Marcowe koncerty w Flharmonii Łódzkiej

22.03.2018
Marcowe koncerty w Flharmonii Łódzkiej

 

KONCERT PASYJNY

24 MARCA 2018 /SOBOTA /19.00

Wykonawcy: Katarzyna Hołysz – Kundry (sopran), Thomas Mohr – Parsifal (tenor), Adam Krużel – Klingsor (baryton), Dziewczęta-kwiaty: Maria Hubluk-Kaszuba, Marta Malarska, Aleksandra Ryłko-Sutowicz, Anna Krysztofiak, Agnieszka Grabowska, Magdalena Szymańska, Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Filharmonii Łódzkiej, Dawid Ber – przygotowanie chóru

Program: R. Wagner – Parsifal – II akt

Czas okołowielkanocny wydaje się odpowiedni, by posłuchać muzyki z misterium scenicznego Richarda Wagnera „Parsifal”, które nawiązuje do średniowiecznych legend arturiańskich, a jednocześnie zawiera motywy pasyjne. „Parsifal”, ostatnie dzieło Wagnera, oparty jest na micie o świętym Graalu – kielichu, z którego Chrystus miał pić w czasie Ostatniej Wieczerzy i który – jak głosi legenda - miał później posłużyć do zebrania Jego krwi po ukrzyżowaniu. Kompozytor (i zarazem autor libretta), świadom głębi treści swego dzieła, zastrzegł prawa do jego wykonania wyłącznie dla teatru w Bayreuth, czego przestrzegano aż do czasu ich wygaśnięcia w 1913 roku. Najwybitniejsi kompozytorzy tego czasu, jak Gustav Mahler, Claude Debussy, Alban Berg czy Igor Strawiński, pielgrzymowali do teatru na Zielonym Wzgórzu (Grüner Hügel), by usłyszeć Wagnerowskie misterium. Gustav Mahler swoje uczucia wobec tej muzyki miał zawrzeć w słowach: „Wiedziałem, że odkryłem rzecz największą, najboleśniejszą, którą nosić będę w sobie bez skazy aż do samej śmierci”.

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Marcin Majchrowski – początek g. 18.15.

ODKRYWCY MUZYKI

24 MARCA 2018 /SOBOTA

11.00 – warsztaty

12.30 – koncert

Podczas koncertu Odkrywców Muzyki wystąpi Chór dla (nie)opornych pod kierownictwem Mariusza Lewego. Wykonawcy zaprezentują specjalnie przygotowany na tę okoliczność program złożony z piosenek dziecięcych takich jak „Ogórek Wąsaty”, „Jagódki”, „Krasnoludki”, „Kaczka Dziwaczka”. Wielopokoleniowemu śpiewającemu zespołowi będą towarzyszyć Małgorzata Madalińska na skrzypcach, Natalia Kok na oboju, Maciej Wawrzak na fagocie i Krystyna Kaczmarek na kontrabasie.

DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA)

24 MARCA 2018 /SOBOTA

ASP, ul. Wojska Polskiego 121 /10.00

Warsztat: „Łapanie cieni – warsztaty z animacji poklatkowej z wykorzystaniem eksperymentów ze światłem”

Prowadzenie: Justyna Apolinarzak

Warsztaty projektowania: „Malowanie… Drukowanie? – warsztaty druku transferowego na tkaninie”

Prowadzenie: Dominika Walczak

KONCERT KAMERALNY

27 MARCA 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Marcin Zdunik – wiolonczela, Aleksander Dębicz – fortepian

Program: J.S. Bach – Sonata G-dur BWV 1027, J.S. Bach – Sonata D-dur BWV 1028, „Bach. Chorały. Improwizacje”

Projekt powstał z fascynacji wiolonczelisty  Marcina Zdunika i pianisty Aleksandra Debicza  muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Artystów zainspirował proces „preludiowania” (niem. präludieren – improwizować), który dla osiemnastowiecznych niemieckich organistów-kompozytorów był zarówno sposobem na uświetnienie nabożeństw i uroczystości, jak i drogą nieustannych poszukiwań artystycznych. Koncerty BACH. STORIES ukazują współczesną kontynuację tego procesu twórczego.

Wybrane preludia chorałowe Johanna Sebastiana Bacha zostały przez artystów zaaranżowane na wiolonczelę i fortepian. Muzycy wzięli na warsztat m.in. tak znane kompozycje, jak „Wachet auf” (BWV 645) czy „O Mensch, bewein dein Sünde groß” (BWV 622). Funkcję refrenu pomiędzy nimi pełni improwizowana tkanka muzyczna, czyli dalsze „preludiowanie” na temat Bachowskich miniatur.

Prowadzenie koncertu: Elżbieta Stępnik

KONCERT SANTANDER ORCHESTRA

28 MARCA 2018 /ŚRODA /19.00

Wykonawcy: Łukasz Krupiński – fortepian, Lawrence Foster – dyrygent, Santander Orchestra

Program: Z. Noskowski – Poemat symfoniczny „Step”, I. Paderewski – Fantazja polska gis-moll op. 19, P. Czajkowski – III Symfonia D-dur op. 29 „Polska”

Pomysłodawcami stworzenia orkiestry są Bank Zachodni WBK i Fundacja MyWay, realizujący projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki Santander Orchestra młodzi artyści z całego kraju mają okazję doskonalić swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów oraz tutorów, którymi są uznani w Polsce i za granicą muzycy i wykładowcy. Od 2015 r. młodzi muzycy występowali pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda i Jerzego Maksymiuka, grając w najbardziej prestiżowych i najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Na specjalne zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej, orkiestra wystąpiła również w ramach XX Jubileuszowego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach i w Warszawie. Jesienią 2016 r. utalentowani artyści nagrali swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina oraz Antonina Dvoráka. Dyrygentem został José Maria Florêncio, a orkiestrze towarzyszył na fortepianie Krzysztof Książek. Płyta ukazała się na rynku 30 listopada 2016 r. Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej odbył się koncert promujący ten album, który jest dostępny zarówno w tradycyjnej formule płyty CD, jak też za pośrednictwem popularnych serwisów muzyki cyfrowej, m.in. Spotify.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na http://filharmonia.lodz.pl  
Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na profilu na FB: https://www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.