Historyczne przedstawienie w Covent Garden

fot. Tristram Kenton

Royal Opera House wznowiła ostatnio pochodzącą z 2007 r. produkcję „La fille du regiment” Gaetana Donizettiego. Święciła ona triumfy nie tylko w Londynie, ale także w Wiedniu oraz Nowym Jorku.

Jednak pomimo upływu lat opera w reżyserii Laurenta Pelly'ego wcale się nie starzeje. Ta groteskowa komedia osadzona w realiach I wojny światowej ma niezwykły czar. Pelly dopracował każdy szczegół spektaklu, dzięki czemu ogląda się go z prawdziwą przyjemnością. Tutaj nie ma trzeciego dna, jest natomiast wysokiej próby warsztat dramaturgiczny.

W tym roku podczas pierwszego przedstawienia „Córki pułku” wydarzyło się coś, czego nie pamiętają nawet weterani Royal Opera House. Po arii „Ah! Mes amis” w pierwszym akcie brawa nie ustawały, tak że dyrygent postanowił ją powtórzyć. Jest to coś nieprawdopodobnego, gdyż z zasady w ROH nie ma bisów. Ten wyjątek był zasługą Javiera Camareny, który wykonał partię Tonia i zachwycił publiczność w Covent Garden. Wielu porównywało go do Pavarottiego. Faktem jest, że Camarena pięknie śpiewa i ma rewelacyjną technikę. Jego głos ma pełne brzmienie i wydaje się niezwykle naturalny. To śpiewak, którego słucha się, mając gęsią skórkę. W tytułowej roli wystąpiła Sabine Devieilhe. Jej głos brzmiał lekko i miał jedwabistą barwę. Z pasją i brawurą orkiestrę Royal Opera House poprowadził Evelino Pidò.

„La fille du regiment” z pewnością przejdzie do historii jako przedstawienie, które było w stanie poruszyć nieco skostniałą brytyjską publiczność.

Dr Jacek Kornak

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Średnio: 10 (2 głosów)