Luty z Orkiestrą Sinfonia Varsovia

29.01.2018
Luty z Orkiestrą Sinfonia Varsovia

Szalone Dni Muzyki we Francji, koncert kameralny oraz dwa koncerty symfoniczne w ramach dwóch warszawskich festiwali oto plany Sinfonii Varsovii na najbliższy miesiąc. Ponadto w siedzibie orkiestry na warszawskiej Pradze-Południe odbędą się dwie kolejne odsłony Smykofonii na Grochowskiej specjalnych koncertów dla najmłodszych.

Luty Sinfonia Varsovia rozpoczyna we Francji, gdzie trwa właśnie 24. edycja festiwalu La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki. Orkiestra, nawiązując do tegorocznej myśli przewodniej – „W stronę  nowego świata” (fr. "Vers un Monde nouveau"), wykona dzieła kompozytorów, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić swój kraj w poszukiwaniu nowego miejsca, by żyć i tworzyć. W tym kontekście Sinfonia Varsovia sporo uwagi poświęci muzyce polskich twórców, między innymi Chopina i Paderewskiego.

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości orkiestra aktywnie promuję polską muzykę nie tylko za granicą, ale również prezentując polskiej publiczności mniej znane dzieła rodzimych kompozytorów. Już 7 lutego, podczas drugiego koncertu z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie, kwintet dęty orkiestry wykona dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara. Koncert odbędzie się w siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272 w Warszawie, wstęp jest wolny.

W praskiej siedzibie zespołu odbędą się również dwie kolejne odsłony Smykofonii na Grochowskiej, specjalnych koncertów przeznaczonych dla dzieci w wieku od 0 do 5 lat. 3 i 4 lutego zabrzmią piosenki Witolda Lutosławskiego, a 24 i 25 lutego będzie można posłuchać „Muzyki Domu” – z trzasków, stuków i skrzypiących mebli wyłonią się fascynujące, muzyczne bajki.

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprezentuje się warszawskiej publiczności również w pełnym, symfonicznym składzie na dwóch wyjątkowych koncertach. 11 lutego zespół wystąpi podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XV w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Pod batutą Andreya Boreyki muzycy wykonają dzieła Jerzego Fitelberga, Krzysztofa Meyera, a także Koncert na orkiestrę patrona festiwalu oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, gdzie solistką będzie Agata Szymczewska.

Niespełna tydzień później, 16 lutego, Sinfonia Varsovia pojawi się na kolejnym festiwalu, tym razem będzie to POLIN Music Festival: Roots'n'Fruits organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na koncercie inauguracyjnym orkiestrę poprowadzi pochodząca z Izraela Bar Avni, laureatka II nagrody ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W partiach solowych usłyszymy klarnecistę Davida Krakauera, Michaela Guttmana na skrzypcach oraz Jing Zhao na wiolonczeli. W programie znajdzie się muzyka kompozytorów pochodzenia żydowskiego oraz zainspirowanych tradycyjną muzyką żydowską. Na szczególną uwagę zasługuje Concerto for Klezmer Clarinet autorstwa Wlada Marhuletsa, polskiego kompozytora urodzonego w Mińsku, który na stałe mieszka w Los Angeles, gdzie cieszy się rosnącym uznaniem, jako twórca muzyki filmowej do hollywoodzkich blockbusterów.

Więcej informacji o wydarzeniach Orkiestry Sinfonia Varsovia znaleźć można na stronie www.sinfoniavarsovia.org.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.