Laureaci Transatlantyk Film Music Competition na srebrnym ekranie – po poznańskiej premierze!

„Kilka pytań o słyszenie świata” jest dokumentem muzycznym z 2013 roku opowiadającym o czterech młodych, utalentowanych i dobrze zapowiadających się kompozytorach, ich artystycznej drodze i muzyce inspirowanej współczesnym światem.

Dokument powstał dzięki reżyserce Mai Baczyńskiej, która znalazła odpowiednią ekipę filmową złożoną z absolwentów uczelni filmowych i muzycznych z kilku miast Polski, prawdziwych pasjonatów (MUDO Music Documentaries). Dzięki temu, pomimo bardzo małego budżetu, projekt udało się zrealizować, zachowując profesjonalną jakość. Dużym atutem filmu jest przyciągająca uwagę muzyka, oparta na kompozycjach młodych kompozytorów, towarzysząca ich rozmowom i opowieściom. Warstwa dźwiękowa jest także ilustrowana poprzez pojawiające się w filmie impresje ukazujące współczesną warszawską architekturę. Muzyka w tym dokumencie odgrywa ogromną role, ukazuje twórczość bohaterów, ich kontrastowy charakter, tworzy nastroje i zawiera potężny ładunek emocjonalny.

Pokaz odbył się 9 sierpnia 2014 roku o g.17:30 w sali kinowej w poznańskim Multikinie. Na seans licznie przybyła festiwalowa publiczność (około 150 osób) w różnym wieku, od nastolatków po seniorów. Seans wzbudził ogromne zainteresowanie tematem twórców współczesnych i samej muzyki współczesnej, co jak mówi reżyserka filmu - jest dla niej największą nagrodą i ogromną radością jako dla autorki filmowego cyklu „Portrety kompozytorów”. (Niektórzy widzowie dopytywali się nawet gdzie można zdobyć muzykę wykorzystaną w filmie!)

Warto podkreślić, że dwóch bohaterów muzycznego dokumentu „Kilka pytań o słyszenia świata”, Tomasz Opałka i Paweł Pudło, było w ubiegłych latach finalistami i laureatami konkursu kompozytorskiego Transatlantyk Film Music Competition, a w tym roku również można było ich spotkać na festiwalu na różnych wydarzeniach, gdyż artystyczna atmosfera sprzyja integracji i konfrontacji (m.in. projekt „Coffee with...”).

Kolejne pokazy „Kilku pytań o słyszenie świata” odbędą się we wrześniu w ramach Festiwalu „Muzyczne przestrzenie” w Koninie oraz Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Przypomnijmy, że Presto (obok m.in. Transatlantyk Festival Poznań) jest jednym z patronów medialnych obrazu, ponadto projekt został objęty patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury. Bohaterami dokumentu są: Tomasz Opałka, Paweł Przezwański, Paweł Pudło, Kamil Staszowski, reżyserką Maja Baczyńska (również – scenariusz, produkcja, opracowanie muzyczne), a autorką zdjęć Zofia Goraj. Promocja filmu została dofinansowana przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Ilina Sawicka

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów