Haruma Sato zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Haruma Sato, fot. Wojciech Grzędziński

9 lutego 2018 roku zakończyły się przesłuchania finałowe XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Dziewięcioosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem Romana Jabłońskiego przyznało nagrody:

Nagrody główne:

I nagroda - Haruma Sato / Japonia
II nagroda - Michiaki Ueno / Japonia
III nagroda - Yibai Chen / Chiny
IV nagroda - Oliver Herbert / Stany Zjednoczone

Nagrody specjalne za najlepsze wykonanie:

Sonaty g-moll op. 65 Fryderyka Chopina - Antonin Musset / Francja
Grave Witolda Lutosławskiego - Haruma Sato / Japonia
Wariacji Sacherowskiej Witolda Lutosławskiego - Oliver Herbert / Stany Zjednoczone
Out Dariusza Przybylskiego - Krystyna Wiśniewska / Polska

Uroczysta gala rozdania nagród, połączona z Koncertem Laureatów, odbędzie się 10 lutego 2018 roku w Filharmonii Narodowej o godz. 18.00.

Haruma Sato urodzony w 1998 w Japonii, pierwsze lekcje gry pobierał w wieku 6 lat. Zdobył pierwsze nagrody na 67. Studenckim Konkursie muzycznym Japonii i 83. Japońskim Konkursie Muzycznym, jak również zwyciężył na Konkursie Domenico Gabrielli’ego w Berlinie. W 2018 roku został laureatem I nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jako solista wystąpił z Orkiestrą Filharmonii w Tokio pod batutą Kazumasa Watanabe, z Nagoya Philharmonic Orchestra pod batutą Yuko Tanaki i Japońską Centralną Symphony Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Yoko Matsuo. Występował również na festiwalach takich jak Allegro Vivo w Austrii, Międzynarodowym festiwalu Mendelssohna w Hamburgu I na inauguracyjnym koncercie Letniego Festiwalu Uniwersytetu Sztuk w Berlinie. Haruma Sato wykonywał również wiele dzieł współczesnych jak Pierrot lunaire Schoenberga czy Stunden Blumen - homagge à Olivier Messiaen Toshio Hosokawy. Brał udział w kursach mistrzowskich Fransa Helmersona, Davida Geringasa, Gustava Riviniusa, Hansa Jensena i Jean-Guihen Queyrasa. Po skończeniu szkoły przy Uniwersytecie Sztuk w Tokio przeniósł się do Berlina, gdzie studiuje u Jensa Petera Maintza na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie. Jest wspierany przez Fundację Muzyczną Rohma i Fundację Geidai.

{info. pras}

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów