I była miłość w getcie [w hołdzie Markowi Edelmanowi]

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy inaugurując działalność w Roku Marka Edelmana współorganizuje premierę filmu Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman …i była miłość w getcie”. Uroczysty wieczór odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W niedzielę 12 maja podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity zobaczymy długo oczekiwany esej dokumentalny łączący elementy fabularne. To wspólne dzieło trojga filmowców – Andrzej Wajda wyreżyserował sceny fabularne, a ich scenariusz stworzyła Agnieszka Holland.

Reżyserka Jolanta Dylewska przygląda się Zagładzie przez pryzmat miłości. Obraz powstał na motywach książki „I była miłość w getcie” Marka Edelmana i Pauli Sawickiej, która od początku uczestniczyła w pracach nad filmem. Ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim w spisanej przez Paulę Sawicką opowieści dał wyraz niezłomności ducha i uczuć, które pozwalały trwać w tamtym okrutnym czasie. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – pytał Marek Edelman na krótko przed śmiercią w 2009 roku. Odpowiedzią jest długo oczekiwany film Jolanty Dylewskiej. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro oraz piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się̨ największą wartością, większą nawet niż życie.

Na uroczystej premierze filmuMarek Edelman …i była miłość w getcie” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obecny będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Specjalnie na ten wieczór przybędzie też z Paryża syn Marka Edelmana, profesor Aleksander Edelman. Swoją obecność zapowiedziała także Agnieszka Holland i Paula Sawicka. Wśród twórców filmu u boku Jolanty Dylewskiej pojawią się m.in. aktorzy: Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Aleksandra Justa, Kamila Baar-Kochańska i Michalina Olszańska, autor zdjęć Jakub Kijowski, kompozytor muzyki Raphael Rogiński i producentka Anna Wydra.

Wieczór poprowadzą: Magdalena Miśka-Jackowska i Andrzej Seweryn.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów