LUDZIE KINA – nowy cykl filmowy w FINA

07.09.2017
LUDZIE KINA – nowy cykl filmowy w FINA

Jesienią Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) zaprasza na cykl pokazów „Ludzie kina”, podczas którego projekcjom głośnych polskich filmów z ostatnich lat będą towarzyszyć spotkania z osobami odpowiedzialnymi za ich realizację. Zamiast aktorów i reżyserów – tym razem gościć będziemy charakteryzatorów, dźwiękowców, producentów czy scenografów. W ramach przeglądu w kinie przy ul. Wałbrzyskiej poznamy tajniki tych profesji, odkrywając przy okazji filmową kuchnię. Kuratorem cyklu i prowadzącym spotkania z twórcami jest filmoznawca Tomasz Kolankiewicz. Wstęp wolny. 

Kiedy filmy odnoszą sukcesy na festiwalach lub gromadzą olbrzymie liczby widzów w kinach, pochwały z reguły płynął w stronę reżyserów i aktorów. Doceniamy wybitne kreacje i wizję autorów. Często zapominamy, że na sukces dzieła składa się ciężka praca wielu osób, że to dopiero z połączenia ich talentów może powstać prawdziwie spełnione, wybitne dzieło. Przegląd "Ludzie kina" pragnie przybliżyć publiczności szczegóły pracy osób związanych z produkcją filmu: od etapu pomysłu na film i pisania scenariusza, przez etap pre-produkcyjny, pracę na planie przy charakteryzacji, scenografii, realizacji zdjęć, aż po udźwiękowienie i montaż. Czy "Wołyń" byłby tak wstrząsający, gdyby nie praca charakteryzatorki? Czy "Jesteś bogiem" wypadłoby tak przekonywająco, gdyby nie doprowadzone do perfekcji, realistyczne kostiumy? Czy "Córki dancingu" podbiłyby światowe festiwale, gdyby nie wspaniała muzyka i dźwięk? Czy finał "11 minut" wybrzmiewałby tak dogłębnie, gdyby nie maestria montażystki? Zapraszam na cykl pokazów nowych polskich filmów, którym przyglądać się będziemy od strony pracy nad poszczególnymi elementami warsztatu filmowego. - Tomasz Kolankiewicz, kurator cyklu.

We wrześniowej odsłonie cyklu  zapraszamy na pokazy filmów: „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego po którym o pracy producenta  porozmawiamy z Leszkiem Bodzakiem oraz „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego, po którym kulisy charakteryzacji przybliży nam stała współpracownica reżysera, Ewa Drobiec.

13 września | Produkcja

Przegląd zaczniemy 13 września optymistycznym, ciepłym filmem Jacka Lusińskiego „Carte blanche”, w którym zobaczymy przekonujące, autentyczne kreacje Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Elizy Rycembel. „Carte blanche” to także fabularny debiut Leszka Bodzaka – producenta, o którym w ubiegłym roku było wyjątkowo głośno za sprawą „Ostatniej rodziny”. Fabuła opowiada o licealnym nauczycielu historii (Andrzej Chyra), który w tragicznym wypadku traci matkę. Jakiś czas później dowiaduje się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną, przez którą powoli traci wzrok. W momencie, gdy zostaje wychowawcą klasy maturalnej, postanawia zachować swoją postępującą ślepotę w tajemnicy i doprowadzić młodych uczniów do egzaminu dojrzałości.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z producentem filmu – Leszkiem Bodzakiem, dla którego „Carte blanche” było fabularnym debiutem w tej roli. Podczas rozmowy z filmoznawcą Tomaszem Kolankiewiczem bohater wieczoru opowie o kulisach pracy producenta. Spotkanie z Leszkiem Bodzakiem będzie okazją, by opowiedzieć o dokumentach, od których zaczął swoją karierę (m.in. nagradzany „Granatowy zeszyt”), a także o „Ostatniej rodzinie” – nad którą pracował już po frekwencyjnym sukcesie „Carte blanche” i za którą został nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Współpraca z reżyserem fabuły o Beksińskich trwa nadal – obecnie panowie przygotowują film „Żeby nie było śladów” poświęcony sprawie Grzegorza Przemyka.

27 września | Charakteryzacja

Drugim filmem (27.09) będzie „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. „Wołyń” podejmuje trudny temat polsko-ukraińskich relacji w czasie II wojny światowej. Obsypany nagrodami na festiwalu w Gdyni obraz wyróżniał się doskonałą realizacją, za którą odpowiadała m.in. charakteryzatorka – Ewa Drobiec. Film opowiada o poruszającej historii Zofii Głowackiej (w tej roli debiutująca Michalina Łabacz), młodej dziewczyny zakochanej w ukraińskim chłopie a wydanej przez ojca za dużo starszego polskiego gospodarza. Dalsze, tragiczne losy bohaterki obserwujemy na tle wstrząsających obrazów wojennej rzeczywistości Wołynia – od 1939 roku aż do 1943, zwieńczonych makabryczną rzezią wołyńską. „Wołyń” jest drugim, po „Róży” najgłośniejszym polskim filmem ostatnich lat w dorobku Samrzowskiego. Reżyser próbuje się w nim zmierzyć z trudną kartą polsko-ukraińskiej historii.

„Wołyń” to również majstersztyk realizacyjny z rewelacyjną charakteryzacją, kostiumami i scenografią. Po seansie zapraszamy na spotkanie z Ewą Drobiec – charakteryzatorką, laureatką nagrody w tej kategorii na Festiwalu Filmowym w Gdyni za film „Wołyń”. Ewa Drobiec pracowała przy przeszło pięćdziesięciu filmach i serialach. Jest stałą współpracownicą Wojciecha Smarzowskiego.

W październikowej odsłonie cyklu porozmawiamy  o kostiumach po projekcji filmu „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida oraz o efektach specjalnych wykorzystanych w filmie „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego.

Więcej informacji
 
Program na wrzesień:

ŚR. | 13.09 | g. 19:00 − sala Ziemia Obiecana
„CARTE BLANCHE” reż. Jacek Lusiński, 2015, 104 minuty

ŚR. | 27.09 | g. 19:00 − sala Ziemia Obiecana
„WOŁYŃ” reż. Wojciech Smarzowski, 2016, 149 minut

www.fina.gov.pl

{info. pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.