Fuzja muzycznych światów [debiutancka płyta Fractus Sextet]

16 listopada ukazała się debiutancka płyta wyjątkowego sekstetu FRACTUS SEXTET. Zespół prezentuje fuzję przeróżnych światów muzycznych. W swojej twórczości nawiązuje do wielu gatunków, m.in. do jazzu i muzyki klasycznej. To muzyka ilustracyjna z elementami rocka progresywnego wykonywana przez klasyczno-jazzowy skład.

Zespół powstał w 2016 r. i składa się z czołowych trójmiejskich muzyków oraz pedagogów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. To zupełna nowość na polskim rynku muzycznym. Pierwszy projekt zespołu to wokalna ekspresja przeniesiona na instrumenty - jasny, zdecydowany przekaz ujęty nie słowami, lecz dźwiękami.

Fractus Sextet to kombinacja dwóch odmiennych grup instrumentów. Z jednej strony trio klasyczne: skrzypce, wiolonczela i fortepian. Z drugiej zaś trio jazzowe: saksofon, gitara basowa i perkusja. Wydaje się niemożliwym połączyć te dwa światy w jedno. Jeśli jednak zrobi się to tak umiejętnie, jak robią to ci artyści, to efekt jest niesamowity.

Recycle Music – czyli czerpanie z różnych gatunków. Fractus Sextet czerpie z różnych stylów, ale wszystko podporządkowuje pod własny język muzyczny.

Główną ideą zespołu jest komunikatywność. Zespół jest wyczulony na gust słuchacza i w delikatny sposób przenika przez różne gatunki muzyczne. Każdy z muzyków wyrósł z różnych środowisk muzycznych i każdy z nich wnosi coś oryginalnego do zespołu. W muzyce zespołu odnajdziemy elementy jazzu, klasyki, rocka, muzyki ilustracyjnej/filmowej. Na pierwszej płycie usłyszymy urzekające ballady, ale też dynamiczne i porywające utwory.

Wszystkie utwory Fractus Sextet to kompozycje Beniamina Baczewskiego.

Fractus Sextet zapowiada trasę koncertową, która odbędzie się w 2019 roku.

FRACTUS SEXTET - FRACTUS SEXTET (2018)
01 Overtuned 6:55
02 Argo 4:33
03 Lovelock 5:52
04 Synchronia 6:13
05 Error'ica 6:40
06 Alba 7:39
07 Escape 6:19
08 Sketches of Persia 7:20
09 Sleep My Sweet 5:29
10 Saute 7:04

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów