Historia nieszczęśliwej miłości rozegra się w Bytomiu

11.10.2017
Historia nieszczęśliwej miłości rozegra się w Bytomiu

Żadne inne dzieło literackie nie doczekało się tylu nowych opracowań i wersji, co historia Romea i Julii w nawiązaniu do najsłynniejszego dramatu W. Szekspira. Tylko do czasu powstania słynnej opery Charles’a Gounoda pod tym tytułem (prapremiera w Paryżu w 1867 roku) zostało skomponowanych 17 oper osnutych na kanwie dramatu Szekspira.

W tym rejestrze ważne miejsce zajmuje też opera „I Capuleti i e Monteccki” Vincenza Belliniego z 1830 roku. W repertuarze Opery Śląskiej nie odnotowano wcześniej realizacji tego dzieła Gounoda, trzykrotnie wprowadzano jednak na scenę jego bodaj najbardziej znany tytuł – operę „Faust”, która doczekała się 3 premier: w 1947, 1971 i 1992 roku. Tragiczną historię kochanków z Werony widzowie Opery Śląskiej mogli oglądać natomiast w odsłonie baletowej – w roku 2009 miała miejsce premiera baletu do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza w inscenizacji Henryka Konwińskiego. Wcześniej – w roku 1973 - poemat choreograficzny do muzyki Piotra Czajkowskiego wprowadziła na bytomską scenę Barbara Kasprowicz; w roku 1962 odbyła się również premiera baletu Sergiusza Prokofiewa stworzonego na kanwie arcydzieła Szekspira, w choreografii Zbigniewa Koryckiego.

21 października repertuar Opery Śląskiej wzbogaci się zupełnie nowy tytuł – premierę arcydzieła francuskiego romantyzmu – operę „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda – powstałą na kanwie historii jednego z najbardziej inspirujących kulturowo duetów miłosnych Williama Szekspira. Tytuł wybrany został nieprzypadkowo – w tym roku mija bowiem 150 lat od paryskiej prapremiery opery Gounoda. Muzyczną interpretację tej sztuki na bytomską scenę wprowadzą znamienici, międzynarodowej rangi realizatorzy: dyrygent Bassem Akiki (kierownictwo muzyczne), reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki (reżyseria i kostiumy) oraz scenograf Luigi Scoglio.

Ponadczasowa opowieść o miłości Romea i Julii powraca więc na scenę Opery Śląskiej w zupełnie nowej odsłonie – po raz pierwszy w oryginalnej wersji językowej Charles’a Gounoda, która uchodzi za jedno z jego najważniejszych dokonań twórczych cieszących się po dziś dzień niezwykłym powodzeniem.

Parę szczegółów dotyczących spektaklu:

Charles Gounod ROMEO I JULIA opera w 5 aktach

Tytuł oryginału: Romeo et Juliette

Libretto na kanwie tragedii Wiliama Szekspira napisali Jules Barbier i Michel Carré

PREMIERA: w sobotę, 21.10.2017 18.00

Spektakle: 22, 27, 28, 29.10, 19.11.2017 – Bytom, Opera Śląska, 13.11.2017 – Katowice, Teatr Śląski

Kierownictwo muzyczne: Bassem Akiki, inscenizacja, reżyseria, kostiumy: Michał Znaniecki, scenografia: Luigi Scoglio, choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak, kierownik chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda /p.o. kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik / reżyseria światła: Bogumił Palewicz / asystent dyrygenta: Grzegorz Brajner /asystentka reżysera: Anna Zwiefka /asystentka kostiumografa: Joanna Medyńska /asystentka scenografa: Dagmara Walkowicz-Goleśny / korepetytorzy solistów: Alfredo Abbati, Larysa Czaban, Michał Kryworuczko.


Obsada premierowego spektaklu 21 października w Operze Śląskiej w Bytomiu. Zapraszamy!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.