Głos ma Mozart!

08.09.2016
Głos ma Mozart!

Według części badaczy Mozart przez większość życia był praktykującym katolikiem. W jego dorobku znajdują się liczne kompozycje sakralne, w tym aż dziewiętnaście mszy. Wielka Msza c-moll KV 427 jest jednym z najbardziej monumentalnych dzieł tego typu, napisana przez kompozytora na przełomie lat 1782/1783 w Wiedniu. Utwór przeznaczony dla kwartetu solistów, podwójnego chóru i licznej orkiestry nie został przez Mozarta ukończony. Mimo braków w części Credo i absencji Agnus Dei, ta wielka missa solemnis rozbrzmiała premierowo 26 października 1783 roku w klasztorze św. Piotra w Salzburgu. W roli jednej z solistek wystąpiła wówczas małżonka kompozytora – Constanze Mozart. Niebawem będzie okazja posłuchać dzieła mistrza z Salzburga i przypomnieć sobie, że Mozart był nie tylko pierwszym rockandrollowcem, jak chcą go widzieć przedstawiciele pop-kultury, ale genialnym i uduchowionym kompozytorem.

Zainteresowanie muzyką chóralną od lat nie maleje, a na polskiej scenie w tej kwestii prym wiedzie Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Założony w 2006 roku z inicjatywy Andrzeja Kosendiaka zespół zdobył uznanie szerokiej publiczności zgłębiając zarówno bogaty repertuar a cappella, jak i wykonując duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Wielokrotnie pojawiał się na antenie Polskiego Radia oraz w rozgłośniach zagranicznych, a w latach 2009 i 2011 jako pierwszy polski chór zaprezentował się na przygotowywanym z wielkim rozmachem festiwalu BBC Proms. Ważną częścią dyskografii zespołu jest seria nagrań pod dyrekcją Paula McCreesha: Grande Messe des morts Berlioza (2011, BBC Music Magazine Technical Excellence Award 2012), Eliasz Mendelssohna (2012, Diapason d’Or de l’Année 2013) oraz Requiem wojenne Brittena (2013, BBC Music Magazine Choral Award 2014). Albumy a cappella Chóru to: Słowa dźwiękiem malowane (2012), The Seeds of Stars z utworami Boba Chilcotta (2012) oraz Miłość na ludowo (2014). W lutym 2016 roku ukazała się płyta De profundis – nowy album zespołu z muzyką a cappella.

W ciągu minionej dekady zespół koncertował ponad 260 razy. W ramach koncertu Głos ma Mozart!, który odbędzie się 24 września w sopockim kościele Gwiazda Morza o godz. 20:00, słuchacze będą mieli wspaniałą okazję usłyszeć idealnie brzmiący Chór NFM wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą maestro Andrzeja Kosendiaka. Tego wieczoru w uduchowiony nastrój publiczność wprowadzi Wielka Msza c-moll KV 427 W.A. Mozarta.

Według części badaczy Mozart przez większość życia był praktykującym katolikiem. W jego dorobku znajdują się liczne kompozycje sakralne, w tym aż dziewiętnaście mszy. Wielka Msza c-moll KV 427 jest jednym z najbardziej monumentalnych dzieł tego typu, napisana przez kompozytora na przełomie lat 1782/1783 w Wiedniu. Utwór przeznaczony dla kwartetu solistów, podwójnego chóru i licznej orkiestry nie został przez Mozarta ukończony. Mimo braków w części Credo i absencji Agnus Dei, ta wielka missa solemnis rozbrzmiała premierowo 26 października 1783 roku w klasztorze św. Piotra w Salzburgu. W roli jednej z solistek wystąpiła wówczas małżonka kompozytora – Constanze Mozart.

Koncert Głos ma Mozart! zainauguruje kolejny sezon artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Będzie to okazja, aby rozkoszować się nie tylko mistrzowską twórczością W.A. Mozarta, lecz również idealnie zgranym Chórem Narodowego Forum Muzyki i pełną wirtuozerii grą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Program koncertu:
W. A. Mozart – Wielka Msza c-moll KV 427 (417a)
Wystąpią:
Andrzej Kosendiak – dyrygent, Paulina Boreczko-Wilczyńska – sopran. Patrycja Kujawa – sopran, Agnieszka Ryman – sopran, Natalia Halicka – sopran, Łukasz Wilda – tenor, Jerzy Butryn – bas, Marta Niedźwiecka – pozytyw organowy, Chór Narodowego Forum Muzyki, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne, Polska Filharmonia Kameralna Sopot
24.09.2016 r. | godz. 20:00 | Kościół Gwiazda Morza, Sopot

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.