Karłowicz/Dobrzyński - koncert symfoniczny na Zamku Królewskim

KARŁOWICZ / DOBRZYŃSKI

KONCERT SYMFONICZNY NA ZAMKU KRÓLEWSKIM

------------

18 KWIETNIA, GODZ. 19.00
ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE, SALA WIELKA
PLAC ZAMKOWY 4

Tadeusz Karolak pokieruje orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej na najbliższym koncercie
w Zamku Królewskim w Warszawie. W programie znajdą się dwa symfoniczne utwory wybitnych polskich kompozytorów XIX wieku.

II Symfonia c-moll op. 15 jest jednym z najczęściej wykonywanych dzieł Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Kompozytor tworzył ją w okresie powstania listopadowego, stąd charakterystyczne w niej tematy narodowe. Nie bez powodu także nadał jej tytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Za tę symfonię został kilka lat później nagrodzony na konkursie kompozytorskim w Wiedniu. Dwie z czterech części utworu oparte są na popularnych narodowych melodiach: w części trzeciej, zatytułowanej Alla Masovienna, daje się słyszeć inspiracje Polonezem Kościuszki zaś kolejna – Alla Cracovienna, swój bardzo taneczny nastrój czerpie z ludowej pieśni Albośmy to jacy, tacy.

Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, to utwór późniejszy od poprzedniego (1896 rok), o wyraźnych jeszcze znamionach romantycznych. Części Serenady zatytułowane kolejno: Marsz, Romans, Walc, Finał, nawiązują do dzieł Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvořáka. Warto wspomnieć, że Karłowicz miał zaledwie dwadzieścia lat gdy napisał oryginalną kompozycję Serenady, a jego muzyka była w tamtych czasach uznawana za awangardową.

Program koncertu:
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Ignacy Feliks Dobrzyński – II Symfonia c-moll „Charakterystyczna” op. 15
Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Dyrygent Tadeusz Karolak

Wejście na koncert przez bramę D (Brama Senatorska). Zapraszamy od 18:30.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia przez stronę internetową Polskiej Opery Królewskiej operakrolewska.pl i na portalu bilety24.pl, a także w biurze przy ul. Nowogrodzkiej 49
i w kasie przed koncertem w miejscu wydarzenia.

www.operakrolewska.pl
https://www.facebook.com/PolskaOperaKrolewska/

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów