"Manru" współczesny - premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Trudno znaleźć polską operę tak bardzo wpisującą się w obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a zarazem tak dzisiaj aktualną. To właśnie jej twórca – Ignacy Jan Paderewski – jest ikoną walk powstańczych rozpoczętych w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku. Jak ta napisana przez Alfreda Nossiga historia sprzed ponad stu lat wygląda dzisiaj?

Realizacja dzieła w reżyserii Marka Weissa wpisuje się w ideę opery zaangażowanej społecznie. Przenosi on Manru w teraźniejsze czasy gdzie niektóre tendencje w ogóle się nie zmieniły. Ta zdumiewająco aktualna dzisiaj historia to miłość w świecie nietolerancji, podziałów klasowych i etnicznych. To także problemy dwóch społeczności, z których żadna nie jest jednoznacznie pozytywna. Język, którego użył reżyser interpretując dzieło z początku XX wieku sprawił, że odnosi się wrażenie obcowania z twórczością zupełnie nowoczesną. Ksenofobia, ostracyzm, wrogość – oglądamy te zachowania w telewizji, słyszymy w radiu, widzimy na ulicy. Tym razem spróbujemy się z nimi zmierzyć na deskach gmachu pod Pegazem. Oprócz tego usłyszymy także mistrzowsko skomponowaną muzykę Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonają soliści, orkiestra i chór Teatru Wielkiego w Poznaniu, a poprowadzi Tadeusz Kozłowski – absolutny guru polskiej muzyki operowej.

Mamy 2018 rok, interpretacja reżysera komentuje światowe tendencje, zmiany społeczne i kulturowe. Może warto się nad nimi zastanowić, dodać odrobinę refleksji i rozwiązać te problemy raz na zawsze? Tak, by za kolejne sto lat słuchać pięknej muzyki Paderewskiego i cieszyć się z nieaktualności historii Ulany i Manru.

MANRU
Teatr Wielki w Poznaniu

Premiera: 15. grudnia o 19:00

Kolejne przedstawienia: 16. grudnia godz. 18:00 i 18. grudnia godz. 19:00

Szczegóły: https://opera.poznan.pl/pl/manru

13 grudnia, 18:00 wykład
Za jakim liderem byś poszedł?
Ignacy Jan Paderewski a współczesny paradygmat przywództwa.
Prowadzenie Izabela Stachurska
trener przywództwa i coach kadry zarządzającej

15 grudnia, 17:15
Przedpremierowe spotkanie z reżyserem Markiem Weissem
Prowadzenie: Prof. UAM dr hab. Marcin Gmys

Oba spotkania odbędą się w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w sali im. Wojciecha Drabowicza.

Wykonawcy:

MANRU Dominik Sutowicz
ULANA Magdalena Nowacka
UROK Mikołaj Zalasiński
JADWIGA Anna Lubańska
AZA Galina Kuklina

kierownictwo muzyczne
Tadeusz Kozłowski

reżyseria
Marek Weiss

scenografia i kostiumy
Kaspar Glarner

choreografia
Izadora Weiss

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów