Fonograficzne lato

10.07.2018
Fonograficzne lato

DR JACEK KORNAK: Wprawdzie sezon ogórkowy już się rozpoczął, ale jeszcze pojawiło się na rynku kilka nowych albumów, na które warto zwrócić uwagę.

Pierwszy z nich “The Gounod Edition” to gratka dla miłośników opery. W piętnastopłytowym boksie znajdziemy najważniejsze opery Charlesa Gounoda “Faust” oraz “Romeo i Julia”, ale także mniej znane dzieła takie jak opera “Mireille”, utwory sakralne: Msze oraz oratorium “Mors et Vita” oraz utwory symfoniczne i pieśni. Boks ten zawiera najlepsze historyczne nagrania z kolekcji Warner Classics. Wśród solistów są tutaj Barbara Hendricks, Placido Domingo, Nicolai Gedda, Alfredo Kraus, Jose van Dam oraz Felicity Lott. Nie jest to archiwalna kolekcja dla specjalistów, ale porywające nagrania. Muzyka Gounoda posiada tutaj charakterystyczną francuską elegancję, wyrafinowanie, ale jest zarazem emocjonalna i poruszająca.

“Prokofiev for Two” to najnowszy album Marthy Argerich oraz Sergeia Babayana, który niedawno ukazał się nakładem Deutsche Grammophon. Tych pianistów zapewne melomanom nie trzeba przedstawiać. Na płycie znajdziemy bardzo ciekawą kolekcję utworów Prokofiewa od transkrypcji “Romoea i Julii” po mazurki, walce, polonezy, a nawet fragmenty muzyki filmowej. Argerich i Babayan znają się od lat i wielokrotnie razem koncertowali – i to słychać. Jest to spotkanie nie tylko dwojga wybitnych pianistów, ale też przyjaciół, którzy świetnie się rozumieją i stąd ich interpretacje są niemal idealne. Ich gra jest niezwykle ekspresyjna. Perfekcja Argerich i Babayana przejawia się nie tylko technicznie nieskazitelnym wykonaniu, ale w bogactwie kolorów, rytmów i dynamice, które są niepowtarzalne.

Ensemble Rezonanz udowadnia w swoim najnowszym albumie, że muzykę dawną można wykonywać równie efektownie na współczesnych instrumentach. Harmonia Mundi wydała właśnie ich album Carl Phillipp Emmanuel Bach Cello Concertos oraz Symphony H. 648. Solistą jest wybitny francuski wiolonczelista Jean-Guihen Queyras. CPE Bach w swoim czasie był uwielbiany przez ówczesną elitę w Niemczech. Podobno nawet Fryderyk Wielki wielokrotnie zapraszał go na prywatne koncerty do swojej rezydencji w Sanssouci. Obecnie niestety rzadko możemy usłyszeć utwory CPE Bacha. To nagranie nie tylko wypełnia lukę na rynku muzycznym, ale też udowadnia, że te utwory dla współczesnego słuchacza mogą być wciąż porywające. Ensemble Rezonanz grają z ogromną energią. W ich wykonaniu utwory Bacha wprost kipią od emocji.

 

“Hush” to niezwykły projekt Nory Fischer oraz Marnixa Dorresteina. Znajdziemy tutaj nazwiska kompozytorów takich jak Purcell, Scarlatti, Monteverdi, Vivaldi czy też Caldara. Jednak zupełnie nie przypominają ona w swoim brzmieniu XVII wiecznych arii lub pieśni. Fischer wraz z Dorrestein na podstawie tych utworów stworzyli swój własny, niepowtarzalny projekt. Fischer śpiewa te utwory jakby to były jazzowe, bluesowe lub czasem nawet popowe ballady. Dorrestein gra na elektrycznej gitarze z niezwykłą inwencją. Album “Hush” posiada unikalną atmosferę. Przyznam, że mimo pewnej prostoty w warstwie wokalnej jest na tej płycie coś niemal hipnotycznego, aż ciężko przestać jej słuchać.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.