Koncert przełamujący granice

fot. H. Grygielewicz

Tylko sztuka łamiąca konwencje, wnosząca powiew świeżości jest naprawdę coś warta – to pogląd rozpowszechniony od czasów romantyzmu.

Sobotni koncert Baltic Neopolis Orchestry i skrzypka Bartłomieja Nizioła w Trafostacji Sztuki będzie próbą prezentacji takich właśnie nieoczywistych połączeń, przynoszących w efekcie nowe jakości. Mieczysław Weinberg wykorzystał dawny gatunek concertina, spopularyzowany w XIX wieku, dzięki któremu wyraził liryzm połowy XX stulecia. Z kolei oktet Felixa Mendelssohna jest zbudowany wyłącznie z dźwięków instrumentów smyczkowych, choć do czasów Mendelssohna zespoły ośmiu grających muzyków stanowiły jakby zminiaturyzowane orkiestry symfoniczne, z udziałem instrumentów dętych. Obaj kompozytorzy przełamali też granice w innym sensie: pochodzący z Prus Mendelssohn związał się z położonym w Saksonii Lipskiem, a urodzony w stolicy Polski Weinberg większość życia spędził w Związku Sowieckim (niekoniecznie z własnej woli).

Koncert poprowadzi urodzony w Szczecinie Bartłomiej Nizioł, który na co dzień jest koncertmistrzem orkiestry Opery w Zurychu. Wcześniej z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu. Jest także laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem. Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, zespołem Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, orkiestrami symfonicznymi w Berlinie i Londynie. Dwukrotnie był jurorem Konkursu im H. Wieniawskiego oraz w 2011 konkursu Instrumentalmusik-Wettbewerb, Migros-Kulturprozent w Zurychu. Od września 2008 jest profesorem Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii.

Bilety na koncert Przełamując granice w cenie 40 zł (normalny) i 25 zł (uczniowie, studenci, seniorzy powyżej 60 roku życia) są do nabycia na stronie www.bilety.fm, w TRAFOstacji Sztuki, ul. Św. Ducha 4 w Szczecinie oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, al. Wojska Polskiego 90, pok. 17.

Wielcy Koncertmistrzowie
21.10 (sobota), godz. 19:00, Trafostacja Sztuki
Przełamując granice
Artyści:
Bartłomiej Nizioł (Orkiestra Opery w Zurychu) – skrzypek (koncertmistrz)
Baltic Neopolis Orchestra
Program:
Mieczysław Weinberg Concertino op. 42 na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Felix Mendelssohn-Bartholdy Oktet smyczkowy Es-dur op. 20
Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 25 zł (uczniowie, studenci, seniorzy powyżej 60 roku życia) są do nabycia na stronie www.bilety.fm, w TRAFOstacji Sztuki, ul. Św. Ducha 4 w Szczecinie oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, al. Wojska Polskiego 90, pok. 17.

{info. pras}

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów