Gala operetkowa w sercu Nowej huty

„Pod gęstą kopułą, gdzie biały jaśmin z różami się splata, na brzegu rzeki, pokrytym kwiatami…” - tak rozpoczyna się słynny sopranowy Duet kwiatów z opery Lakmé francuskiego kompozytora ery romantycznej Leo Delibesa, w którym głosy tytułowej bohaterki oraz jej służącej Malliki splatają się w idealnej harmonii, dokładnie tak, jak „biały jaśmin z różami się splata”… Podczas tradycyjnej już Gali operetkowej w Alei Róż w Nowej Hucie nie znajdziemy być może jaśminu i rzeki, ale z całą pewnością nie zabraknie róż i — oczywiście — muzyki. Na koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej zapraszamy tym razem w drugą sobotę miesiąca, 8 września o godz. 20:00. Wstęp na koncert jest wolny.

Rossini, Bizet, Verdi, Donizetti, Puccini  — tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie ma chyba nikogo, kto choć raz w życiu, nawet przypadkiem, nie słyszał toastu Alfred Libiamo ne' lieti calici (Więc pijmy za miłość) z Traviaty Giuseppe Verdiego. Takich hitów operowego repertuaru nie zabraknie w tym roku w Alei Róż. Właśnie wokół dzieł tych pięciu gigantów zbudowany został program tegorocznego koncertu, który wykonają soliści Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Tomasz Kuk z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

„Gala Operetkowa w Alei Róż ma wieloletnią historię i jest jednym z najpiękniejszych momentów integrujących mieszkańców Nowej Huty” – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — „Rozszerzamy współpracę z Operą Krakowską prezentując artystów związanych z tą instytucją, jak również repertuar najpiękniejszych utworów operowych i operetkowych. Zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich miłośników pięknych głosów i operetkowych przebojów z całego miasta. Nie zapominamy o tradycji koncertu, urzekających piosenkach z repertuaru Jana Kiepury, włączymy do programu także wyjątkowo lubiane pieśni neapolitańskie, a uczestnikom wydarzenia rozdamy kilka tysięcy białych i czerwonych róż – wspólnie świętując 100-lecie Niepodległości.”

Jakimi dźwiękami zatem będzie rozbrzmiewać Aleja Róż w sobotni wieczór 8 września? Bohaterowie jakich oper, poza Traviatą i Lakmé, odwiedzą Nową Hutę? Program koncertu został zbudowany wokół arii i duetów z dzieł, które od dekad niemal nie schodzą z afiszy. Usłyszymy więc Cyrulika sewilskiego — opery buffa prawdziwego mistrza bel canto Gioacchina Rossiniego, która jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej grywanych oper oraz słynną Habanerę z Carmen George’a Bizeta. Nie może też oczywiście zabraknąć najbardziej chyba znanej arii operowej świata Nessun dorma z Turandota Giacomo Pucciniego, popisowej arii Olimpii z Opowieści Hoffmanna – dzieła życia Jacques'a Offenbacha oraz uznawanego za perłę włoskiej opery komicznej Napoju miłosnego autorstwa Gaetana Donizettiego.

A na deser soliści Opery Krakowskiej wykonają także znane pieśni neapolitańskie, które znajdują się w repertuarach najsłynniejszych tenorów świata: Torna a Surriento Ernesto De Curtisa, będącą prawdziwym symbolem Sorrento – miasta Syren, Santa Lucia Teodoro Cottrau, Funiculì, funiculà Luigiego Denzy czy słynne O sole mio Eduardo Di Capua.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów