"Imeneo" Jerzego Fryderyka Haendla wraca na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej

Georg Friedrich Haendel - Imeneo

24 marca (sobota) o godz. 19
25 marca (niedziela) o godz. 18

Teatr Warszawskie Opery Kameralnej

Reżyser: Ryszard Peryt

Scenograf: Andrzej Sadowski

Obsada:

  Tirinto – Jan Jakub Monowid

  Rosmene – Anna Mikołajczyk

  Clomiri – Aleksandra Żakiewicz

  Argenio – Grzegorz Szostak

  Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej / Kierownik Zespołu Wokalnego Krzysztof Kusiel-Moroz

  Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

  Dyrygent: Marcin Sompoliński

  Opera w trzech aktach, oryginalna włoska wersja językowa.

   Georg Friedrich Haendel wystawił "Imeneo" w 1740 roku w Londynie, jako przedostatnią operę w swojej karierze. Po latach prób dostosowania własnych utworów do zmieniających się potrzeb i upodobań angielskiej publiczności, powrócił w Imeneo do tradycyjnego włoskiego stylu, w którym był niedoścignionym mistrzem. Libretto opisuje historię miłosną, która nie może mieć szczęśliwego zakończenia, w której każdy z bohaterów jest postacią tragiczną. Haendel rysuje ich wyraziście: tytułowy Imeneo jest waleczny, zdecydowany i działa z pasją, jego przeciwieństwem jest Tirinto, niezdecydowany, wątpiący i wzdychający marzyciel. Główna rola kobieca w niczym im nie ustępuje – Rosmene jest bohaterką tragiczną, która musi wybierać pomiędzy miłością do Tirinta, a wdzięcznością dla Imenea. Wszyscy przeżywają dramat i nikt nie jest szczęśliwy.
  Opera Haendla została na nowo odkryta w XX wieku i zaczęła pojawiać się na wielu scenach całego świata. Wśród nich była również Warszawska Opera Kameralna, która wystawiła polską premierę w 1998 roku.

  Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
  Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
  Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

  Więcej artukułów z kategorii: 

  Dodaj komentarz

  To prevent automated spam submissions leave this field empty.

  Oceń zawartość: 

  Brak głosów