Lekcja fruwania w Zachęcie

26.02.2020
Lekcja fruwania w Zachęcie

Andrzej Krauze. Lekcja fruwania”, to jedna z najciekawszych w ostatnich latach wystaw w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Od 17 maja można oglądać prace artysty, w tym rysunki wykonane dla „The Guardian”.

Andrzej Krauze to wybitny polski rysownik od prawie czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie, w Polsce znany przede wszystkim jako twórca satyryczny. W latach 70. publikował swoje rysunki m.in. na łamach „Kultury”. Już wtedy świetnie oddawał nastroje epoki, a jego animowany film dyplomowy, tytułowa „Lekcja fruwania” z etniczną w brzmieniu, piękną i niepokojącą muzyką Jacka Ostaszewskiego, została z tego powodu ocenzurowana.

Akcent ekspozycji został położony na ostatnich trzydziestu latach twórczości Andrzeja Krauzego, możemy zaobserwować przemiany stylu, zmiany narzucone przez wypierającą papier technologię. Dzięki osobistym komentarzom twórcy poznajemy kulisy powstawania słynnego pisma.

W Zachęcie można także zobaczyć po raz pierwszy prezentowany w całości autobiograficzny cykl „Pan Pióro. Jego życie i twórczość” czy „Niedokończona biografia Pana Pióro” oraz ilustracje i wycinanki, w tym zjawiskową, prostą w swojej koncepcji i czarującą, kolekcję portretów drzew.

- Drzewa stały się częścią mojej twórczości ostatnich dziesięciu lat i chyba nigdy nie przestanę ich rysować, wycinać, wykorzystywać do tego, co robię, dla własnej przyjemności – przyznaje artysta. – Interesują mnie drzewa, w których dostrzegam jakiś dramat, czasem nie od razu dla mnie samego widoczny. Od pewnych drzew odchodzę, do innych po przerwie powracam. Nie zawsze znam ich nazwy, ale jest między nami jakieś porozumienie i wzajemna akceptacja – dodaje.

Pasjonująca wydaje się wyobraźnia artysty, który głowę postaci zastąpił stalówką pióra, fantastyczne bawiąc się tematem, pomysłami na ruch „Pana Pióro” i jego anegdotyczne przygody, które zostały opowiedziane na imponującej liczbie prac.

Jednak na osobną uwagę zasługują jego interpretacje motywów literackich oraz tematów o charakterze społecznym, jak te, niezwykle trafne i dające do myślenia, poświęcone roli kobiet w społeczeństwie, na wystawie opatrzone komentarzem: „»Guardian« był chyba pierwszą gazetą, która wprowadziła taki dział. Pisały do niego głównie kobiety, ale i redagowały kobiety. To był bardzo silny ruch i wyszły stamtąd znakomite dziennikarki”.

Podsumowując – twórczość Andrzeja Krauzego, opatrzona w Zachęcie metaforycznym tytułem „Lekcja fruwania”, bawi, skłania do refleksji lub polemiki, inspiruje i uskrzydla.

Kuratorką ekspozycji jest Hanna Wróblewska we współpracy z Martą Miś. Cytaty użyte na wystawie pochodzą z wywiadów „Biurko w »Guardianie«. Z Andrzejem Krauzem rozmawia M.A. Pióro” (magazyn „Zachęta. Luty, marzec, kwiecień 2020”, a także fragmenty niepublikowane), „Rozmowa w Sussex House. Andrzej Krauze, M. A. Pióro, Hanna Wróblewska” (książka „Pan Pióro”).

Maja Baczyńska

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.