„Life is a Dream" premiera pierwszego baletu do muzyki Witolda Lutosławskiego

21.05.2018
Trwa próba baletu | © Camilla Greenwell

 

Najstarszy brytyjski zespół baletowy Rambert Dance Company oraz Instytut Adama Mickiewcza wprowadzą muzykę Witolda Lutosławskiego na najważniejsze sceny teatralne Europy. 23 maja w londyńskim Sadler’s Wells Theatre odbędzie się premiera spektaklu tanecznego „Life is a Dream” z choreografią Kima Brandstrupa. Przedstawienie oparte jest na słynnym dramacie Pedro Calderóna de la Barca, a jego warstwę muzyczną stanowią wykonywane na żywo symfoniczne, kameralne i popularne utwory Witolda Lutosławskiego. Scenografię do spektaklu przygotowali amerykańscy filmowcy Bracia Quay, którzy wcześniej wyreżyserowali już animację do Kwartetu smyczkowego Witolda Lutosławskiego.

„Life is a Dream” to oniryczna opowieść o iluzoryczności ludzkiej egzystencji. Akcja sztuki, czysto umownie, rozgrywa się w XVII-wiecznej Polsce.  Istnieje też dodatkowy wątek łączący londyńskie teatralne przedsięwzięcie z ojczyzną Lutosławskiego. Rambert Dance Company, jeden z najważniejszych europejskich zespołów tańca współczesnego i najstarszy brytyjski zespół baletowy, został założony w okresie międzywojennym przez Marię Rambert.  Legendarna tancerka i choreografka urodziła się w Warszawie, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Na jej zainteresowania i twórczy rozwój wpłynął klimat polsko - rosyjskiej elity intelektualnej i artystycznej, w kręgu której wzrastała.

Spektakl „Life is a Dream” wkrótce po premierze, 6 czerwca, zostanie zaprezentowany na prestiżowym norweskim festiwalu w Bergen, a od lutego 2019 roku odwiedzi, z ponad 30 prezentacjami, osiem miast Wielkiej Brytanii.

Spektakularne produkcje muzyczno-sceniczne to sprawdzona strategia promocji dorobku polskich kompozytorów, ale też odkrywania dla ich dzieł nowych, często zaskakująco aktualnych, znaczeń i kontekstów. Niewątpliwym sukcesem była inscenizacja „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w reżyserii Kaspera Holtena, która święciła sukcesy w Royal Opera House w Londynie oraz w Opera Australia. Kolejnym przykładem jest opera „Kupiec wenecki” Andrzeja Czajkowskiego w reżyserii Keith’a Warnera zaprezentowana premierowo podczas Bregenzer Festspiele, a następnie podczas tournée obejmującego najważniejsze sale operowe Wielkiej Brytanii.

Kamieniem milowym w promocji muzyki Witolda Lutosławskiego będzie spektakl „Life is a Dream” przygotowywany przez Rambert Dance Company. Ponadto ciekawym eksperymentem jest symfoniczny projekt „Polonia” słynnego słoweńskiego zespołu Laibach oparty na muzyce Andrzeja Panufnika (premiera – 12 maja na festiwalu Kody w Lublinie, kolejny pokaz – 7 września w Lubljanie).

Spektakle, w których powstanie zaangażowany był Instytut Adama Mickiewicza, odwiedzają po premierach najważniejsze sceny i festiwale Europy. Ciekawy przykład to zamówiona w 2016 roku eksperymentalna „Body Opera” Wojciecha Blecharza. Spektakl prezentowany był na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Huddersfield, w Nowym Teatrze w Warszawie oraz na „Rainy Days” w Luksemburgu. Wkrótce kolejna prezentacja - w Finlandii podczas lipcowego festiwalu „Time of Music”.

Polska Music

Program aktywnie wspiera wykonania polskiej muzyki klasycznej na świecie przez wybitnych artystów zagranicznych. Program inicjuje produkcje sceniczne, koncerty oraz zamówienia kompozytorskie, jest promotorem muzyki współczesnej, patronuje również licznym wydawnictwom książkowym i fonograficznym. Program regularnie współpracuje z wieloma renomowanymi instytucjami kultury m.in. BBC Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker, Bregenzer Festspiele, Chandos Records, Chicago Symphony Orchestra, Cité de la musique – Philharmonie de Paris, Elbphilharmonie, Ensemble Musikfabrik, Huddersfield Contemporary Music Festival, Klangforum Wien, Lincoln Center Festival, London Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Lyric Opera of Chicago, Münchener Kammerorchester, Philharmonia Orchestra, , Rambert Dance Company, Royal Opera House, Time of Music Festival, Welsh National Opera oraz  Quay Brothers.

Program Polska Music powstał w 2011 roku z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza – narodowej instytucji kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Więcej informacji o działaniach programu – na stronie: polskamusic.iam.pl.

Więcej informacji o polskiej kulturze na świecie oraz biogramy twórców są dostępne portalu culture.pl.

Culture.pl to flagowa marka Instytutu Adama Mickiewicza – narodowej instytucji kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki POLSKA poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.


Plakat wydarzenia. Działa? 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.