film

22 luty 2020
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, w ramach sekcji Berlinale Classics, odbędzie się światowa premiera cyfrowo odrestaurowanego filmu Ostatni etap (The Last Stage) w reżyserii Wandy Jakubowskiej z 1948 roku.
22 luty 2020
Już 2 marca poznamy zwycięzców Polskich Nagród Filmowych Orły 2020, a w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) trwa wirtualny przegląd dokumentów nominowanych i nagrodzonych w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” w poprzednich edycjach. Bezpłatnie i bez wychodzenia z domu można obejrzeć takie dokumenty jak: „Miłość”, „Ojciec i syn”, „Fuck for Forest”, „Młynarski. Piosenka finałowa” czy „Over the limit”.
14 luty 2020
Każdego roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentowane są najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Tym razem specjalna sekcja Festiwalu poświęcona będzie Danii. Na krakowską publiczność czekają fascynujące pokazy filmowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące i branżowe.
11 luty 2020
Żałujesz, że nie widziałeś gali rozdania Oscarów, a co gorsza nie miałeś kiedy obejrzeć wszystkich nominowanych lub chociażby nagrodzonych filmów? „Boże Ciało”; zobaczyć trzeba, ale taki 3,5-godzinny „Irlandczyk”? A obsypany nagrodami „Parasite”? Cóż, w kilka minut możesz zacząć to zmieniać…
10 luty 2020
„Richard Jewell” to kolejna zwykła-niezwykła opowieść w reżyserii Clinta Eastwooda („Rzeka tajemnic”, „Za wszelką cenę”) – sprawnego reżysera i aktora, a przede wszystkim twórcy odznaczającego się wybitną wrażliwością na historie ludzkie.
8 luty 2020
15 lutego w kinie Iluzjon rusza nowy cykl podwójnych seansów. Double bill nawiązuje do amerykańskiej tradycji z lat 30. łączenia dwóch pokazów w jeden, a widzom Iluzjonu umożliwi pogłębioną analizę największych filmowych nowości. 
7 luty 2020
2 marca poznamy zwycięzców „polskich Oscarów”, czyli Orłów – Nagród Polskiej Akademii Filmowej. Dziś przedstawiamy Wam najważniejsze nominacje.
6 luty 2020
Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” rozpoczyna ogłaszanie programu. Bohaterem pierwszej retrospektywy będzie Miloš Forman – słynny czeski reżyser, twórca filmów „Lot na kukułczym gniazdem” i „Amadeusz”, laureat dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów.
5 luty 2020
Widzowie 22. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” w Cieszynie jako jedni z pierwszych w Polsce zobaczą opartą na faktach historię rozgrywającą się w środowisku kibiców. Gośćmi przedpremierowego pokazu specjalnego będą: reżyser Cyprian Olencki oraz aktorzy: Mateusz Banasiuk, Mateusz Damięcki, Weronika Książkiewicz, Wojciech Zieliński, Łukasz Simlat, Janusz Chabior i Sebastian Stankiewicz.
4 luty 2020
„Skłodowska” („Radioactive”) w reżyserii Marjane Satrapi (ur. 1969 r.) – znanej autorki komiksów, książek dla dzieci i reżyserki filmów animowanych (m.in. „Persepolis”) – wchodzi do kin dopiero 20 marca. Ale nam udało się obejrzeć film na pokazie przedpremierowym. Filmowa Maria Curie-Skłodowska (Rosamund Pike) niekoniecznie wzbudza sympatię. Ale respekt i podziw na pewno.

Strony