Koncerty Filharmonii Krakowskiej w ramach Festiwalu Wielkanocnego

fot. arch. org.

Koncert symfoniczny, jaki w najbliższy piątek 12 kwietnia 2019 roku o godz. 19.30 oraz sobotę 13 kwietnia o godz. 18.00, poprowadzi I dyrygent Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, Charles Olivieri-Munroe, odbędzie się w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dokładnie z tym samym repertuarem (Smetana, Strauss, Dvořák) krakowscy filharmonicy wystąpią w środę 17 kwietnia na estradzie Filharmonii Narodowej.

Program otwiera I Kwartet smyczkowy Bedřicha Smetany, najbardziej osobiste bodaj i zarazem w pełni dojrzałe dzieło kompozytora, tu przedstawione w orkiestracji George’a Szella. Muzyka nie jest tutaj prostą ilustracją, raczej odmalowuje nastroje, obrazowe wspomnienia czy przeżycia kompozytora: od burzliwej, pełnej romantycznego zapału młodości, poprzez radosny początek sławy i barwne życie towarzyskie, następnie liryczny, namiętny ślad miłości do pierwszej żony, aż po rozkwit i pełnię sił twórczych, którą przerywają problemy z słuchem i diagnoza postępującej głuchoty twórca – pisze Karolina Dąbek, dopisując Kwartet e-moll Smetany do najpiękniejszych kwartetów smyczkowych w całej muzyce postbeethovenowskiej.

Kulminację repertuaru stanowią Cztery ostatnie pieśni, napisane przez Richarda Straussa u schyłku życia podczas przymusowej emigracji w Szwajcarii, a prawykonane dopiero po jego śmierci, w 1850 roku. To muzyczne pożegnanie kompozytora z doczesnością, pełne nieustającego zachwytu nad światem, oparte o teksty poetyckie Hermanna Hessego i Josepha von Eichendorffa. Zarówno w krakowskiej, jak i warszawskiej prezentacji tego niezwykłego dzieła udział weźmie wyśmienita niemiecka sopranistka Anna Gabler, specjalizująca się w wykonawstwie partii wokalnych Wagnera i Richarda Straussa. Artystka w obecnym sezonie artystycznym wystąpiła m.in. pod batutą Sir Simona Rattle’a w koncertowych wykonaniach Walkirii z towarzyszeniem Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks w Monachium.

Program zamyka poemat symfoniczny Pieśń bohaterska op. 111 Antonína Dvořáka, dzieło dotąd niewykonywane na scenie Filharmonii Krakowskiej. O genezie jego powstania, jak i o pozostałych prezentowanych kompozycjach opowie podczas prelekcji „Przed koncertem o koncercie" dr Piotr Lityński. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej odbędzie się na godzinę przed piątkowym koncertem.

W ramach kontynuowanych od ubiegłego sezonu spotkań z gośćmi specjalnymi, na estradzie Filharmonii Krakowskiej bezpośrednio przed częścią muzyczną piątkowego wieczoru wystąpi krakowski poeta i literaturoznawca Bronisław Maj.

Filharmonia Krakowska
12.04.2019 godz. 19:30
13.04.2019 godz. 18:00
Wystąpią:
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Charles Olivieri-Munroe – dyrygent
Anna Gabler – sopran
Bronisław Maj - gość specjalny (12.04)
W programie:
Smetana, Strauss, Dvořák
* Koncert w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
- wydarzenie towarzyszące

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów