FMF 4 Kids - dla najmłodszych melomanów i ich rodzin

Tegoroczna odsłona Festiwalu Muzyki Filmowej przyniesie najmłodszym melomanom i ich najbliższym niezapomniane atrakcje. Niezwykła podróż do przeszłości, czyli kultowa animacja naszych rodziców Bolek i Lolek zabrzmi symfonicznie 25 września w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. 28 września polecamy koncert Młodzi na poważnie, na którym usłyszymy przepiękne suity z muzyką filmową mistrzów: Wojciecha Kilara, Jamesa Hornera, Hansa Zimmera czy Jamesa Newtona Howarda w wykonaniu młodzieżowej orkiestry festiwalowej FMF Youth Orchestra. Ogłaszamy nowe pasmo festiwalowe – FMF 4 Kids!

Bolek i Lolek Symfonicznie

25 września (czwartek), godz. 11:00, kino Kijów.Centrum

Krakowskie Biuro Festiwalowe, RMF Classic - organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej, Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej oraz Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na koncert Bolek i Lolek Symfonicznie. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników polskiej kreskówki, którzy odkryją swoich ulubionych bohaterów na nowo.

Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku, a jednym z jej twórców był Władysław Nehrebecki. Celem serii było stworzenie dwóch bohaterów przeżywających podwórkowe przygody, wcielając się w postaci znane z literatury młodzieżowej i z filmów. Pozbawione dialogów zabawne sytuacje pełne dźwięków i radosnej muzyki Waldemara Kazaneckiego i Tadeusza Kocyby to 23 lata, podczas których nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Bolek i Lolek bawią i wychowują nas zatem od ponad 50 lat.

To będzie niezwykła podróż do przeszłości. Do dalekiej przeszłości, choć z młodymi wciąż i pomysłowymi urwisami! Po sukcesie multimedialnego show w Kraków Arenie na Międzynarodowy Dzień Dziecka jakim było widowisko Pixar in Concert, gdzie fragmentów najpiękniejszych bajek amerykańskiego studia Pixar obejrzało i wysłuchało ponad 10 tysięcy najmłodszych widzów, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej podejmuje się kolejnego bajkowego wyzwania. Tym razem sięgnie do archiwów polskiej kinematografii i ukrytego weń niezwykłego świata kolorowych marzeń dziecięcych, a zarazem historii trzech pokoleń polaków: naszych rodziców, pokolenia dzisiejszych 30.latków i wreszcie najmłodszych, którym warto pokazywać to arcydzieło polskiej animacji ze względu na jej walory edukacyjne i artystyczne – zapowiada Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Zaaranżowana na olbrzymi skład orkiestrowy przez Ireneusza Boczka i Bartłomieja Staniaka muzyka z Bolka i Lolka zabrzmi w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Młodzi na poważnie

28 września (niedziela), godz. 12:00, Filharmonia Krakowska

Zawsze marzyliśmy o młodzieżowej orkiestrze FMF. Spełnienie tych marzeń stało się możliwe dzięki wspólnemu powołaniu przez Festiwal Muzyki Filmowej i Krakowską Filharmonię zespołu FMF Youth Orchestra. Skład tego projektowego zespołu stanowią najzdolniejsi uczniowie krakowskich szkół muzycznych, wybranych przez krakowską dyrygentkę i pedagoga Monikę Bachowską – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Podczas koncertu Młodzi na poważnie na deskach Filharmonii Krakowskiej zabrzmią suity z kultową muzyką filmową Wojciecha Kilara w opracowaniach Sławomira Kupczaka (m.in. Pan TadeuszTredowata, Kronika Wypadków Miłosnych), a także muzyka kultowych soundtracków Hollywoodu i polskich seriali, m.in.: Jamesa Hornera (Titanic), Harry’ego Gregsona-Williamsa (Opowieści z Narnii), Hansa Zimmera & Jamesa Newtona Howarda (Mroczny Rycerz), Lalo Schifrina (Mission Impossible) i Macieja Zielińskiego (m.in. Kryminalni, Dlaczego nie, Tylko Mnie Kochaj, Nigdy w Życiu).

Odbyły się już pierwsze próby do koncertu. Dyrygent, Monika Bachowska podkreśla: Propozycja poprowadzenia koncertu z muzyką filmową i utworzenie dziecięco-młodzieżowej orkiestry na tę okoliczność, którą otrzymałam od Krakowskiego Biura Festiwalowego, była dla mnie wielką niespodzianką i zaszczytem. Zebrany dotąd skład zespołu liczy ponad 70 osób i ma już za sobą kilka prób. Przygotowywany program jest bardzo wdzięcznym tematem dla młodych ludzi. Stanowi impuls dla spontaniczności i radości pracy, a także satysfakcję z faktu zaistnienia na tak prestiżowym festiwalu, jakim jest Festiwal Muzyki Filmowej.

FMF Youth Orchestra zagra na poważnie, nie usłyszycie wprawek, ani muzyki z bajek, a suity z wybitnych filmów polskiej kinematografii i kasowych, hollywoodzkich produkcji. Koncert jest efektem wspólnej inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Organizatorzy już teraz zapowiadają kontynuację pomysłu w kolejnych latach.

Jestem przekonany, że młodzi muzycy doskonale zinterpretują nie tylko muzykę Wojciecha Kilara, a więc specjalnie dla nich opracowane tematy z filmów, które weszły już do kanonu światowej kinematografii, ale świetnie oddadzą nastrój chętnie oglądanych przez młodzież seriali, komedii romantycznych i hollywoodzkich hitów. Co więcej, jestem pewny, że dla części młodej publiczności koncert będzie początkiem fascynującej przygody z muzyką symfoniczną — mówi Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Cieszymy się, że możemy współtworzyć tę nową inicjatywę Krakowskiego Biura Festiwalowego i wspierać rozszerzanie krakowskiej oferty koncertowej dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że proponowane koncerty spotkają się z zainteresowaniem młodych słuchaczy i w kolejnych edycjach festiwalu będziemy kontynuować tego rodzaju przedsięwzięcia — podkreśla dyrektor Filharmonii Krakowskiej, Bogdan Tosza.

 

Bilety i karnety na koncerty w ramach FMF 4 Kids będzie można kupować od najbliższego poniedziałku (25 września) od godz. 10:00 na portalu Eventim.pl oraz czterech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3).

 

BILETY NA FMF 4 Kids – szczegóły tutaj.

 

Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

Więcej informacji o programie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2014 tutaj.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów