La Fanciulla del West, czyli Dziki Zachód w operze

“La Fanciulla del West” to niezbyt często wykonywana opera Giacomo Pucciniego. Ta młodsza siostra Madame Butterfly miała swoją premierę w Nowojorskiej Metropolitan w 1910. Pomimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność opera ta szybko ustąpiła miejsca innym dziełom Pucciniego i stopniowo popadła w zapomnienie. Obecnie teatry operowe coraz częściej sięgają po to dzieło udowadniając, że należy ono do najwybitniejszych przedstawicieli stylu verismo.

21 stycznia w Angielskiej Opera North odbyła się premiera nowej produkcji “La Fanciulla del West”. Często w można usłyszeć, że w Wielkiej Brytanii na mapie kultury jest Londyn i tylko Londyn, jednak Opera North udowadnia, że na północy Anglii również można zobaczyć przedstawienia wysokiej klasy. Tak też jest w przypadku “La Fanciulla del West”. Reżyserii tego przedstawienia podjęła się Aletta Collins. Jej wersją “Dziewczyny z Dzikiego Zachodu” nawiązuje stylistyką do Westernów z lat 50tych oraz 60tych. Collins, która jest również choreografką, dzięki niezwykłemu wyczuciu ruchu scenicznego tworzy z tej opery prawdziwie dramatyczne widowisko. Nie jest to jednak błahy pastisz Westernów, Collins zwraca uwagę na sytuację kobiety w świecie zdominowanym przez meżczyzn oraz subtelnie podnosi problem rasizmu z stosunku do Latynosów w Stanach Zjednoczonych.

Opera to jednak przede wszystkim muzyka. W nowej produkcji “La Fanciulla del West” za pulpitem dyrygenckim stanął Richard Farnes. Pod jego batutą dzieło Pucciniego miało zwarte mocne brzmienie. Jeśli zaś chodzi o śpiewaków to tutaj gwiazdą, która skradła to przedstawienie swoim kolegom była Alwin Mellor. To śpiewaczka o niezwykle dramatycznym głosie. Jej Minne jest silną kobietą zdolną przeciwstawić się całej grupie mężczyzn. Mellor mocnym i perfekcyjnie ustawionym głosem wykreowała swoim głosem wyrazistą oraz intensywną postać. Nieco w jej cieniu pozostali Rafael Rojas jako Ramerrez oraz Robert Hayward jako Jack Rance. Są to bardzo doświadczeniu śpiewacy, którzy swoje umiejętności szlifowali na deskach najlepszych teatrów operowych i oczywiście dobrze się sprawdzili również w “La Fanciulla del West”. Rojas zdecydowanie operuje głosem przywołując najlepsze tradycje verismo. Hayward natomiast to nie tylko technicznie dobry śpiewak, ale rewelacyjny interpretator swojej roli, który oddaje w śpiewie każdy drobny emocjonalny odcień operowej akcji.

La Fanciulla del West” można zobaczyć jeszcze do końca lutego w Leeds, a następnie w Manchesterze, Newcastle oraz Nottingham. Zatem zapraszam wszystkich spragnionych wrażeń rodem z Westernu w połączeniu z muzyką mistrza Pucciniego.

 

 

Z Leeds dla Presto Jacek Kornak

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów