Lalka też Człowiek

Najważniejsze wydarzenie teatru lalkowego dla dorosłych w Polsce i jedno z najistotniejszych w Europie już po raz trzynasty zaprosi na przegląd najciekawszych przedstawień z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” rozpocznie się 7 października.

Teatry i twórcy ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Węgier, Holandii, Słowenii, Rosji czy Polski zaprezentują szerokie spektrum spojrzenia na teatr lalkowy. Z jednej strony będzie można obejrzeć historie ocierające się o baśń, z drugiej będące swego rodzaju reportażem. Część teatrów posłuży się tradycyjnymi środkami wyrazu, inne – nowymi technologiami łączącymi różne dziedziny sztuki.

Tak będzie w przypadku otwierającego XIII edycję Festiwalu „Lalka też Człowiek” słoweńskiego Moment Maribor z przedstawieniem „Victoria 2.0”. To autorski projekt teatru przedmiotu i technologii video. Kto ma przyjaciół, atrakcyjnego partnera i świetny seks? Kto wie, czego chce i wie, jak to osiągnąć? Wreszcie – kogo kocha życie? Odpowiedzi na te pytania poszukuje przedstawienie balansujące na granicach dramatu i performansu, rzeczywistości i iluzji. Zupełnie inaczej niż „Pobudka”, solowy spektakl Natalii Sakowicz inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Jego główna bohaterka powinna już dorosnąć i stać się kobietą. Powinna wiele rzeczy, a jeszcze więcej nie powinna. Tymczasem gubi się w lesie. W baśniowym otoczeniu przedstawiony zostaje temat kobiecości dzisiaj. Co łączy współczesną dziewczynę ze Śpiącą Królewną czy z Czerwonym Kapturkiem? Czy mają jeszcze wspólne tematy czy są sobie zupełnie obce?

W kolejnych dniach Festiwalu wystąpi m.in. Hilary Chaplain, która w „Ostatnim szczurze Terzina” opowiada o mrocznych czasach II wojny światowej. W mieście zamienionym przez nazistów w getto uwięziono wielu artystów żydowskiego pochodzenia. W konspiracji tworzyli oni kabarety, wystawiali opery czy pisali poezję. Paweł – główny bohater, poznaje Zofię – byłą artystkę berlińskiego kabaretu, wraz z którą uczy się jak przetrwać dzięki sztuce i humorowi. W spektaklu wykorzystano lalki oraz projekcje inspirowane kabaretem, malarstwem i poezją tworzoną w obozie koncentracyjnym Terezin.

„Lalka też Człowiek” to niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy skierowany jest nie tylko do dzieci. Za jego pomocą można poruszać tematy ważne, kontrowersyjne, trudne, bliskie dorosłemu człowiekowi. Lalka potrafi też wzruszyć do łez.

XIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 7-14 października, LOKALIZACJE: Instytut Teatralny, Teatr Druga Strefa, Teatr "SOHO", Scena Współczesna - Teatr

Tańca Zawirowania, Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe

 

Program XIII Festiwalu “Lalka też Człowiek”

7 października, godz. 19:45

Otwarcie festiwalu i spektakl: Moment Maribor, "Victoria 2.0" (Słowenia) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

8 października, godz. 20:00

La Capra Ballerina, "Preludes, duck death tulip" (Włochy) / Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14

9 października godz. 20:00

Hilary Chaplain, "Ostatni Szczur Terezina" (USA) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

10 października godz. 20:00

Theatre Karlsson Haus, "Biografia" (Rosja) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

11 października, godz. 18.00

Projekcja krótkometrażowych filmów animowanych nagrodzonych na festiwalu ANIMATOR 2018 – konkurs polski oraz film długometrażowy  "Janka" / Kartonovnia, ul. Hoża 51

11 października, godz. 20:00  

Natalia Sakowicz, "Pobudka" (Polska) / Teatr "SOHO", ul. Mińska 25

12 października, godz. 20:00

Monika Wachowicz, "V" (Polska) / Scena Współczesna – Teatr Tańca Zawirowania, ul. Belwederska 20/22

13 października, godz.19:00

Wernisaż wystawy "LALKI" Włodzimierza Pawłowa / Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe, ul. Podskarbińska 2

13 października, godz. 20:00

Ferenc Fehér, "Morgan and Freeman" (Węgry) / Teatr "SOHO", ul. Mińska 25

14 października, godz. 13:30

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu, "Dziwny przypadek psa nocną porą" (Polska) / Teatr "SOHO", ul. Mińska 25

14 października, godz. 16.00

Projekcja krótkometrażowych filmów animowanych nagrodzonych na festiwalu ANIMATOR 2018 – konkurs międzynarodowy oraz film długometrażowy nagrodzony w tym rok "FOTON" / Kartonovnia, ul. Hoża 51

14 października, godz. 20:00

Magical Theatre & the Amanda Puijk Company, "Excuvia" (Holandia) / Teatr "SOHO", ul. Mińska 25

Po spektaklu, około godziny 21:15, ogłoszenie werdyktów jurorskich, zakończenie festiwalu

Więcej informacji TUTAJ

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów