń 2020
Zobaczenie filmu mistrza z okresu studenckich prób warsztatowych zwykle mówi wiele o jego późniejszych wyborach artystycznych. Wejrzenie w próby i wprawki z młodzieńczego okresu może być interesujące zwłaszcza z perspektywy późniejszego sukcesu twórcy. Bohaterem pierwszej odsłony nowego cyklu FINA, który rozpocznie się w środę, 22 stycznia o 19:00, będzie Marek Piestrak.
10 Styczeń 2020
Najsłynniejszy warszawski dom mody - Bogusław Herse i ikony stylu rodem z przedwojennego kina, m.in. Pola Negri, Loda Niemirzanka, Nora Ney czy Ina Benita, to bohaterowie wyjątkowych wydarzeń wokół historii mody. W styczniu i lutym na serię pokazów i spotkań zapraszają kino Iluzjon i Muzeum Warszawy.  
8 Styczeń 2020
Jak stworzyć film dokumentalny lub uzyskać wsparcie w jego realizacji? Jak w formule kina dokumentalnego opowiadać o świecie młodych ludzi lub dzieci? W laboratorium pomysłów dokumentalnych wszyscy – od dzieci po seniorów – mogą spróbować swoich sił. Eksperymentalny program SKOK W DOK to nowa inicjatywa Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Początek rekrutacji już 15 stycznia podczas Forum kina dokumentalnego dla dzieci. Wydarzenie o charakterze otwartym odbędzie się w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie.
7 Styczeń 2020
Już 8 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, rozpocznie się Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań z twórcami i zobaczenia blisko siedemdziesięciu polskich produkcji fabularnych, które ubiegać się będą o nagrody Polskiej Akademii Filmowej. 
Do 31 stycznia w dwóch salach Iluzjonu czeka widzów prawdziwa uczta z udziałem osobowości polskiego filmu – reżyserów, aktorów scenarzystów, producentów – słowem ludzi kina. Pokazy filmów fabularnych, dokumentów i po raz pierwszy również seriali oraz czterdzieści pięć spotkań i dyskusji z twórcami najgłośniejszych polskich produkcji ubiegłego roku. 
7 Styczeń 2020
 Filmy i seriale, które kochamy, muzyka, która wzrusza, bawi, a czasem przeraża, do tego znani na całym świecie kompozytorzy. 13. FMF zapowiada się niezwykle widowiskowo. W Krakowie nie zabraknie wielkich tuzów – ze świata reżyserskiego, w osobie Jerzego Hoffmana, oraz muzycznego, za sprawą wizyty Johna Powella. Jedną z atrakcji kolejnej edycji festiwalu są nowe lokalizacje: na dachu Galerii Kazimierz zatańczymy w rytm piosenek z filmów Martina Scorsese, a w Hotelu Forum będziemy się bawić przy syntezatorowych dźwiękach ścieżki ze Stranger Things. W Tauron Arenie Kraków posłuchamy natomiast muzyki m.in. z American Horror Story czy Wikingów. FMF 2020 wystartuje 26 maja!
3 Styczeń 2020
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kontynuację niezwykle popularnego wśród widzów cyklu Nowe polskie kino. W styczniu pokazane zostaną dwie produkcje – Supernova oraz Proceder. Po seansach, tradycyjnie już, odbędą się spotkania z twórcami.  
Od kilku lat polskie kino przeżywa prawdziwe odrodzenie. Powstaje wiele znakomitych filmów, które zdobywają rozgłos w kraju i za granicą, a także trofea w Cannes, Berlinie czy Rotterdamie. W cyklu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego prezentowane są najciekawsze i najświeższe polskie produkcje, nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Po każdym seansie odbywają się spotkania z ich twórcami.
2 Styczeń 2020
Niemieckie kino wkracza na ciekawe terytorium. Kiedyś, by wiedzieć co w trawie piszczy, wystarczyło spojrzeć na recenzje krytyków. Dziś nie można już wyrobić sobie opinii na ten temat, czytając opinie z zagranicznych mediów czy listy nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach.
26 Grudzień 2019
kadr z filmu "Amazing Grace: Aretha Franklin"
Widziałem film niezwykły: „Amazing Grace: Aretha Franklin”. Uznałem go za niezwykły z kilku powodów – pisze nasz czytelnik i dziennikarz Romuald Bartkowicz.
Po pierwsze, dokument zrealizowany przez Sidneya Pollacka w 1972 roku nie był nigdy wcześniej wyświetlany – z przyczyn technicznych (brak synchronizacji dźwięku z obrazem). Po drugie, idąc do kina nastawiłem się na obejrzenie koncertu Arethy Franklin, będącej wówczas u szczytu sławy. Miałem też nadzieję na przywołanie fantastycznych wspomnień z mojej młodości. To, co zobaczyłem i usłyszałem, było poza tym, czego można się było spodziewać.
13 Grudzień 2019
Znasz te tytuły? The Crown | Czarnobyl | Wataha | American Horror Story | Stranger Things
Po raz drugi w historii FMF zapraszamy na pełen emocji koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. Gwarantujemy chwile grozy z American Horror Story, napięcia – z Czarnobylem czy zabawy – ze Stranger Things! Wśród kompozytorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin Phipps, Trevor Morris, Hauschka i Mac Quayle. Widzimy się 30 maja o godz. 19.00 w Tauron Arenie Kraków.

Strony