Kompozytor Tadeusz Kościuszko

Gitara i klarnet. Kiedyś ten duet wydawał nam się egzotyczny. Dzięki dwóm muzykom - wirtuozom swoich instrumentów – połączenie zmysłowej gitary i figlarnego klarnetu zdaje się oczywiste i naturalne. Kto jeszcze nie zna, nie słyszał, a chciałby się przekonać – będzie okazja. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie fakt, że artyści zagrają m.in. kompozycje Tadeusza Kościuszki. Tak, tego Tadeusza Kościuszki, od powstania. 

Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun – dwóch wspaniałych muzyków wystąpi w Filharmonii Krakowskiej w czwartek (12 października) o godz. 20:30. Występ formacji gitarowo-klarnetowej Bokun/Kościuszko Duo organizowany jest w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, które swoim patronatem objęło UNESCO.

Z okazji Roku Kościuszkowskiego Jakub Kościuszko przygotował projekt artystyczny, prezentujący perły muzyki polskiej – klasycznej oraz współczesnej, wśród których naczelne miejsce zajmują wyjątkowe transkrypcje muzycznych dzieł Tadeusza Kościuszki. Program koncertu został zbudowany na idei czerpania inspiracji z europejskiej i polskiej tradycji muzycznej, z jednoczesnym śmiałym prezentowaniem najnowszych brzmień, łączących w sobie elementy różnych gatunków muzycznych. Muzyczne utwory Tadeusza Kościuszki znakomicie brzmią na gitarze, która za jego życia była popularnym instrumentem w europejskich stolicach. Dowodem na to są określenia końca XVIII wieku jako czasów „Złotego Wieku Gitary” czy też „Gitaromanii”, która opanowała całkowicie kameralne koncerty na europejskich salonach. Tadeusz Kościuszko, nowoczesny patriota wyprzedzający myślą swoje czasy, ma w programie koncertu godne towarzystwo zarówno twórców z kanonu klasyki (Chopin, Tansman), jak i współczesnych, młodych kompozytorów (Pasieczny, Zaleski), którzy pielęgnują inspiracje muzyką polską, a jednocześnie bez kompleksów łączą wpływy różnych gatunków.

Bokun/Kościuszko Duo to formacja, która ponowne odkrywa arcydzieła muzyki kameralnej od Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer-fusion. Duet wykonuje również muzykę Astora Piazzolli. Bezpośrednim impulsem do założenia zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Doświadczenia wyniesione z wielu lat współpracy z innymi instrumentalistami stały się zalążkiem pomysłów interpretacyjnych formacji, stawiającej na jakość artystycznej wypowiedzi, trafiającej zarazem do szerokiego spektrum odbiorców muzyki. W 2015 roku muzycy wydali wspólny album A la carte, zyskujący pięciogwiazdkowe recenzje.

Jakub Kościuszko koncertował w większości krajów europejskich i w Japonii. Najnowszy album muzyka, Guitar sounds jazzy, zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Kościuszko ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukića. Jakub Kościuszko zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. Udoskonalał swoje umiejętności biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich gitarzystów jak: Abel Carlevaro, Scott Tennant, Roberto Aussel, Pavel Steidl. Jakub Kościuszko gra na gitarze Bogusława Teryksa Nada Brahma Op. 157 oraz strunach D`Addario, używa mikrofonu firmy DPA.

Jan Jakub Bokun to klarnecista i dyrygent pochodzący z Wrocławia. Pomysłodawca i kierownik artystyczny orkiestry Inter>CAMERATA, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania. Członek European Clarinet Society i przewodniczący polskiego oddziału International Clarinet Association. Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Pięciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Jako solista i dyrygent nagrał 11 albumów płytowych. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, International Clarinet Association oraz wytwórni Koch Classics, Dux i JBRecords. Zawodowo związany ze swoją macierzystą uczelnią - Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego oraz Tygodnik Powszechny.

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów