„Gorączka” Agnieszki Holland – repremiera kinowa po rekonstrukcji cyfrowej

25.11.2017
„Gorączka” Agnieszki Holland – repremiera kinowa po rekonstrukcji cyfrowej

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza 28 listopada na repremierę "Gorączki"(1980) –  zrekonstruowanego cyfrowo filmu Agnieszki Holland, poświęconego rewolucyjnym wydarzeniom z 1905 roku. Pokaz odbędzie się w siedzibie FINA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 o godzinie 19:00.

Scenariusz do filmu Agnieszki Holland napisał Krzysztof Teodor Toeplitz na podstawie powieści Andrzeja Struga "Dzieje jednego pocisku" z 1910 roku. Tekst młodopolskiego pisarza posiada skomplikowaną narrację – jest pozbawiony wiodących bohaterów i zbudowany z bardzo wielu wątków i epizodów, jednak funkcję fabularnego spoiwa pełni w powieści tytułowa bomba, skonstruowana dla organizacji rewolucyjnej i przekazywana z rąk do rąk przez kolejnych konspiratorów. Film natomiast zbudowany jest z płynnie ze sobą połączonych trzech części, a głównymi bohaterami każdej z nich są inne osoby. Pierwszej – zimny i bezwzględny bojownik PPS-u Leon (znakomitą kreację stworzył  Olgierd Łukaszewicz) oraz zakochana w nim Kama (Barbara Grabowska), drugiej – naiwny proletariusz Wojtek Kiełza (Adam Ferency), a ostatniej drobny złodziejaszek i anarchista Gryziak (Bogusław Linda, który za swoją kreację otrzymał nagrodę na FPFF w Gdańsku w 1981 roku). Świat przedstawiony w adaptacji powieści Struga ukazywany jest za pośrednictwem dynamicznej kamery Jacka Petryckiego.
 
Repremiera po rekonstrukcji cyfrowej

Powtórna premiera kinowa zrekonstruowanego filmu odbędzie się 28 listopada o godzinie 19:00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego z udziałem przedstawicieli Studia Filmowego TOR, przy współpracy którego projekt rekonstrukcji został zrealizowany. W spotkaniu towarzyszącym premierze uczestniczyć będzie również Jacek Petrycki, autor zdjęć do filmu, odpowiedzialny za nadzór artystyczny nad cyfrową rekonstrukcją dzieła.

Realizacja cyfryzacji, a także wszelkie aspekty technologiczne dotyczące rekonstrukcji cyfrowej odbyły się pod nadzorem działu digitalizacji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy udziale firmy FIXAFILM, która była również sponsorem projektu. Rekonstrukcję dźwięku realizowała firma Ronin Group, a jej wykonanie nadzorował Marek Wrońko.
 
#kinoodnowa | Cykl pokazów i spotkań

Film Agnieszki Holland będzie już trzecim pokazem premierowym, prezentującym dzieła naszej rodzimej kinematografii w wersjach po rekonstrukcji cyfrowej realizowanej w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Podczas całego cyklu zobaczymy zrekonstruowane polskie klasyki z ostatniego trzydziestolecia oraz skarby niemego kina z początków ubiegłego wieku. Będą to zarówno dokumenty filmowe zapisane pierwotnie na taśmie 16 mm, jak i fabuły kręcone na taśmie 35 mm. Spotkamy się z twórcami filmów i specjalistami od rekonstrukcji obrazu i dźwięku, którzy opowiedzą jakie problemy, zagadki, ale i odkrycia generuje restauracja filmów sprzed 100, jak i 30 lat. Poszukamy odpowiedzi na pytania, co jest ważniejsze: wierność dziełu filmowemu, czy odbiorca końcowy, czyli widz; jak daleko może sięgać ingerencja w dzieło filmowe, czym różni się rekonstrukcja od restauracji i remasteringu oraz poznamy granice etyczne pracy przy rekonstrukcji taśmy filmowej.

{info. pras}
 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.