KONCERT KAMERALNY

fot. mat. pras. filharmonia.lodz.pl

 

Wykonawcy: Mon-Pou Lee – wiolonczela, Han-Wen Yu – fortepian
Program: G. Caccini – Ave Maria, P. Czajkowski – Pezzo Capriccioso op. 62, G. Ligeti – Sonata na wiolonczelę solo, J. Szaporin –„There is more than one way” op. 25 – Scherzo, J. Brahms – Sonata F-dur nr 2 op. 99

Występ duetu Han-Wen Yu i Mon-Pou Lee został ufundowany przez FŁ w ramach I nagrody w 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, który od lat organizuje Akademia Muzyczna w Łodzi. To najstarszy polski konkurs poświęcony kameralistyce. W 19. edycji wzięło udział ponad sto zespołów – łącznie 250 młodych artystów.

Muzycy o tajwańskich korzeniach, którzy wystąpią w Filharmonii Łódzkiej, poznali się w Berlinie. Pianistka Han-Wen Yu (ur. 1986) kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, wiolonczelista Mon-Pou Lee (ur. 1996) studiuje na Universität der Künste w Berlinie. Artyści koncertują jako soliści i kameraliści. W 2015 roku, jako duet, zostali laureatami Concorso Internazionale Di Musica „Marco Fiorindo” we Włoszech. Zdaniem prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej, jurorki konkursu, na odniesiony w Łodzi sukces miały wpływ wielka indywidualność wiolonczelisty i znakomite wyczucie pianistki, która pozwoliła mu być sobą i zarazem potrafiła nawiązać z nim dialog.

W łódzkiej filharmonii muzycy wykonają „Ave Maria” przypisywane Giulio Cacciniemu, włoskiemu kompozytorowi przełomu XVI i XVII wieku, „Pezzo capriccioso” Piotra Czajkowskiego, w oryginalnej kompozytorskiej wersji na wiolonczelę z fortepianem, Sonatę na wiolonczelę solo węgierskiego twórcy György’a Ligetiego, Scherzo z utworu „There Is More Than One Way” Jurija Szaporina i Sonatę F-dur nr 2 Johannesa Brahmsa.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów